Czy warto zdecydować się na zakup roweru elektrycznego?

Joanna Bieńkowska
środa, Maj 31, 2023 - 13:31

Rower elektryczny, znany również jako e-rower, to nowoczesny typ roweru wyposażony w zintegrowany silnik elektryczny, który pomaga w pedałowaniu. Dzięki tej dodatkowej mocy, jazda na rowerze elektrycznym jest mniej wymagająca fizycznie, co sprawia, że stanowi idealną alternatywę dla osób, które chcą przemieszczać się na długie dystanse, pokonywać strome wzgórza lub po prostu cieszyć się komfortem jazdy bez nadmiernego wysiłku. Ale czy warto zainwestować w taki rower i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Decyzja ta zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Czym są rowery elektryczne?

Rower elektryczny to nowoczesny, innowacyjny środek transportu, który cieszy się coraz większą popularnością. Są to specjalne rowery wyposażone w silnik elektryczny, który pomaga rowerzyście w pedałowaniu, umożliwiając jazdę na wyższych prędkościach i pokonywanie trudniejszych tras bez dodatkowego wysiłku. 

Różnice pomiędzy rowerem elektrycznym a rowerem standardowym

Najbardziej oczywistą różnicą jest obecność silnika elektrycznego i baterii w rowerze elektrycznym. Bateria, zwykle umieszczona w ramie lub pod bagażnikiem, zasila silnik, który umiejscowiony jest w przedniej piaście, tylnej piaście lub w pobliżu środkowej osi roweru. Silnik ten zapewnia dodatkowe wspomaganie podczas pedałowania, co pozwala na osiąganie wyższych prędkości niż w zwykłym rowerze, często nawet do 25 km/h, a w niektórych modelach nawet więcej.

W rowerach elektrycznych napęd elektryczny nie zastępuje tradycyjnego pedałowania, ale go wspomaga. To oznacza, że rowerzysta wciąż musi pedałować, ale dzięki wsparciu silnika jazda jest mniej męcząca, szczególnie na długich dystansach czy pod górkę.

Dlaczego warto kupić rower elektryczny - zalety e-rowerów

  • Wspomaganie pedałowania;
  • Większy zasięg roweru;
  • Szybsze podróżowanie;
  • Ochrona środowiska;
  • Lepsze zdrowie i kondycja;
  • Oszczędność pieniędzy;
  • Można nimi poruszać się po ścieżkach rowerowych;
  • Nie wymaga prawa jazdy.

Kto powinien zdecydować się na kupno roweru elektrycznego?

Rower elektryczny to doskonała opcja dla osób, które chcą połączyć aktywność fizyczną z wygodą szybkiego przemieszczania się. Osoby, które codziennie pokonują długie dystanse do pracy czy szkoły, mogą zdecydować się na tę alternatywę, aby oszczędzić czas i energię. Rower elektryczny to również doskonały wybór dla osób starszych lub tych z ograniczeniami zdrowotnymi, które mogą mieć trudności z pokonywaniem trudnych tras na tradycyjnym rowerze.

Jakie cechy powinien posiadać dobry rower elektryczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?

Wybierając rower elektryczny, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które decydują o jego jakości i wygodzie użytkowania. Najważniejsze są moc silnika i pojemność baterii, ponieważ to one stanowią kluczowe czynniki wpływające na zasięg i maksymalną prędkość roweru elektrycznego. W droższych rowerach elektrycznych często montuje się silniki o większej mocy i baterie o większej pojemności, które mogą zapewnić dłuższy zasięg i szybszą jazdę. Ponadto, istotną cechą dobrego roweru elektrycznego jest solidność konstrukcji i jakość użytych materiałów. Rower musi być wytrzymały i dobrze zmontowany, a jednocześnie lekki, by łatwo nim manewrować.

Jaki rower elektryczny wybrać? Polecane modele

Ecoride to marka z ponad 15-letnim doświadczeniem w tworzeniu rowerów elektrycznych skandynawskiej jakości. Firma powstała w 2008 roku i do dziś ma na koncie budowę ponad 50000 rowerów, które są dostępne dla klientów na całym świecie. W maju tego roku firma weszła również na rynek polski, otwierając swój sklep w Gdańsku. Na miejscu mogą Państwo przetestować bezpłatnie dostępne modele rowerów elektrycznych.

Jakie rowery oferuje Ecoride?

Ecoride oferuje wiele ciekawych modeli rowerów, które różnią się funkcjonalnością, tak, aby każdy rowerzysta znalazł z łatwością rower idealnie dostosowany do swoich potrzeb. W ofercie Ecoride są rower z serii Ambassador, Tripper, Flexer, Loader.

Dla osób, które szczególnie cenią sobie komfort i bezpieczeństwo, modele z serii Ambassador stanowią idealną propozycję. Wyprostowana pozycja kierowcy i duże opcje załadunku umożliwiają spokojną i komfortową jazdę, bez względu na ilość bagażu.

Dla tych, którzy chcą skupić się na większej prędkości, idealnie sprawdzi się seria Tripper. Sportowe i szybkie rowery z pochyloną do przodu pozycją siedzącą to gwarancja emocjonującej jazdy.

Kompaktowe rowery z serii Flexer to z kolei idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią praktyczność. Te modele, dzięki możliwości złożenia, doskonale sprawdzą się nie tylko w miejskim zgiełku, ale również podczas weekendowych eskapad.

Seria Loader to rower z wielką skrzynią, która może służyć do przewożenia większych rzeczy, a także dzieci do przedszkola.