Ile kosztuje wybielanie zębów w 2023?

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
środa, Sierpień 23, 2023 - 15:14

Śnieżnobiały uśmiech, to marzenie większości z nas. Jest naszą wizytówką i pozwala się nam czuć pewnie. Osiągnąć go można poprzez dbanie o nasze uzębienie i zastosowanie jednej z metod wybielania zębów. Dostępne są zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie lampą, stosując żel wybielający, laserowe wybielanie zębów czy metodą nakładkową? Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bardzo proste. Która z metod jest najlepsza i ile kosztuje wybielanie zębów w 2023 roku? Dowiecie się z artykułu.

Przyczyny przebarwień zębów

Dlaczego nie możemy mieć naturalnie białych zębów? Właściwie to mamy, tylko wraz z wiekiem i spożywanymi pokarmami pojawiają się przebarwienia szkliwa oraz następuje odkładanie się kamienia nazębnego. Kolor zębów odbarwia się chociażby od picia kawy, herbaty, czerwonego wina, soków owocowych, czy nawet czekolady. Niekorzystny wpływ na zmianę koloru zębów i odkładanie się kamienia nazębnego, ma również palenie papierosów. Nikotyna i substancje chemiczne zawarte w papierosach mogą powodować żółcenie się zębów. Receptą na rozjaśnienie zębów będzie właśnie wykonanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego i wybielania zębów. Inną przyczyną przebarwień zębowych są uwarunkowania genetyczne oraz starzenie się. Z wiekiem nasze zęby stają się coraz słabsze, a ich kolor się zmienia. Dlatego warto rozważyć wybielanie zębów u dentysty, który wybierze dla nas odpowiednią metodę rozjaśniania. 

 

Czy warto wybielać zęby?

Nasuwa się pytanie: czy warto wybielać zęby? Oczywiście, że tak, jeśli nam na tym zależy. Wybielanie zębów żelem wybielającym, nakładkowe wybielanie zębów żelem wybielającym, laserowe wybielanie zębów, wybielanie zębów lampą – to wszystko są metody, które pomogą nam uzyskać wymarzony uśmiech. Dlaczego z nich nie skorzystać, skoro mamy taką możliwość. Warto natomiast pamiętać, że profesjonalne wybielanie zębów jest kosztowne. Ile kosztuje wybielanie zębów zarówno w domu jak i u dentysty – odpowiadamy poniżej. 

 

Metody samodzielnego wybielania zębów

Gdy już odbędziemy zabieg usuwania kamienia nazębnego, tzw. skaling oraz czyszczenie zębów metodą piaskowania, możemy zastanowić się, czy decydujemy się na metodę wybielania zębów w domu czy u dentysty. Nakładkowe wybielanie zębów żelem wybielającym jest jedną z najczęściej wybieranych metod wybielania zębów w domu. Stomatolog przygotowuje dla nas nakładki, dopasowane do naszego uzębienia, które później wykorzystujemy razem z żelem wybielającym. Dzięki temu uzyskamy rozjaśnienie zębów. Efekt może być równie dobry, jak wtedy gdy wybieramy wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jednocześnie koszt wybielania zębów będzie niższy niż wybielanie zębów u dentysty. 

 

Metody wybielania zębów u dentysty

W gabinecie stomatologicznym możemy wykonać wybielanie zębów metodą Beyond. Wybielanie lampą jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez dentystów na świecie. Zabieg wybielania zębów lampą jest szybki i bezpieczny. Równie popularne jest laserowe wybielanie. Alternatywny sposób na osiągnięcie pożądanego wyglądu uzębienia, to wybielanie zębów za pomocą nakładek. W porównaniu z wybielaniem gabinetowym, jego główną różnicą jest to, że pacjent wybiela zęby samodzielnie, we własnym zaciszu domowym, z wykorzystaniem otrzymanych od stomatologa  nakładek z żelem wybielającym. 

 

Należy pamiętać, że korony i licówki się nie wybielają. Więc jeśli mamy już je założone, warto dobrać odcień zbliżony do nich, żeby nie było dużej różnicy. Natomiast jeśli czeka nas leczenie kanałowe, założenie implantu czy licówek, warto wykonać to przed wybielaniem zębów. Dotyczy to również usuwania kamienia nazębnego i piaskowania zębów. Wybielanie zębów powinno być ostatnim etapem leczenia i poprawy wyglądu naszej jamy ustnej. Jeśli natomiast mamy zęby przeleczone kanałowo wcześniej i chcemy je rozjaśnić, to sposobem na to jest metoda power bleaching, czyli wybielanie termokatalityczne. To zabieg jednorazowy, który stosuje się przy użyciu lampy. Po zaaplikowaniu wkładu wybielającego przez kilka minut naświetla się wybielany ząb. Następnie preparat usuwa się i powtarza proces. Na koniec martwy ząb zamyka się wypełnieniem tymczasowym, a po kilku dniach weryfikuje się rezultat wybielenia. 

 

Wybielanie zębów u dentysty ile kosztuje?

Pojawia się pytanie: ile kosztuje wybielanie zębów? Koszt wybielania zębów u dentysty zależy od miejsca w jakim będziemy wykonywać profesjonalne wybielanie zębów. Cena za wybielanie zębów żelem wybielającym metodą nakładkową wynosi w granicach od 600 zł do 900 zł. Natomiast koszt wybielania zębów u stomatologa lampą Beyond kosztuje od 900 zł do 1200 zł. Wybielanie zębów metodą nakładkową możemy powtarzać w warunkach domowych co kilka miesięcy. Natomiast wybielanie zębów u dentysty również trzeba powtarzać, żeby utrzymać efekt. 

W 2023 roku mamy wiele możliwości wybielania zębów. Zarówno metody domowe, jak i te przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym przyniosą nam zamierzony efekt. Przed rozpoczęciem wybielania zębów, należy pamiętać o wykonaniu zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Zniwelujemy wszelkie przebarwienia szkliwa i będziemy mogli cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Warto wybrać metodę wybielania zębów najwygodniejszą dla nas, jednocześnie biorąc pod uwagę nasz budżet. Wybielanie zębów stało się bardzo popularne i jest jedną z najszybszych metod osiągnięcia wymarzonego uśmiechu.