Ekstraklasa wraca do rywalizacji!

Prestiż
piątek, Lipiec 14, 2023 - 10:31
Gwidon Libera

18 załóg walczących w Ekstraklasie o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ wraca na akwen zatoki gdańskiej. Tym razem bazą regat będzie Gdynia a druga runda rozgrywek będzie częścią Gdynia Sailing Days. Regaty potrwają 2 dni na akwenie blisko brzegu i gdyńskiej mariny.

Zapowiedzi tegorocznego sezonu Ekstraklasy jednoznacznie przewidywały wysoki i wyrównany poziom rywalizacji. I faktycznie, tak wyrównanej walki podczas inauguracji sezonu dawno nie było a chętnych do zwycięstwa było wielu. 

Pierwszą rundę dość niespodziewanie wygrał beniaminek ligowy Lubelskie YKP Lublin pod wodzą Tymona Sadowskiego. To, że będą się liczyć w czołówce było prognozowane przez wielu, ale pokonanie wszystkich i to z komfortowa przewagą 9 punktów było zaskoczeniem. W maju w Sopocie na kolejnych miejscach uplasowali się medaliści poprzednich sezonów czyli Yacht Club Gdańsk Igora Tarasiuka i YKP Gdynia Rafała Sawickiego. Ekipa Mistrzów Polski określiła swój występ słowami „wynik lepszy niż pływanie” i mocno zmagała się z brakiem regularności, szczególnie że byli mocno naciskani przez „rozkręcającą” się ekipę Tytusa Butowskiego z Yacht Club Sopot. Za nimi na remisie punktowym aż 3 załogi, czyli rewelacja regat i kobieca ekipa Sztorm Grupy Julii Szmit, młodzieżowa załoga HRM Racing, również beniaminkowie oraz YKP Szczecin pod wodzą Patryka Zbroi. W Gdyni za sterem w szczecińskiej załodze zobaczymy Agnieszkę Skrzypulec, wicemistrzynię olimpijska z Tokio i świeżo upieczoną Mistrzynie Polski Kobiet (na jachtach RS21 używanych w Lidze) i Mistrzynie Europy w klasie 505. Czy to będzie wzmocnienie, na to pytanie poznamy odpowiedź już w sobotę.

Na pewno poniżej swoich oczekiwań sezon otworzyło wiele załóg, a długą listę otwiera Sailing Legia Warszawa (Jakub Pawluk) a za nią WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec), Nowy Sztynort (Krzysztof Małecki), Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak), kolejny beniaminek On Lemon Rockstars (Aleks Michalski) i kolejna kobieca gwiazdorska załoga AMW Iskra Gdynia (Kasia Barabasz). Wszystkie te załogi celują w górne strefy rankingu, a druga runda będzie dla nich szansą na odrobienie start po Sopocie. Warto obserwować Pogoń Szczecin, gdzie w składzie pojawi się David Champan, utytułowany Australijczyk z wygrana w Lidze Mistrzów na koncie.

Druga runda to również dobry moment dla załóg, które na razie znajdują się blisko strefy spadkowej. Na pewno UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka, Politechnika Gdańska Patryka Kosmalskiego, a szczególnie AWFiS Gdańsk z groźnym Damianem Pietruszewskim za sterem maja absolutnie potencjał na wyniki w top 10 lub wyżej i jeśli nie wykorzystają tej szansy w Gdyni, zostanie im już tylko walka o pozostanie w Ekstraklasie na sezon 2024. To samo dotyczy dwóch załóg zamykających tabelę po 1 rundzie z tą uwagą, że tak Polsporty.pl (Jacek Puchniarz) jak i OKŻ (Arek Sendlewski) mają o wiele trudniejsze zadanie z uwagi na doświadczenie na tym poziomie rozgrywek. Załoga Polsporty trenowała i startowała w regatach RS21 Cup, czy to przyniesie efekt?

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej:

 

1. Lubelskie YKP Lublin         18 pkt

2. Yacht Club Gdańsk         17 pkt

3. YKP Gdynia            16 pkt

4. Yacht Club Sopot         15 pkt

5. Sztorm Grupa         14 pkt

6. HRM Racing Yacht Club     13 pkt

7. Yacht Klub Polski Szczecin     12 pkt

8. Sailing Legia Warszawa     11 pkt

9. Koło Żeglarskie WAT         10 pkt

10. Nowy Sztynort         9 pkt

11. Pogoń Yacht Racing     8 pkt

12. On Lemon Rockstars Racing 7 pkt

13. KS Iskra Amw         6 pkt

14. UKS Żeglarz Wrocław     5 pkt

15. AZS Politechnika Gdańska     4 pkt

16. AZS AWFiS Gdańsk         3 pkt

17. Polsporty.pl Sailing         2 pkt

18. Olsztyński Klub Żeglarski     1 pkt

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Regaty zaczynają się w sobotę o 1030 na akwenie przy Skwerze Kościuszki i Bulwarze, zakończenie w niedzielę o 1600 w Marina Gdynia. Regaty w Gdyni odbyły się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.p