Wypisywanie e-recepty – czy tylko lekarz może wystawić receptę? Możesz się zdziwić!

prestiz
poniedziałek, Listopad 28, 2022 - 10:42

Jeśli pacjent chce wykupić leki wydawane wyłącznie z przepisu lekarza, potrzebna mu będzie e-recepta. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarz posiada uprawnienia do przepisywania medykamentów pacjentom – mogą zająć się tym również określone grupy pracowników służby zdrowia. Kto może wystawić pacjentowi e-receptę i jak ją potem zrealizować? Sprawdź!

Czym są e-recepty i jakie informacje się na nich znajdują?

Elektroniczna recepta jest dokumentem cyfrowym, który w Polsce stanowi podstawową formę przepisywania leków pacjentom. E-recepty zastąpiły recepty papierowe, jednak znajdują się na nich podobne informacje. Znaleźć tam można dane pacjenta i lekarza, rodzaj przepisanego leku, ilość przepisanych opakowań, a także rekomendowane dawkowanie medykamentu. Wszystkie e-recepty posiadają określony termin ważności, poza tym zapisywane są cyfrowo w historii medycznej danego pacjenta, więc można mieć do nich dostęp w dowolnym momencie. 

Kto może wystawić pacjentowi e-receptę?

Wydawać, by się mogło, że uprawniony do wystawienia pacjentowi e-recepty jest wyłącznie lekarz. Nic jednak bardziej mylnego! Kalkulator e-recepty umożliwia również wystawianie e-recept lekarzom dentystom, felczerom i starszym felczerom, a także pielęgniarkom i położnym, a nawet w szczególnych przypadkach uprawnieni są do wystawiania recept farmaceuci. Co ciekawe, nie jest konieczny osobisty kontakt ze specjalistą, gdyż możliwe i zgodne z prawem jest również wypisywanie recept online, czego przykładem może być e-recepta online na naszarecepta.pl. Nie trzeba również obawiać się, jak zrealizować e-receptę otrzymaną przez Internet, gdyż procedura w każdym przypadku jest identyczna. 

Nie wystarczy się jednak zgłosić po receptę, aby móc ją otrzymać. Zawsze niezbędny jest szczegółowy wywiad medyczny, na podstawie którego specjalista określa wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego środka przez pacjenta. Dopiero na tej podstawie, a niekiedy też na podstawie wyników dodatkowych badań, wystawiana jest pacjentowi elektroniczna recepta, z którą można zgłosić się następnie do apteki. E-recepty nie otrzymają natomiast osoby, które w opinii lekarza nie mają wskazań do przyjęcia danego leku bądź posiadają przeciwwskazania, by móc go bezpiecznie stosować. 

Jak zrealizować otrzymaną e-receptę?

Pacjent, któremu wystawiona została e-recepta, powinien zgłosić się do apteki, gdzie będzie mógł potrzebne medykamenty wykupić. Oczywiście nie trzeba robić tego niezwłocznie, gdyż recepty posiadają określony czas ważności. Większość e-recept ważna jest 30 dni, ale są i takie, które są ważne zaledwie 7 dni, a są i takie, które ważne są znacznie dłużej. Do apteki natomiast nie trzeba zgłaszać się z papierowym wydrukiem e-recepty – wystarczy dostęp mobilny do Internetu lub telefon komórkowy. 

  • Zrealizować receptę można przy wykorzystaniu krótkiego, 4-cyfrowego kodu, który wysłany jest do pacjenta SMS-em w momencie wystawienia e-recepty. Kod ten nie jest jednak wystarczający, aby farmaceuta mógł wydać leki – konieczne będzie dodatkowo podanie numeru PESEL osoby, której leki zostały wypisane. 
  • E-receptę zrealizować można również, wykorzystując kod kreskowy e-recepty, a ten można znaleźć na jej wydruku informacyjnym, który zapisywany jest w IKP, a także wysyłany jest do pacjenta w wiadomości e-mail. Kodu kreskowego nie trzeba drukować – można okazać go też na ekranie smartfona. W tym przypadku nie ma też już potrzeby dodatkowego podawania numeru PESEL pacjenta. 

To każdorazowo pacjent decyduje, z której formy wykupienia leków chce skorzystać. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby do apteki zgłosić się z wydrukiem e-recepty, jednak nie każdy ma możliwość wykonania takiego wydruku, a podanie kodu z SMS jest znacznie szybszym rozwiązaniem.