Wybieramy buty trekkingowe damskie. Na co zwrócić uwagę w trakcie ich zakupu?

Prestiż
wtorek, Wrzesień 19, 2023 - 16:09

Bez względu na to, czy wybierasz się w góry pierwszy raz, czy regularnie zdobywasz szczyty – odpowiednie buty trekkingowe damskie to absolutna podstawa, bez której nie powinno się wyruszać na szlak. Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem najlepszego modelu, to zachęcamy cię do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym podpowiadamy, jakie obuwie będzie strzałem w dziesiątkę oraz zapewni ci komfort, bezpieczeństwo i właściwą amortyzację na każdym kroku.

Po czym poznać dobre buty trekkingowe damskie?

Czym powinny charakteryzować się dobre buty trekkingowe damskie? Obuwie zarezerwowane na górskie wycieczki musi:

  • być przewiewne i jednocześnie chronić stopę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym m.in. deszczem,

  • zapewniać stabilizację i chronić staw skokowy przed urazami,

  • gwarantować przyczepność i optymalną amortyzację na nierównych nawierzchniach,

  • mieć odpowiedni rozmiar (zazwyczaj pół lub cały numer większy niż w butach noszonych na co dzień).

Wysokie czy niskie buty trekkingowe damskie? Rozwiewamy wątpliwości

Pierwszą i często najważniejszą decyzją, którą należy podjąć w trakcie zakupu butów trekkingowych nie tylko damskich, ale też męskich, jest wybór wysokości cholewki. Już teraz warto wspomnieć, że ta wysoka, sięgająca nad kostkę jest o wiele uniwersalniejsza, ponieważ sprawdzi się bez względu na porę roku i w różnych warunkach. Z kolei buty trekkingowe z niską cholewką są raczej zarezerwowane na cieplejsze miesiące oraz wędrówki po niewymagających szlakach.

Cholewka w damskich butach trekkingowych – jaki materiał wybrać?

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego materiału cholewki. W tej kategorii znajdziesz dwie główne grupy produktów: modele wykonane z prawdziwej skóry oraz z tworzywa syntetycznego. W pierwszym przypadku możesz liczyć na większą wytrzymałość, przewiewność i dobre dopasowanie stopy, które jednak idą w parze z większą wagą obuwia. Z kolei buty trekkingowe damskie z syntetyczną cholewką są lżejsze od swoich skórzanych odpowiedników, nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz mogą pochwalić się całkiem dobrą trwałością.

Mówiąc o materiale cholewki, musimy wspomnieć również o membranie, którą często spotyka się w damskich butach trekkingowych. Co to takiego? To dodatkowa warstwa, która zapewnia zabezpieczenie przed wilgocią i wodą, ale nie tylko. Najpopularniejsze membrany na rynku, np. Gore-Tex, są także wiatroszczelne i jednocześnie zwiększają przewiewność obuwia. Jeżeli planujesz chodzić po górach nie tylko latem, ale też jesienią czy zimą, to buty z membraną są najlepszym wyborem.

Podeszwa w butach trekkingowych damskich – o tym warto wiedzieć

Równie ważny elementem butów trekkingowych damskich jest podeszwa. Tu bezkonkurencyjne są te z bieżnikiem, który odpowiada za dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach. Oprócz niego ważna jest także elastyczność podeszwy. Ta twarda nadaje się na wymagające wyprawy w trudnych warunkach. Z kolei w przypadku amatorek górskich spacerów wystarczająca okaże się miękka podeszwa.