Prawda o czarnym czwartku

środa, Styczeń 27, 2010 - 17:18

 

„Czarny czwartek” – taki tytuł będzie miał film fabularny opowiadających o tragicznych wydarzeniach Grudnia 70 w Gdyni. To pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o grudniowej masakrze robotników. W pamiętnych protestach przeciwko podwyżce cen mięsa w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zginęło według oficjalnych danych 39 osób.

Zdecydowaliśmy się oprzeć ten film na kanwie tego, co wydarzyło się w Gdyni, gdyż to właśnie tutaj, skumulowało się całe zło i okrucieństwo ówczesnej władzy. Czwartek 17 grudnia 1970 roku w Gdyni był najczarniejszym dniem PRL-u. Niczego niespodziewających się ludzi zwabiono w pułapkę, by strzelać do nich jak do tarcz strzelniczych – mówi współautor scenariusza Michał Pruski.

– Mniejsza o definicje – dodaje drugi scenarzysta Mirosław Piepka – ale grudniowy dramat w Gdyni był zbrodnią ludobójstwa w całym złowrogim znaczeniu tego słowa.

Te wydarzenia do dzisiaj wzbudzają w mieszkańcach Gdyni wielkie emocje. Trudno jest zrozumieć, dlaczego wojsko nie chciało wpuścić pracowników do stoczni, skoro jeszcze dzień wcześniej o podjęcie pracy apelował do strajkujących robotników wicepremier Stanisław Kociołek. Chcący się dostać do pracy tłum w końcu został ostrzelany przez wojsko i milicję na wysokości przystanku Gdynia Stocznia. Bilans to 18 ofiar śmiert elnych i setki ciężko rannych.

– Nie było w powojennej historii Polski zbrodni równie cynicznej, w istocie egzekucji przeprowadzonej na zimno. Właśnie dlatego czarny czwartek trzeba pokazać taki, jaki był naprawdę, odtworzyć szczegóły tego dnia przez losy zwyczajnych ludzi – mówi Michał Pruski.

Film przedstawiać będzie tragedię poprzez losy kaszubskiej rodziny portowca Brunona Drywy, który zginął od strzału w plecy, wysiadając z kolejki SKM na przystanku Gdynia Stocznia. Drywę zagra aktor Teatru Wybrzeże Michał Kowalski. Oprócz niego w filmie reżyserowanym przez Antoniego Krauze zobaczymy trójmiejskich aktorów z Grzegorzem Gzylem, Tomaszem Więckiem, Dorotą Lulką i Grzegorzem Wolfem na czele. W epizodach zagrają między innymi Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak i Piotr Fronczewski. Zaangażowanych zostanie około 80 aktorów i setki statystów – cała ekipa liczyła będzie prawie tysiąc osób. Zdjęcia do filmu rozpoczną się w połowie lutego i będą kręcone w prawie 50 lokalizacjach w Gdyni i Warszawie. Muzykę do filmu napisze kompozytor Michał Lorenc. Premiera kinowa planowana jest na przełomie października i listopada 2010 r. Telewizyjna premiera odbędzie się w rocznicę wydarzeń 17 grudnia 2010 roku. jj