Przyszłość technologii: Infoshare DEV w Gdyni

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
poniedziałek, Październik 30, 2023 - 11:57

Fot. T. Kaminski | Infoshare

Technologia zmienia świat i wkracza w każdy aspekt naszego życia. Czy tego chcemy czy nie, będzie jej jeszcze więcej. Warto ją poznać, spoglądać na trendy, które się pojawiają i możliwości, które ze sobą niesie. Wiedzą o tym organizatorzy i uczestnicy konferencji Infoshare DEV, która 26 października odbyła się w Trójmieście.

Żadna inna dziedzina nie rozwija się tak szybko jak technologia. Nawet jeśli nie pracujemy w branży IT, to nie możemy powiedzieć, że nas ona nie interesuje. Codziennie korzystamy z systemów, aplikacji, urządzeń opartych na nowych technologiach. Dlatego warto je śledzić, nadążać za nimi, a może nawet znaleźć w tej branży pracę lub hobby. 

Infoshare zawsze skupiało się na dzieleniu praktyczną wiedzą wśród profesjonalistów. Od kilkunastu lat tworzą konferencje koncentrujące się na technologii i biznesie. Coroczne wydarzenie gromadzi tysiące uczestników i najwyższej klasy ekspertów, którzy pokazują przyszłość technologii w swoich prezentacjach. Jest to największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Natomiast Infoshare DEV, to konferencja stworzona z myślą o specjalistach IT poszukujących możliwości rozwoju. Pod taką nazwą pojawia się po raz pierwszy, wcześniej nazywała się Future3 (2021), Infoshare F3 (2022). W tym roku odbyła się w dwóch miastach: Katowicach i Gdyni pod koniec października. Świadomie łącząc południe i północ Polski. 

W tej edycji prelekcje podzielone zostały na cztery bloki tematyczne: zaczynając od AI (sztucznej inteligencji) oraz ML (Machine Learning), drugi blok to zarządzanie infrastrukturą w Cloudzie (DevOps Cloud), trzeci, to technologia Java, która jest jedną z najpopularniejszych technologii aplikacyjnych oraz ostatni Front-end, czyli cała warstwa aplikacji, która wchodzi w interakcje z klientem. 

- Przygotowując agendę naszych konferencji staramy się przewidywać trendy i opowiadać o tym, co za chwilę będzie ważne i w którym kierunku technologia będzie się rozwijać. Cyberbezpieczeństwo jest ważnym tematem, zwłaszcza w aspekcie wojen. W tym momencie trwa też wojna hybrydowa, w sieci. Więc wszystkie tematy związane z zabezpieczeniem infrastruktury potrzebnej do funkcjonowania kraju oraz w kontekście firm mają znaczenie. Zabezpieczenia do danych wrażliwych, do systemów, które często decydują o przewadze konkurencyjnej. My tego tematu dotykamy we wszystkich blokach tej konferencji. Właśnie sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo, to dwie dziedziny, które bardzo się rozwijają i są przodującymi trendami. Trzecim zagadnieniem są tzw. Digital Twins, czyli cyfrowe odpowiedniki wszystkich rzeczy, które nas otaczają. Obiekty w świecie fizycznym mają swoje odpowiedniki w sieci. Tak, jak my mamy swoje profile w mediach społecznościowych, tak samo miejsca będą mieć, nazwijmy to, swoje konta. Przykładem są tu wirtualne koncerty, które już się odbywają. Jak będzie wyglądać nasze przebywanie w świecie fizycznym z odpowiednikami, które mamy w sieci, naszymi awatarami. W moim odczuciu, to trend, który będzie miał bardzo duży wpływ na nasze życie  – mówi Grzegorz Borkowski, organizator Infoshare. 

W trakcie konferencji odbyły się również warsztaty z kodowania. Uczestnicy mieli dużo okazji do networkingu, poznania się z firmami partnerskimi, które przygotowały swoje stoiska, często prowadząc na nich kreatywne konkursy. Następny Infoshare odbędzie się 24 maja w Gdańsku.