Montownia w Gdańsku z kolejną nagrodą za architekturę

Prestiż
środa, Wrzesień 27, 2023 - 16:03

Montownia Lofts & Experience otrzymała główną nagrodę w kat. ‘Architektura’ w prestiżowym konkursie Prime Property Prize. To już piąta nagroda przyznana inwestycji, którą zrealizowała spółka Euro Styl z Grupy Dom Development. Projekt Montowni przygotowała pracownia Rayss Group.

 

Cieszymy z otrzymanej nagrody w konkursie Prime Property Prize. Montownia już stała się sukcesem komercyjnym oraz ikoną rewitalizacji. Mam nadzieję, że będzie iskrą, która zainicjuje dalszy proces rewitalizacji Młodego Miasta w Gdańsku – podkreślał Mikołaj Konopka, prezes Euro Styl.

Zabytek z klasą i nowymi funkcjami

Montownia to zabytkowy budynek o funkcji hotelowej ze 114 unikatowymi loftami, zlokalizowany na historycznym, postoczniowym terenie w centrum Gdańska. Obiekt pochodzi z lat 30. XX wieku i dawniej montowano w nim silniki do łodzi podwodnych. Został pieczołowicie odrestaurowany pod nadzorem konserwatora zabytków i zaadaptowany do nowych funkcji. Można w nim podziwiać wiele zachowanych, oryginalnych artefaktów, m.in.: brukową nawierzchnię z zabytkowymi torami kolejowymi, kabinę operatora suwnicy czy zabytkową, ceglaną elewację.

Unikatowa architektura budynku pozwoliła zaprojektować w nim nowoczesne, miejskie funkcje. Synergia przestronnych, hotelowych loftów znajdujących się na wyższych kondygnacjach, największego w północnej Polsce food hallu z kuchniami z całego świata funkcjonującego w parterze oraz strefy konferencyjnej, pozwoliła stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Montownia przebojem weszła na rynek, co potwierdza ponad 1200 opinii klientów na portalu booking.com, gdzie średnia ocen obiektu wynosi 9,7. Obiekt ten jest sercem DOKÓW, wielofunkcyjnej inwestycji powstającej na 7-hektarowym terenie. 

Wnętrza Montowni to przemyślane i staranne połączenie industrialnego stylu z nowoczesnością. Dzięki rewitalizacji odsłonięty został oryginalny, galeryjny układ. Imponujący, przeszklony strop między parterem, a kolejnymi piętrami, ukazuje sięgającą aż do świetlika dachowego, roślinną ścianę. Przestrzenie wspólne wzbogaca sztuka, m.in. wielkogabarytowe pejzaże oraz „Ławica Stworzeń”, czyli 17 olbrzymich, efektownych obiektów świetlnych o długości do 9 metrów (wykonanych ze sprowadzanych z Filipin egzotycznych muszli), które zawisły między kondygnacjami budynku. Dzieła te są autorstwa Tomasza Krupińskiego, uznanego gdańskiego artysty. Ściany loftów zdobią z kolei wielkoformatowe zdjęcia w stoczniowym klimacie, których autorem jest znany fotograf i dokumentalista Michał Szlaga. Wnętrza apartamentów urządzone są w niebywale gustownym stylu, a zaprojektowała je Marzena Degutis.

Montownia z koszykiem nagród

Nagroda Prime Property Prize w kategorii Architektura przyznawana jest obiektom komercyjnym wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

- Docenienie Montowni za architekturę w konkursie Prime Property Prize cieszy ogromnie. To efekt pracy wielu osób, ścierania się wizji i pokonywania przeszkód, jakie napotkaliśmy po drodze, m.in. pandemii. Szczególne słowa uznania należą się pracowni Rayss Group z architektem Łukaszem Rayssem na czele – mówi Magdalena Reńska, dyrektor zarządzająca i członek zarządu w spółce Euro Styl.

Montownia otrzymała wcześniej nagrody w konkursach European Property Awards 2021-2022 w kategorii Commercial Redevelopment/Renovation oraz Art in Architecture festival 2022 – w tym przypadku doceniono wkomponowanie twórczości artystycznej w przestrzeń architektoniczną oraz inicjatywę dewelopera, który wszedł rolę mecenasa sztuki. „Ławica Stworzeń” jest instalacją wyjątkową - te wybitne, świetlne kompozycje wzbogacające wnętrze Montowni koniecznie trzeba zobaczyć na żywo. Niedawno Montownia zwyciężyła również w konkursie Baltic Real Estate Awards – okazała się najlepsza w dwóch kategoriach: „Hotel Project” i „Renovation Project”.

W Montowni znajduje się 114 oryginalnych, w pełni wyposażonych loftów z aneksami kuchennymi i antresolami sypialnianymi. Stanowią one produkt inwestycyjny - sprzedawane są inwestorom indywidualnym, a profesjonalny operator należący do Grupy odpowiada kompleksowo za zarządzanie i optymalizację zysków z wynajmu. Apartamenty wyróżnia ponadstandardowa wysokość (nawet 5 metrów) oraz powierzchnia znacznie większa od standardowego pokoju hotelowego. W sprzedaży pozostało obecnie 11 apartamentów o pow. 37 lub 45 m kw.