„Sensoria – sztuka i nauka naszych zmysłów” w CSW Łaźnia

prestiz
wtorek, Październik 11, 2022 - 10:01

Karolina Hałatek, Ascent (2022), fot. Adam Bogdan

16 września rozpoczęła się największa w tym roku wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W obu budynkach Łaźni do końca października możemy doświadczać sztuki wszystkimi zmysłami. Wystawa „Sensoria – sztuka i nauka naszych zmysłów” to wynik międzyinstytucjonalnej współpracy Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA oraz Sensorium: Centre for Digital Art and Technology na Uniwersytecie York w Toronto.

Wernisaż przyciągnął tłumy. W Łaźni 1 na Dolnym Mieście wydarzenie zainaugurowała Nina Czegledy, kuratorka wystawy z Toronto. Zwiedzający mogli skropić się perfumami stworzonymi przez Agnes Meyer-Brandis na bazie roślinnych związków organicznych, umówić się na wideokonferencję z drzewami z różnych zakątków świata, odkryć znaczenia i słowa ukryte w szumie trzcin dzięki instalacji Raewyn Turner i Briana Harrisa, zobaczyć zapis malarskich doświadczeń osób z niepełnosprawnością wzroku we wspomnieniu z performansu Artura Żmijewskiego i zrozumieć „skórne rozmowy” ciała oglądając pracę wideo Csenge Kolozsvari.

Po przyjeździe do Nowego Portu, gdzie mieści się drugi budynek Łaźni, uczestników wieczoru odgłosami ptaków powitał Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w ramach performansu „Fanfara”, stworzonego przez Guya van Belle we współpracy z Krzysztofem Topolskim. Wraz z rozćwierkanym chórem publiczność wspięła się schodami na drugie piętro, do głównej sali wystawienniczej.

W CSW Łaźnia 2 można było dotknąć i powąchać słowa stworzone w alfabecie Braille’a. Praca została stworzona przez osoby z niepełnosprawnością wzroku podczas warsztatów z udziałem Renaty Andres, Moniki Chocholewskiej, Wiesławy Felicjancik, Haliny Jarmakowicz, Piotra Leśniewskiego, Bogusławy Parzychy, Joanny Pawłowskiej, Doroty Stiebler, Stefana Turzyńskiego oraz Emilii Leszkowicz, prowadzonych przez Hildę Kozari. Poza tym pokazano historyczny flakon z „Zapachem Świata” Gayil Nalls, stworzonym w 2000 roku z esencji botanicznych charakterystycznych dla wszystkich narodów świata. Wielkie wrażenie na zwiedzających zrobiła monumentalna instalacja Karoliny Hałatek. Do ogromnej świetlnej spirali można było wejść, aby w oparach białego dymu spojrzeć w swoje powtórzone w nieskończoność odbicie w okrągłych lustrach umieszczonych pod stopami i nad głową.

Wszystkie prace są dostępne dla zwiedzających do 30 października 2022.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku od 14.00 do 20.00 i w soboty oraz niedziele od 12.00 do 20.00.

Bilet wstępu do Łaźni 1 kosztuje 1 zł, natomiast wstęp do Łaźni 2 jest darmowy.