Dzieła Kukowskiego w sopockiej PGS

poniedziałek, Lipiec 6, 2020 - 10:30

„Jarosław Kukowski - Malarstwo i instalacje” to wyjątkowa wystawa Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, którą będzie można podziwiać już od wtorku 7 lipca. Jednym z elementów przewodnich zaprezentowanych dzieł będzie zegar – przedmiot niezwykle ważny w historii twórczego rozwoju Jarosława Kukowskiego.

 

Fani sztuki już jutro będą mogli uczestniczyć w premierowym otwarciu wystawy pt. „Jarosław Kukowski  -  Malarstwo i Instalacje”, która powstała w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart. Wystawa składa się z ośmiu instalacji-zegarów z cyklu „Memento”, sześciu obrazów z nowego cyklu „Dotyk Człowieka” oraz trzech obrazów z cyklu „Złota Seria”. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Jarosława Kukowskiego, polskiego malarza współczesnego i designera. 

Artysta cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w kraju, lecz także na świecie. Jego prace zdobiły między innymi ściany stołecznego Pałacu Królikarnia, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Galicji czy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Co więcej, były eksponowane w największych ośrodkach artystycznych globu, w tym w paryskim Luwrze, na Art Expo w Nowym Jorku, w SOHO Studios w Miami, California Modern Art Gallery w San Francisco i BOXeight Studios & Gallery w Los Angeles. 

Jarosław Kukowski to postać nietuzinkowa. Jego obrazy jednych oburzają, innych zmuszają do myślenia, jednak nikogo nie pozostawiają obojętnym na niezwykłe i często prowokacyjnie przedstawione wizje. Artysta jest uznawany za współczesnego mistrza symbolizmu. Przykładem jego niebanalnych wariacji twórczych są czterowymiarowe instalacje artystyczne z serii „Memento”. Dzieła z tego cyklu są połączeniem rzeźby, malarstwa i realnie działających monumentalnych zegarów. Każdy zegar jest niepowtarzalny, ręcznie wykonany przez artystę oraz przez niego numerowany i sygnowany. Prace do zobaczenia do połowy sierpnia w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. 

 

Tytuł: „Jarosław Kukowski - Malarstwo i instalacje”

Czas: 7 lipca - 16 sierpnia

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Godziny otwarcia: 11:00 - 20:00