„Nowe Technologie dla Dziewczyn” – przyznano stypendia o łącznej wartości 300 tys. zł

Joanna Bieńkowska
środa, Wrzesień 28, 2022 - 14:55

Intel oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przyznały nagrody 25 maturzystkom i studentkom politechnik oraz wybranych kierunków ścisłych w ramach 8. edycji programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn”. Każda z laureatek, oprócz wynagrodzenia w wysokości 12 tys. zł, zostanie zaproszona na praktyki, a także otrzyma indywidualne wsparcie mentora z firmy Intel.

 

Głównym celem przyświecającym inicjatywie jest zachęcenie młodych dziewczyn, które są zainteresowane nowymi technologiami, do rozwoju oraz zdobycia wykształcenia i kwalifikacji w tej dziedzinie. Program stypendialny ma pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu oraz budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej. 

„Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Raport Perspektyw “Kobiety na Politechnikach” pokazuje, że jest on niezmiernie potrzebny. Z badania wynika, że 58% studentów wszystkich uczelni to kobiety, to na kierunkach informatycznych ta liczba topnieje aż do 16%.

– W tym roku mieliśmy niemal 800 zgłoszeń. To pokazuje, że kobiet z chęcią do rozwoju talentu w świecie nowych technologii nie brakuje. Mamy nadzieję, że nasz program zachęci je do wykonania tego pierwszego kroku, czyli wyboru uczelni ścisłej oraz wprowadzi w świat firm technologicznych – podkreśla Irina Ledyaeva, Intel Poland Public Affairs Lead.

– Wiele dziewczyn nie wybiera kierunków ścisłych, bo te postrzegane są jako „typowo męskie”. W ten sposób już na starcie tracimy wiele zdolnych, młodych umysłów. Gratuluję wszystkim stypendystkom odwagi do przełamywania stereotypów i życzę im zmieniania świata na lepsze poprzez technologię – mówi Michał Dżoga, Intel EMEA Government Partnerships & Initiatives Director.

Wsparcie merytoryczne to istotny element programu. Stypendystki przez osiem miesięcy znajdą się pod indywidualną opieką wybranego przez siebie mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Wraz z nimi wypracowane zostaną wspólne cele i strategia ich realizacji, wszystko by wspomóc dziewczyny w rozwoju swoich kompetencji. Część stypendystek zostanie także zaproszona do udziału w programie stażowym w oddziale firmy Intel w Gdańsku – największym centrum R&D Intel w Europie. To właśnie tam, pod okiem wybitnych inżynierów , dziewczyny będą uczestniczyć w tworzeniu technologii wspierających i rozwijających sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, pojazdy autonomiczne czy bezpieczeństwo przechowywania danych.

– To jest wspaniała przygoda – mówi Paulina Maciejewska, stypendystka 7. edycji programu i studentka piątego roku Mechatroniki na Politechnice Gdańskiej.  – Pomogło mi to rozwinąć skrzydła, zarówno ze strony technicznej jak i ośmielenia do całej branży. Poczucie bycia jedną z wielu tego całego grona też pomaga.

W tym roku została także ogłoszona wyjątkowa odsłona konkursu dla dziewczyn z Ukrainy, w którym nagrodzonych zostanie dodatkowo aż 50 studentek. Dziewczyny otrzymają stypendia w wysokości 2 tys. zł przez 10 miesięcy, czyli całą długość trwania roku akademickiego oraz wsparcie „buddiego”, który pomoże pokierować ich karierę w branży. 

Więcej informacji: www.stypendiadladziewczyn.pl

Informacje o firmie Intel

Intel (Nasdaq: INTC) jest liderem w branży, tworzy zmieniające świat technologie, które umożliwiają globalny postęp i wzbogacają życie. Zainspirowani prawem Moore'a, nieustannie pracujemy nad postępem w projektowaniu i produkcji półprzewodników, aby pomóc w rozwiązywaniu największych wyzwań naszych klientów. Wbudowując inteligentne rozwiązania w chmurę, sieć, technologie brzegowe i w każdy rodzaj urządzenia obliczeniowego, uwalniamy potencjał danych, aby zmienić biznes i społeczeństwo na lepsze. Aby dowiedzieć się więcej o innowacjach firmy Intel, odwiedź strony newsroom.intel.com i intel.com.