Żyć jak artysta. Poznaj świat włoskiej marki Baxter

Joanna Bieńkowska
czwartek, Lipiec 13, 2023 - 09:52

Świat designu kocha bezkompromisowe marki. Te zapewniające ekstremalnie wysoką jakość i fascynująco kreatywne. Właśnie taki jest włoski Baxter - nowoczesna odsłona wnętrzarskiego „made in Italy”.

Gdzie w przypadku Baxtera na pewno nie znajdziecie choćby najmniejszych kompromisów? Po pierwsze i najważniejsze, w materiałach, z których powstają meble. Tylko prawdziwe, tylko te szlachetne są przez twórców marki akceptowane. Przykład? Blaty stołów i stolików wyłącznie z naturalnego kamienia, nigdy z konglomeratów. Drewniane elementy tylko lite, z głębokim szczotkowaniem, by było czuć ich mięsistą fakturę. Jeśli szkło, to artystyczne, ręcznie formowane. Kluczowe na tej liście są jednak SKÓRY. Baxter jest jedynym producentem mebli na świecie, który stosuje wyłącznie skóry licowe najwyższej jakości. A ze skórami jest jak z winem. Znawcy wiedzą już na pierwszy rzut oka, że tak duże błamy niekorygowanej skóry licowej da się uzyskać tylko z najlepszych hodowli zwierząt. Takich, gdzie zwierzęta mają naprawdę dobre warunki i dużą przestrzeń do życia. Gdy nie muszą się tłoczyć i nie są gryzione przez insekty, skóra ma nieskazitelną powierzchnię. Właśnie takich najwyższej selekcji skór Baxter używa do produkcji swoich mebli. Włoscy rzemieślnicy pracujący dla Baxtera sposób garbowania skór doprowadzili na wyżyny. Stosują tylko skóry barwione w masie. Co więcej, dzięki ich naturalnym zabezpieczeniom jak olej czy wosk, są one zawsze ciepłe w dotyku. Klienci mogą wybierać wśród przepastnych kolekcji skór, wyprawianych na różny sposób: woskowanych, wykańczanych na nubuk, pranych w kamieniach jak jeansy, czy nawet z nadrukami. To prawdopodobnie największa tego typu paleta malarska na świecie.

Baxter słynie z ogromnego poszanowania tradycji - współczesne kolekcje marki nawiązują do historii wzornictwa. Po latach rozwoju, marka proponuje nie tylko miękkie meble wypoczynkowe. Ich portfolio obejmuje także szeroką kolekcję innych elementów wyposażenia wnętrz, w tym artystyczne dywany i finezyjne regały. Dzięki temu można stworzyć w jej obrębie swój prywatny domowy świat. Wobec nietuzinkowej formy propozycji Baxter takich jak sofy, fotele, stoły czy łóżka, nie można przejść obojętnie. Stają się one niepowtarzalną częścią wnętrza. Mogą być luksusowym elementem wyposażenia salonu, jadalni, sypialni, gabinetu i prestiżowego biura. Projektują je takie znakomitości świata designu jak Paola Navone, Christophe Delcourt, Matteo Thun czy Piero Lissoni. 

Baxter to firma o silnych tradycjach rodzinnych, która rozwija się w zawrotnym tempie. Wyjątkowy charakter marki zbudowany został w wyniku wyszukiwania i pielęgnowania talentów w sztuce rzemieślniczej związanych z lokalną tradycją, doceniania na nowo niemal zapomnianych już umiejętności i zręcznego wplatania ich w ciągłe poszukiwania nowych meblowych rozwiązań. To z tego wynika fascynacja tą marką w zespole mesmetric, reprezentującym Baxter na trójmiejskim rynku. W showroomie w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 173) można doświadczyć kunsztu mebli Baxter i zrozumieć ich wyjątkowość. Współwłaścicelka showroomu Helena Raczyńska Pachut uprzedza: „Baxter jest silnie uzależniający! Kto raz poczuje tę jakość, już nigdy nie zakocha się w niczym innym.”