Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia

Od 22 do 23 października na terenie Amber Expo odbędzie się Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia, którego jednym z głównych celów będzie temat dotyczący sposobów na podnoszenie jakości życia mieszkańców Unii Europejskiej. Kongres jest skierowany przede wszystkim do osób zarządzających miastem – przedstawicieli władz centralnych i terenowych, samorządowców, pracowników sektora usług turystycznych, animatorów sportu i kultury miejskiej.

Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia to forum wymiany myśli, doświadczeń i dobrych praktyk związanych z wyzwaniami, przed jakimi stawia nas rozwój wielkich metropolii oraz z tworzeniem możliwości biznesowych na rynku innowacyjnych programów miejskich. Główną ideą kongresu jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat: jak budować potencjał gospodarczy miast i jak podnosić jakość życia mieszkańców. Formuła Kongresu oparta jest na wystąpieniach wybitnych ekspertów i specjalistów z branży, dyskusjach panelowych oraz debatach poświęconych poszukiwaniom najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań. Dotychczasowe edycje Kongresu poświęcone były inteligentnej metropolii oraz metropolii Solidarności i odbyły się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

To już czwarta edycja Kongresu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Metropolia czasu wolnego”. Jego tematyka została podzielona na 6 bloków: przestrzeń miejska, zarządzanie miastem, nowoczesne myślenie o odpadach, sport i rekreacja, kultura oraz kuchnia regionalna.

Kongres Smart Metropolia ma być odpowiedzią na wyzwania zmieniającej się przestrzeni publicznej XXI wieku i nawiązaniem do jednego z kluczowych projektów Unii Europejskiej – Smart Cities. Obecnie 72 proc. ludności Unii Europejskiej to mieszkańcy miast, a do 2050 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 80 proc. (również w aglomeracji trójmiejskiej mieszka połowa ludności województwa). Aby podołać wyzwaniom urbanizacji, miasta muszą nie tylko stawać się coraz bardziej inteligentne, ale muszą też znaleźć sposób na zaspokojenie coraz wyższych oczekiwań zamieszkujących je społeczności. Jakie są zatem marzenia mieszkańców o lepszym mieście? Czego potrzebują? Jak chcą spędzać czas wolny? Wokół tych pytań toczyć się będą dyskusje na IV Kongresie Smart Metropolia 2015. Przemysł czasu wolnego stanowi bowiem kluczowy czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego miast i jest głównym powodem zwiększania skuteczności i efektywności w codziennym życiu zawodowym.

Rejestracja uczestników Kongresu dostępna będzie od 22 sierpnia 2015 roku.