Zmarł Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland

Zmarł Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Swoją pracę w biznesie zaczął w 1993 roku od uruchomienia spółki w Gdańsku, by w ciągu 30 kolejnych lat stworzyć struktury Boeinga w całej Polsce. Dzięki niemu siedziba amerykańskiego giganta znajduje się w Gdańsku.


07 luty 2023

prestiz

Rafał Stepnowski swoją działalność w biznesie rozpoczął w 1993 roku. Wtedy wspólnie z ojcem – prof. Andrzejem Stepnowski i prof. Januszem Burczyńskim, naukowcami z Politechniki Gdańskiej – założyli spółkę, która stała się podwykonawcą dla włoskiego producenta morskich map nawigacyjnych C-Map. Polski oddział szybko stał się najważniejszą częścią firmy, a C-Map zrewolucjonizował rynek morskich map nawigacyjnych na świecie, obejmując 40 % światowego rynku. W 2007 roku włoska firma została kupiona przez największego producenta map lotniczych – firmę Jeppesen należącą do koncernu Boeinga. Tym samym gdańska firma zmieniła się w Jeppesen Poland i pod tym szyldem kontynuowała tworzenie map morskich. 

Po kilku latach Jeppesen postanowił jednak wycofać się tworzenia map morskich i sprzedać odpowiadającą z nie część firmy. Gdańskiej spółce udało się jednak zostać w strukturach Jeppesena, gdyż Rafał Stepnowski w międzyczasie rozwinął w niej produkcję map lotniczych.

- Tuż po zakupie przez Jeppesena szybko zorientowaliśmy się, że prawdziwy duch Jeppesena i Boeinga to lotnictwo. Zacząłem więc pracować z zespołem, by nauczyć się tego lotnictwa. To był czas kryzysu finansowego, czyli lata 2008 - 2009. Nastąpił drastyczny spadek popytu na wszystko co nie jest potrzebne do życia. Załamał się rynek jachtowy na świecie, załamał się General Aviation, upadła największa firma elektroniki morskiej Raymarine – to były straszne czasy. Zacząłem natychmiast jeździć po USA i Europie, aby znaleźć możliwości zaoferowania naszych usług w lotnictwie wewnątrz korporacji. Wiedziałem, że jeżeli nie stworzymy modelu, w którym nasi pracownicy będą przebranżowieni do tego, co stanowi rdzeń usług Boeinga, na dłuższą metę będziemy narażeni, że ktoś się nas pozbędzie - wspominał Rafał Stepnowski, w wywiadzie na łamach Biznes Prestiż.

Gdańskiej części udało się skutecznie przebranżowić i odnieść duży sukces wewnątrz światowego koncernu. Dzięki temu – gdy w 2015 roku Jeppesen finalnie pozbył się wszystkich struktur kupionych kilka lat wcześniej od C-Map - wyjątkiem był właśnie Jeppesen Poland z siedzibą w Gdańsku.

W 2022 roku doszło do kolejnej zmiany – Jeppesen Poland zmienił nazwę na Boeing Poland, stając się jednym z trzech oddziałów Boeinga w Polsce. Amerykanie poza Gdańskiem mają jeszcze spółkę Boeing International w Warszawie i Rzeszowie (Boeing Distribution Service). W lipcu 2022 roku Rafał Stepnowski został dyrektorem zarządzającym Boeing Poland, kierując wszystkimi oddziałami, a dodatkowo powierzono mu promocję samolotów cywilnych i sprzętu wojskowego w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. 

Co ważne równolegle zwiększyła się rola gdańskiego ośrodka, który do tej pory zajmował się mapami. W Boeingu zapadła decyzja, by po raz pierwszy część prac projektowych związanych już bezpośrednio z samolotami przenieść także poza USA. Tworzenie jednego z nielicznych takich oddziałów powierzono Rafałowi Stepnowskiemu, przez co w Gdańsku ruszyło biuro Boeing AvionX.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Rafał Stepnowski mocno zaangażował się w pomoc ukraińskim pracownikom koncernu. Gdański Boeing udzielił pomocy blisko 70 rodzin, których członkowie podjęli pracę w Gdańsku. 

Rafał Stepnowski mocno udzielał się także poza Boeingiem. Był inicjatorem powstania centrów edukacyjnych Newton Room w Polsce, mających na celu zaangażowanie uczniów szkół średnich w naukę przedmiotów ścisłych (STEM). Jako aktywny członek fundacji „Dorastaj z nami” wspierał dzieci żołnierzy – ofiar misji pokojowych. Założył i przewodniczył Fundacji Jeppesena, która skupia się na pomocy najbardziej potrzebującym, wspiera edukację, sztukę i aktywność rozwojową. 

Działał też na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, Pomorza, Gdańska. Był członkiem zarządu oraz wiceprzewodniczącym American Chamber Commerce oraz promował współpracę polsko-amerykańską. Ukończył Uniwersytet Gdański, a także MBA na Politechnice Gdańskie. Prowadził wykłady na kursach MBA w zakresie strategii i marketingu. 

Uprawiał sport, wspierał organizację niezapomnianych koncertów jazzowych, w tym - Ladies Jazz Festival. Kibicował Lechii Gdańsk.

 

Więcej informacji o biznesowej karierze Rafała Stepnowskiego można znaleźć wywiadzie „Od morskiej nawigacji do Boeinga” jaki ukazał się jesienią 2022 roku na łamach Biznes Prestiż.

https://prestiztrojmiasto.pl/biznes/5/temat-z-okladki/rafal-stepnowski-od-morskiej-nawigacji-do-boeinga