Żeglarze na start

600 mil morskich na trasie Sopot-Visby-Sopot z jednym postojem w Visby – taka jest trasa regat SailBook Cup. Regaty odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 i są to najdłuższe regaty morskie  w Polsce.

Rywalizacja odbywać się będzie w trzech grupach ORC, KWR oraz Open. SailBook Cup zaliczany jest do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty typowo morskie, które nagradzane są dodatkowymi punktami. Regaty SailBook Cup z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

- W poprzedniej edycji wystartowało 10 jednostek, mieliśmy 12 zgłoszeń. Teraz jest znacznie lepiej. Zgłoszonych mamy 21 jednostek i to jeszcze nie wszyscy – opowiada Jacek Zieliński, organizator. – Popłynie m.in. młody chłopak na 12-metrowej „Wandzie”. Jako jedyny wystartuje samotnie. Chce spróbować swoich sił przed Bitwą o Gotland. Z jachtów zapowiedział się też Generał Zaruski czy Fujimo. Największą niewiadomą jest pogoda, która jest nieprzewidywalna.

Oficjalne rozpoczęcie regat odbędzie się w sobotę 19 lipca o godz. 11 w Marinie Sopot. Na uroczystości obecny będzie prezydent Sopotu pan Jacek Karnowski oraz ambasador regat SailBook Cup – kpt. Zygfryd „Zyga” Perlicki, który do mariny przypłynie jachtem „Copernicus”, na którym czterdzieści lat temu wystartował w okołoziemskich regatach Whitbread. Wypływające na start załogi pożegna orkiestra Hubertus Brass.

Tegoroczna edycja regat jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego i ma uczcić pierwsze polskie morskie regaty w 1934r. (trasa Gdynia – Visby). Wtedy na tej trasie ścigał się generał Mariusz Zaruski, osiemdziesiąt lat później do rywalizacji staje STS „Generał Zaruski”. 

Rywalizację jachtów będzie można śledzić na bieżąco na stronie regat: www.sailbookcup.pl dzięki nowoczesnemu systemowi YellowBrick. SailBook Cup to jedna z dwóch polskich imprez monitorowanych przez system trackingowy, który w Polsce dopiero zaczyna być stosowany.  Tracking jachtów dostępny będzie również w Informacji Turystycznej w Sopocie na Placu Zdrojowym. Tam również zostanie wystawione główne trofeum regat – srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku, który nawiązuje do historycznego aspektu regat.