Święto kobiecego żeglarstwa w Sopocie!

Joanna Bieńkowska
sobota, Czerwiec 24, 2023 - 11:50
Gwidon Libera

W ten weekend odbywają się Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Po zeszłorocznym sukcesie, tegoroczna edycja uzyskała rangę Mistrzostw Polski, a sponsorem tytularnym została prestiżowa kobieca marka Dr Irena Eris. Przy sopockim molo przez 2 dni ścigać się będzie 13 kobiecych załóg o tytuł najlepszej żeglarski w Polsce.

Idea regat dla kobiet na jednakowych jachtach, przy wyrównanych szansach w kompaktowym formacie powstała w zeszłym roku na Dzień Kobiet. Zorganizowane przez Polską Ligę Żeglarską 3 miesiące później regaty o nazwie Women On Water (od międzynarodowego projektu regat kobiecych) były sukcesem pod każdym względem. Na starcie pojawiły się wszystkie najlepsze żeglarski klas sportowych oraz wiele doskonałych zawodniczek z ubiegłych 20 lat, łącznie z olimpijkami z Igrzysk 2000 - 2022. Wygrała załoga Agnieszki Skrzypulec, srebrnej medalistki olimpijskiej przed załogami Katarzyny Barabasz i Anny Weinzieher.

Sukces sportowy, doskonała atmosfera i energia sprawiły, że tegoroczna edycja będzie jeszcze bardziej wyjątkową. Polski Związek Żeglarski przyznał regatom tytuł Mistrzostw Polski i tym samym będzie to 1 historyczna edycja takich mistrzostw. Dodatkowo, dzięki staraniom organizatorów pozyskano czołową polska markę kobiecą Dr Irena Eris. To już nie pierwszy raz gdy ta znana marka kosmetyków, Hoteli SPA i Instytutów Kosmetycznych wspiera wydarzenia żeglarskie, wcześniej uczestnicząc w regatach meczowych Sopot Match Race oraz Mistrzostwach Europy ORC. Tym razem po raz pierwszy będzie obecna na żeglarskim wydarzeniu skierowanym wyłącznie dla pań. 

„Na morzu trzeba sprostać wymaganiom, przestrzegać określonych reguł, a kiedy czegoś nie potrafimy – poprosić o pomoc, działać zespołowo. Wygrywa team, a nie lider. Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet są najważniejszym kobiecym wydarzeniem żeglarskim w Polsce i doskonałą okazją do podziwiania hartu ducha i sportowej rywalizacji” – podsumowuje Joanna Łodygowska z Dr Irena Eris

W tym sezonie na starcie pojawi się co najmniej 13 kobiecych załóg a wśród nich zwycięska załoga z 2022 czyli YKP Szczecin pod wodzą Agnieszki Skrzypulec oraz cala plejada utytułowanych zawodniczek jak Agata Barwińska, Julia Szmit, Katarzyna Barabasz z Anna Weinzieher i Wiktorią Gołębiowską w załodze czy Basia Mrozowicz w Magdą Kwaśną na pokładzie. W imprezie zadebiutuje m.in. Weronika Jaroszek, rewelacja 1 rundy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Joanna Cymerman z załogą z klasy 470 w barwach Regatowej Reprezentacji Szczecin oraz załoga z klasy Omega pod wodzą Małgorzaty Kościuczuk.

Start regat w sobotę o 10:30, zakończenie w niedzielę o godz. 16:00, wszystko na końcu mola w Sopocie. Planowane są 24 wyścigi tuż przy molo. Uczestnicy ścigać się będą na monotypowych regatowych jachtach RS21 używanych w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Pełna lista startowa opublikowana będzie w piątek po sesji treningowej. Regaty sędziowane będą przez 3 arbitrów, a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing można znaleźć pod linkiem: https://wow.sapsailing.com/