BOGACTWO SMAKÓW I OBRAZÓW

Projekcje filmowe, degustacje, dyskusje z ekspertami i twórcami filmów - takie atrakcje czekają na widzów i uczestników Kuchnia+ Food Film Fest. Przegląd najlepszych światowych filmów fabularnych odbędzie się równocześnie w czterech miastach - Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu - w dniach 22 - 24 listopada.

W Gdańsku miejscem projekcji będzie kino Neptun. Widzowie zobaczą 13 pozycji o różnych aspektach gotowania i jedzenia. Wśród nich dokumenty z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii oraz indyjska fabuła „Smak curry”. Widzowie obejrzą m.in. produkcje o chińskim szaleństwie na wina z Bordeaux, kulinarnych skarbach Tybetu i Alp, farmerskim obliczu brytyjskiego następcy tronu i projektowaniu jedzenia przez ekipę słynnej restauracji elBulli.

W gdańskim kinie Neptun w ramach przeglądu widzowie zobaczą 9 bloków filmowych, a każdemu z nich towarzyszyć będą dyskusje z ekspertami oraz poczęstunek związany z tematyką filmu. Sprzedaż biletów rozpocznie się 8 listopada. Bilety w cenie 18 zł za jeden blok będą do nabycia w kasach kin lub na portalu eBilet.pl

Program przeglądu podzielony jest na trzy dni, a każdy z nich poświęcony jest innej tematyce. W piątek, 22 listopada widzowie zobaczą sekcję Kultura kulinarna.  W jej ramach Skarby kuchni tybetańskiej”, opowiadające o czterech charakterystycznych składnikach wykorzystywanych w kuchni kraju na Dachu Świata. Po jego zakończeniu odbędzie się seans „Kulinarnego dziedzictwa Alp” przybliżającego sekrety i smaki alpejskiego jedzenia. Smakowo zadba o uczestników Restauracja Buddha Lounge, natomiast po filmie zapraszamy na rozmowę z Claudią Filippi Chodorowską.

Pierwszy dzień przeglądu zakończy pokaz „Ostatniego oceanu”. Reżyser Peter Young i ekolog David Ainley prowadzą trudną walkę o uratowanie dziewiczego obszaru Morza Rossa przed nadmierną eksploatacją. Dla spragnionych dodatkowych wrażeń kulinarnych zapraszamy na  spotkanie z Tomaszem Jakubiakiem, który pomoże w odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące filmu. Lao Thai zaś przed filmem zadba o pyszny poczęstunek.

Sobotni poranek w Akademii Kulinarnej FUMENTI rozpocznie się spotkaniem z najmłodszymi, czyli warsztaty kulinarne dla dzieci.

- Zaproponujemy dzieciom kilka pomysłów na zdrowe i pyszne śniadanie. Pokażemy alternatywę do słodzonych płatków zalewanych mlekiem czy słodkim jogurtem. Nauczymy kilku dań, które dzieci będą mogły przygotować samodzielnie na rodzinne śniadanie w domu. Nauczymy podstawowych zasad pracy w kuchni, by wspólne gotowanie było przyjemne - mówi Kamil Sadkowski z Akademii Kulinarnej Fumenti, który wraz z Weroniką Suligą poprowadzi warsztaty.  

W sobotę w sekcji „Społeczeństwo” czeka na uczestników duża dawka interesujących i ważnych społecznie filmów. Dzień rozpocznie „Farmer i jego Książę” w reżyserii Bertrama Verhaaga, docenionego nagrodą specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz uhonorowanego m.in. na festiwalu w Berlinie, Amsterdamie i Palm Springs. Dokument ukazuje brytyjskiego księcia Karola i jego osobistego farmera, którzy od 30 lat prowadzą najstarsze rolnicze gospodarstwo ekologiczne na świecie. Film zostanie poprzedzony poczęstunkiem przygotowanym przez Restaurację Metamorfoza. Po filmie czeka nas spotkanie z właścicielką restauracji, Justyną Zdunek.

Za kulisy świata wielkich firm produkujących czekoladę zabierze widzów „Gorzki smak czekolady” Mikiego Mistratiego. Reżyser pokaże, w jaki sposób wykorzystuje się dzieci i jak dochodzi do łamania praw człowieka przy zbieraniu nasion kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Z kolei Fair Trade – Sprawiedliwy Handel?” ukaże, że za fasadą szczytnej idei fair trade może skrywać się okrutna prawda o wyzyskiwaniu ludzi w krajach Trzeciego Świata. Dla osłodzenia gorzkich wrażeń przed filmem uczestników czeka dawka słodyczy w postaci wypieków przygotowanych przez Izę Naczk z pracowni cukierniczej Must Bake, a w omówieniu tematu i problematyki filmu pomoże Larry Okey Ugwu.

Wieczorem film autorstwa Olivii Mokiejewski i Romaina Icarda „Co kryje Coca-Cola?”, który ujawni jedną z najlepiej chronionych tajemnic handlowych XX i XXI wieku – skład Coca-Coli. Restauracja Casino Diner dopełni wieczórr serwując dania z amerykańskiej kuchni, a na pytania dotyczące filmu odpowie Matylda Grzelak. Natomiast „Parcie na żarcie” zapozna widzów z metodami, jakimi posługują się producenci żywności, aby przekonać konsumentów do kupowania większej ilości jedzenia niż potrzebują. Głównym punktem wieczoru będzie „Czerwona obsesja” oraz degustacja wina Bordeaux. Rozmowa z Tomaszem Kalenikiem zakończy część filmową wieczoru.

Zwieńczeniem wieczoru będzie uroczysta Kolacja filmowa w Hotelu Hilton. Do przyrządzenia dań Tomasz Jakubiak i Adam Woźniak wykorzystają najnowocześniejsze techniki kulinarne. Zaprezentują swój kunszt poprzez niecodzienne połączenia produktów i smaków. Do dań przygotowywanych na tę okazję należą: długo dojrzewający podlaski Kumpiok z puree z czarnego bzu i cykorią podduszoną w winie, plastry pieczonego buraka i chrupiącego jabłka z serem „kozia rura” skropione pomorskim miodem. wolno smażony bałtycki sandacz z sosem z polskich raków i porów, comber z sarniny z pieczonymi kasztanami i chrupiącymi  warzywami korzennymi, wolno gotowana gruszka w czerwonym winie z lodami buraczano - pleśniowymi.

Ostatni dzień kuchnia+ food film fest 5. rozpocznie Filmowe śniadanie, które przyrządzą Tomasz Jakubiak oraz Maurycy Chodorowski. Obaj kucharze zapraszają do Restauracji Pomodoro, gdzie w antycznych piwnicach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku śniadanie – „Lokalnie” kontra „po włosku”. Serwowane będą produkty regionu, w postaci znakomitych kaszubskich serów, wędlin i pasztetów z prywatnych masarni. Nie zabraknie słodkich akcentów w postaci dżemu i konfitury z lokalnych gospodarstw. Wszystko przy akompaniamencie pieczywa, które pieczone według tej samej receptury smakuje od lat, a powiewu smaków śródziemnomorskich dodadzą włoskie frittaty z warzywami, jajecznica z pomidorami z bazylią oraz francuskie croissanty. Nie zabraknie pysznej kawy oraz świeżych soków.

Ostatniego dnia przeglądu, w niedzielę, 24 listopada organizatorzy przedstawią sekcję „Smakosze”. Jej motywem przewodnim są najlepsi szefowie kuchni, najlepsze restauracje i wytrawne jedzenie. „elBulli – kulinarny interface” przybliży widzom temat food designu. Ekipa nieistniejącej już tytułowej słynnej restauracji we współpracy z dwójką artystów zajęła się projektowaniem jedzenia i sztuką jego podawania. Sztuka kulinarna w najlepszym wydaniu przy poczęstunku, przygotowanym przez Hotel Hilton. Na miejscu specjalistów staną tym razem Adam Woźniak i Filip Wójcikiewicz.

„Somm” zabierze uczestników przeglądu w świat najwyższej klasy sommelierów i ukaże kulisy najtrudniejszego egzaminu w tej branży. O smakach i aromatach herbaty, trunku z tak wielką tradycją w Azji, jak wino w Europie, opowie film „Mistrzowie herbaty”. Tym razem rozmowę poprowadzi Robert Radkiewicz, a Restauracja Metamorfoza zadba o podniebienia uczestników.

Piątą edycję kuchnia+ food film fest zamknie fabularny „Smak curry” – historia kobiety, pracującej przy zaopatrzeniu indyjskich biur w lunch boxy. Jej życie się zmienia, kiedy okazuje się, że potrawy, które przygotowywała, trafiają nie do jej męża, lecz do nieznajomego mężczyzny. Pofilmowy poczęstunek zaserwuje Restauracja Tandori Love. W odpowiedziach na pytania związane z tematyką filmu pomoże Jakub Maj.

Całości festiwalu towarzyszyć będzie Wystawa Fotografii Kulinarnej autorstwa Joanny Ogórek, która pokaże inne spojrzenie na szeroko rozumianą sztukę kulinarną. To wyjątkowy zbiór fotografii będących efektem udanych spotkań z kucharzami, ciekawych projektów, publikacji, wywiadów i niesamowitych smaków. Dodatkowo każdego dnia festiwalu Stacja de Luxe gościć będzie kinowych smakoszy. Na luźne, pełne filmowych wrażeń dyskusje zapraszamy od godziny 22. Emocje spotęgują welcome drinki wymienne za festiwalowe bilety.

kuchnia+ food film fest to wyjątkowy przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone gotowaniu, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. Jego ideą jest przybliżenie widzom świata kulinariów, a także jego kulis. Pokazom w kinie towarzyszą poczęstunki związane z tematyką danego filmu. kuchnia+ food film fest to również szereg wydarzeń specjalnych odbywających się w ramach przeglądu, w tym dyskusje z ekspertami i twórcami filmów, imprezy dla dzieci oraz inne wydarzenia. Popularność kuchnia+ food film fest rośnie z roku na rok. W czwartej edycji uczestniczyło ponad 6 tysięcy gości. Filmy prezentowane w ramach przeglądu są następnie emitowane na antenie kanału kuchnia+.

PROGRAM 5. KUCHNIA+ FOOD FILM FEST

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław

piątek, 22 listopada 2013

17:30   „Skarby kuchni tybetańskiej”

            „Kulinarne dziedzictwo Alp”

20:00   „Ostatni ocean”    

sobota, 23 listopada 2013

13:00   „Farmer i jego Książę”

15:00   „Gorzki smak czekolady”

            „Fair Trade – Sprawiedliwy Handel?”

17:30   „Co kryje Coca-Cola?”

            „Parcie na żarcie”

20:00   „Czerwona obsesja”

niedziela, 24 listopada 2013

15:00   „elBulli - kulinarny interface”

17:30   „Somm”

            „Mistrzowie herbaty”

20:00   „Smak curry”