Oczyszczacze Xiaomi - czy warto?

Joanna Bieńkowska
poniedziałek, Styczeń 16, 2023 - 08:49

Xiaomi to marka, która szturmem zdobyła serca Polaków. Producent łączy doskonałą jakość produktów z rozsądną ceną i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Nic dziwnego, że oprócz smartfonów, popularne są inne sprzęty tej firmy - w tym oczyszczacze powietrza. Czy warto przenieść sympatię z jednej kategorii produktów na inną? Pora przyjrzeć się temu, co Xiaomi może zaoferować jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza! Z miejsca przypadną one do gustu fanom rozwiązań chińskiego producenta, ale jest duża szansa, że skuszą również inne osoby zainteresowane bardzo dobrej jakości oczyszczaczem powietrza w równie dobrej cenie. To w końcu sprzęt, który pomoże zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników - do jego wyboru warto podejść więc z rozwagą.

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

 

Monitorowanie jakości powietrza weszło już większości z nas w nawyk. Dane na ten temat podawane są regularnie w mediach, sporo osób korzysta również z aplikacji na smartfony, pozwalających sprawdzać powietrze w najbliższej okolicy. Nic więc dziwnego, że oczyszczacze powietrza cieszą się dużym powodzeniem - bez takiego urządzenia trudno zadbać o odpowiednią jakość powietrza w domu. Jak wybrać urządzenia, by być z niego w pełni zadowolonym? Na rynku jest sporo modeli od różnych producentów - zarówno prostych, niedrogich urządzeń, jak również tych bardziej zaawansowanych, designerskich i sterowanych aplikacją ze smartfona. Dobrze uświadomić sobie, że taki oczyszczacz to zakup, który powinien posłużyć przez dłuższy czas. Dlatego nie warto śpieszyć się z wyborem, lecz dać sobie czas i uważnie przeanalizować dostępne modele.

Co wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz? Oto lista najważniejszych kwestii:

  • zasięg działania;
  • zastosowane filtry - podstawę stanowią filtr HEPA oraz filtr węglowy;
  • jak często trzeba wymieniać filtry;
  • wydajność - parametr CADR;
  • wygodne sterownie - bardziej zaawansowanymi modelami można zarządzać z poziomu smartfona;
  • tryby pracy - dobrze, by oczyszczacz miał tryb automatyczny oraz tryb nocny;
  • hałas generowany w trakcie pracy - oczyszczacz często ustawiamy w sypialni - nie powinien więc działać zbyt głośno;
  • dodatkowe funkcje - na przykład nawilżania powietrza;
  • design - nie warto pomijać tego aspektu - w końcu to sprzęt, którego trudno nie zauważyć w przestrzeni mieszkania. 

Uważna analiza powyższych parametrów pozwoli porównać modele, które wpadły nam w oko. Który będzie najlepszą inwestycją? To zależy od wielu czynników!

 

Oczyszczacze Xiaomi - czy warto?

 

W zależności od tego, czy najbardziej istotny jest dla nas zasięg, czy może zakładany budżet, będziemy zwracać uwagę na inne modele. W ofercie Xiaomi czekają zróżnicowane opcje - zarówno podstawowe modele za kilkaset złotych, jak i bardziej zaawansowane rozwiązania, które łączą zachwycający design z dopracowaną funkcjonalnością.

Na jaki wydatek trzeba się przygotować? Model XIAOMI Smart Air Purifier 4 Lite kupimy już za niecałe 700 zł - ma zasięg do 43 metrów kwadratowych oraz dedykowaną aplikację na smartfona, która pozwala aktywować oczyszczacz za pomocą sterowania głosowego.

Możemy również sięgnąć po inne rozwiązania - dla wielu osób strzałem w dziesiątkę będzie XIAOMI Mi Air Purifier 4 Pro EU za niecałe 1400 zł. Tym urządzeniem również wygodnie można sterować z poziomu smartfona. Aplikacja dodatkowo przypomni o konieczności wymiany filtra! Warto również zwrócić uwagę na cichą pracę w trybie nocnym, przez co nie musimy wybierać między relaksem a efektywnym oczyszczaniem powietrza w sypialni. Na ekranie dotykowym OLED w każdej chwili odczytamy wartość wskaźnika jakości powietrza (AQI), który jest wyświetlany w czasie rzeczywistym.

Już krótka analiza pozwala stwierdzić, że rozwiązania Xiaomi będą bardzo dobrym wyborem także w kontekście oczyszczaczy powietrza! Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy, w ofercie chińskiego producenta znajdziemy model dla siebie! Oczyszczacze Xiaomi w sklepie MediaMarkt zbierają również sporo pozytywnych recenzji - podobnie jak inne sprzęty sygnowane tą marką!