Ile kroków dziennie warto robić?

Katarzyna Lepianka
poniedziałek, Listopad 6, 2023 - 11:42

Ile kroków dziennie robić, żeby być zdrowym? To pytanie, które interesuje każdego z nas. Siedzący tryb życia, niewystarczająca aktywność fizyczna, złe odżywianie – to wszystko negatywnie wpływa na naszą kondycję. Regularne chodzenie, codzienny spacer i wykonywanie 10 tys. kroków dziennie może się stać naszym zdrowym nawykiem. Tym bardziej, gdy z pomocą przychodzą aplikację podsumowujące dla nas ile kroków dziennie robimy.

Czy 10 tysięcy kroków dziennie to mit?

Każdy słyszał już słynne 10 tys. kroków. To odpowiedź na siedzący tryb życia i niewystarczającą aktywność fizyczną. Czy faktycznie codzienny spacer ma takie znaczenie dla naszego zdrowia? Organizacje zdrowotne, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają wykonanie co najmniej 10 tys. kroków dziennie. Skąd ta liczba? Według badań, około 10 tys. kroków dziennie pozwala na utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i ma pozytywny wpływ na nasze serce, układ oddechowy, mięśnie i kości. Przy pomocy aplikacji do liczenia kroków, możemy monitorować ile kroków dziennie robić. Obserwowanie, czy wyrobiliśmy dzienny limit, motywuje nas np. do wieczornego wyjścia na spacer, żeby osiągnąć te umówione 10 tys. kroków dziennie. 

Dlaczego warto chodzić?

Im wcześniej wdrożymy aktywność fizyczną i będziemy stosować inne, zdrowe nawyki, tym lepiej dla naszego samopoczucia i długości życia. Badacze wskazują, że na zwiększanie dziennej liczby kroków pozytywnie reaguje układ krążenia, dlatego już nieco ponad 2, 3 tys. kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko śmierci. Podczas codziennego spaceru, który najlepiej, gdy odbywa się na świeżym powietrzu, dotleniamy komórki naszego ciała, uspokajamy się i wprowadzamy harmonię w nasz organizm. Znane 10 tys. kroków dziennie, to nasz zdrowy bufor bezpieczeństwa. Co ważne, niezależnie od naszej kondycji, ilości czasu i  innych czynników, każdy z nas może robić odpowiednią liczbę kroków dziennie. Regularne chodzenie nie jest trudne. Nie musimy się do tego przygotowywać, jak do treningu: pakować torbę na siłownię, zabierać wodę, jechać i dopiero ćwiczyć. Kilka tysięcy kroków dziennie wykonamy po prostu poruszając się w pracy, w domu, na zakupach, a pozostałe możemy zrobić przez dłuższy codzienny spacer np. z psem. 

1000 kroków - ile to kilometrów?

Z pewnością nie raz zastanawialiście się jak przeliczyć ilość kroków na kilometry. Dajmy na to: 1000 kroków – ile to kilometrów? W przypadku kobiet będzie to 0,6 km, czyli 600 m, bo zazwyczaj kobiety stawiają krótsze kroki, a w przypadku mężczyzn będzie to 750 m. Łatwo więc obliczyć, że 10 000 kroków to 7,5 km pokonywane przez mężczyzn oraz 6 km przez kobiety. Gdy jesteśmy na wycieczce, np. w górach i pokonujemy dziennie kilkanaście kilometrów szlakami, ta liczba nie wydaje się nam przerażająca. Natomiast na co dzień, gdy spieszymy się z domu do pracy, z pracy do przedszkola lub do lekarza, to może się to wydawać niewykonalne. Dlatego pomocne będzie używanie aplikacji do mierzenia kroków, która zliczy nam każdy krok i pokaże, że często nie chodzimy tak mało, jak mogło się nam wydawać. Wykonujemy tysiące kroków dziennie. 

Jak mierzyć swoje kroki?

Na szczęście nie musimy sami liczyć ile kroków dziennie robimy. Z pomocą przychodzą nasze urządzenia, które mamy przy sobie przez cały dzień. Najczęściej są to telefon i zegarek lub smartwatch/smartband, które kontrolują aktywność fizyczną, zliczają i pokazują ile kroków dziennie należy robić. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do mierzenia ile tysięcy kroków dziennie wykonujemy jest krokomierz. Uniwersalnym rozwiązaniem dla telefonów z Androidem jest Google Fit. Inne znane aplikacje na telefon służące do liczenia kroków to: Steps App, wspomniany krokomierz, czy Pacer. Wiele osób decyduje się na zakup Smartwatcha, który oprócz liczenia ile kroków dziennie wykonujemy, posiada funkcje monitorowania zdrowia takie jak: pomiar poziomu natlenienia krwi, monitoring snu, stresu, cyklu menstruacyjnego i tętna. 

Codzienny spacer, regularne chodzenie po schodach, a nie windą, przechodzenie na pieszo gdy tylko to możliwe z myślą o robieniu kroków, to rzeczy, które warto wdrożyć w swoją codzienność. Im więcej będziemy kroków dziennie robić, tym będziemy zdrowsi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, wykonywanie 10 tys. kroków dziennie wiąże się z siedmioprocentowym zmniejszeniem ryzyka śmierci. Regularne chodzenie jest proste do zrobienia dla każdego z nas.