6 najczęstszych błędów w projektowaniu biur, których warto uniknąć

Prestiż
czwartek, Sierpień 17, 2023 - 09:56

Wiele czynników może wpłynąć na efektywność pracowników, a jednym z ważniejszych jest projekt biura. W tym obszarze przeszliśmy długą drogę – od ciasnych gabinetów, po całkowicie otwarte przestrzenie, aż do podziału na strefy. Obecnie dostępnych jest wiele różnych udogodnień i nowych technologii, które również niosą ze sobą pewne zagrożenia. Wybór niewłaściwych rozwiązań lub ich zbyt duża ilość może sprawić, że biuro, zamiast stać się inspirującą przestrzenią, będzie przytłaczać. Jednak dzięki odpowiedniemu projektowi stanie się miejscem, w którym efektywnie się pracuje i przyjemnie spędza czas. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich błędów unikać przy projektowaniu nowoczesnych, elastycznych biur.

Jakich błędów unikać przy aranżacji przestrzeni biurowych?

Podczas projektowania zarówno małego, jak i dużego biura należy przede wszystkim uwzględnić obowiązujące przepisy i normy oraz specyfikę pracy w danej organizacji (hybrydową, stacjonarną, zdalną), upodobania zatrudnionego personelu, ergonomię, a także panujące obecnie trendy. Wiele organizacji cierpi na zbyt ciemne, zbyt głośne lub niewygodne środowisko, które stwarza trudności w skupieniu się na pracy. Podstawowe błędy przy projektowaniu biura to: 

Złe oświetlenie i akustyka biura

Wiele organizacji zapomina o tym jak ważny jest dostęp do światła naturalnego, stosowanie odpowiedniej barwy światła oraz odpowiedni rozkład punktów świetlnych. Źle dobrane oświetlenie w biurze, w którym pracownicy przebywają znaczną część dnia, może prowadzić do szybszego zmęczenia, pogorszenia ostrości widzenia, bólu głowy, spadku koncentracji i złego samopoczucia. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie światła naturalnego, wpadającego przez okno i sztucznego o regulowanej barwie oraz natężeniu minimum 500 luksów. 

Pracownicy, zwłaszcza wykonujący swoje obowiązki zawodowe przy biurkach umieszczonych na open space, często muszą mierzyć się z hałasem i brakiem prywatności. Warto zaznaczyć, że hałas o natężeniu powyżej 50–55 dB stanowi przeszkodę w utrzymaniu koncentracji na wysokim poziomie. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w biurze open space mobilnych ścianek akustycznych czy wysokich roślin doniczkowych, które dodatkowo pozwolą odpocząć oczom od światła niebieskiego emitowanego przez monitory. 

Zaniedbywanie recepcji, która jest wizytówką firmy

Wiele firm nie docenia znaczenia recepcji w budowaniu wizerunku marki. Tymczasem jest to pierwsze miejsce, z którym mają kontakt klienci, goście, nowi pracownicy. Na podstawie aranżacji często wyrabiają sobie opinię o organizacji. Niezwykle ważne jest, aby recepcja pozytywnie zaskakiwała i wzbudzała zaufanie do firmy. Istotnym elementem jej wyposażenia są miejsca oczekiwania na spotkanie. Tutaj warto pokusić się umieszczenie designerskich sof i foteli Packman, które zapewniają wygodę użytkowania i doznania estetyczne. 

Nieuwzględnienie potrzeb pracowników

Kluczowym błędem przy projektowaniu biur jest stawianie estetyki ponad funkcjonalność i pomijanie indywidualnych potrzeb pracowników. Zaprojektowanie przestrzeni według standardowego wzoru – biurka, komputery i fotele – nie zwracając uwagi na specyfikę pracy zatrudnionych ludzi, nie sprzyja komfortowi i efektywności. 

W firmach, w których często organizowane są spotkania zespołów, konferencje online i burze mózgów, konieczne jest wydzielenie odpowiednich przestrzeni do tych zadań. Ignorowanie tego rodzaju potrzeb może prowadzić do dyskomfortu pracowników i wyższej rotacji personelu. Obserwowanie i zrozumienie potrzeb ludzi, dla których tworzone jest nowoczesne biuro, ma kluczowe znaczenie. Warto zadbać o projekt biura, który będzie spójny pod względem wizualnym i funkcjonalnym. 

Brak przestrzeni do odpoczynku ciała i umysłu 

Obecnie biura projektowane są w duchu koncepcji wellbeing, czyli troski o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników. Dodatkowo doświadczenie długotrwałej pracy zdalnej spowodowanej pandemią Covid-19 sprawiło, że ludzie chcą poczuć się w biurze, jak w domu – komfortowo, bezpiecznie, przytulnie. Strefy relaksu, miejsca nieformalnych spotkań czy zastosowanie miękkich mebli soft seating, sprzyjają nowym znajomościom i ciekawym pomysłom. Strefy relaksu odpowiadają na potrzebę socjalizacji i współpracy, jaką obecnie pełnią elastyczne biura hybrydowe. Chillout roomy nie są jedynie wymysłem nowego pokolenia pracowników na rynku, to ważne miejsce, w których ludzie mogą na chwilę oderwać się od obowiązków, goniących terminów, zrelaksować umysł i miło spędzić czas. 

biurka do open space

źródło: mikomaxsmartoffice.com

Brak uwzględnienia ergonomii miejsca pracy 

Wybór odpowiednich mebli biurowych stanowi ważny element dla komfortu i zdrowia pracowników. Warto zadbać o biurka z regulacją wysokości blatu czy to w opcji manualnej, czy elektrycznej, fotele z regulowanym siedziskiem, oparciem i podłokietnikami, aby ośmiogodzinna praca nie spowodowała spadku efektywności i dyskomfortu dla kręgosłupa. Często właściciele firm nie uwzględniają możliwości wykonywania obowiązków w różnych miejscach oraz w pozycji siedzącej i stojącej.

Biurka z regulowaną wysokością Stand Up R od Mikomax Smart Office w zależności od ustawienia blatu umożliwiają zespołową burzę mózgów, omówienie najważniejszych punktów projektu oraz pracę indywidualną w skupieniu. Ergonomia miejsca pracy powinna być kluczowym aspektem każdego projektu biurowego.

Brak miejsc do pracy w skupieniu 

Pracę w open space utrudnia brak wydzielonych stref ciszy, niezbędnych do wykonywania zadań koncepcyjnych, wymagającej skupienia i koncentracji. Pomimo ograniczonego metrażu, warto rozważyć zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak budki akustyczne, które mogą służyć jako mini sale konferencyjne.