BPI Real Estate, pionier zrównoważonego rozwoju, wdraża zielone rozwiązania w inwestycjach w Polsce
BPI Real Estate, pionier zrównoważonego rozwoju, wdraża zielone rozwiązania w inwestycjach w Polsce
BPI Real Estate podsumowało swoje osiągnięcia i najlepsze praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju zrealizowane w 2023 roku. Celem raportu jest prezentacja dokonań i zainspirowanie firm z rynku nieruchomości do wdrożenia działań ESG. Dokument odzwierciedla strategię belgijskiego dewelopera, działającego na międzynarodowych rynkach - w tym w Polsce, umieszczając ESG w centrum jego działalności biznesowej. Wszystkie inwestycje BPI Real Estate realizowane są w duchu zrównoważonego rozwoju. W Polsce firma w projektach powstających w Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie wdraża rozwiązania ekologiczne. W kolejnych latach deweloper będzie kontynuować swoją działalność w naszym kraju w segmencie nieruchomości premium zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W raporcie za 2023 rok BPI Real Estate, należące do grupy CFE, podzieliło się swoimi najlepszymi praktykami z zakresu ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Jako pionier zrównoważonej transformacji miejskiej firma opublikowała swoje osiągnięcia dotyczące budowy budynków i miast z szacunkiem dla planety i ludzi. W zestawieniu BPI Real Estate podsumowuje również swoje aktywne zaangażowanie w branżowe grupy robocze, jak komisja ds. ESG i taksonomii w ramach UPSI (Professional Union Of The Real Estate Sector) oraz Low Carbon Building Initiative - nowa paneuropejska etykieta niskoemisyjnych budynków.
Opublikowany przez BPI Real Estate raport to także forma podsumowania projektów nieruchomościowych w portfolio firmy realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju w celu zainspirowania sektora do wdrożenia konkretnych działań. – „Poza publikacją wskaźników zrównoważonego rozwoju postanowiliśmy podzielić się naszymi najlepszymi praktykami, aby sektor nieruchomości mógł się rozwijać. Chcemy aktywnie inspirować innych, a żeby to zrobić, potrzebujemy konkretnych przykładów" – podkreśla Jacques Lefèvre, CEO BPI Real Estate.
Od zawsze kluczem do sukcesu BPI Real Estate były dbałość o środowisko naturalne oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, znacząco podnoszących jakość życia zarówno bieżącym użytkownikom inwestycji, jak i przyszłym pokoleniom. Jedynie wspólna perspektywa i spójne działania sektora nieruchomości umożliwią sukces trwającej właśnie transformacji w branży. Podejście BPI Real Estate do budowy ekologicznie odpowiedzialnych miast oparte jest o pięć głównych osi: jakość życia, gospodarka cyrkularna, trwałość, mobilność oraz innowacyjność. Obejmują one szeroki zakres działań promujących tworzenie tkanki miejskiej wspierającej jakość życia ludzi i klimatu. Realizowane przez dewelopera projekty (m.in. Wooden w Luksemburgu, Wood Hub w Belgii czy polskie realizacje Bernadovo w Gdyni, Czysta 4 we Wrocławiu, Chmielna DUO w Warszawie, czy poznańskie Panoramiqa i Cavallia) pokazują, że sektor nieruchomości ma realny i istotny wpływ na środowisko i innowacyjność.
– Zdajemy sobie sprawę, że stoimy w obliczu niespotykanych dotąd wyzwań ekologicznych i społecznych. Działamy w branży, która ma wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń. Musimy mieć odwagę żeby podejmować decyzje, których celem jest realizowanie coraz bardziej zrównoważonych inwestycji deweloperskich – powiedział Béranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland. Zasady zrównoważonego rozwoju leżą u podstaw strategii biznesowej BPI Real Estate Poland, a stosowanie się do nich jest podstawą realizacji każdej inwestycji deweloperskiej w portfolio dewelopera. Firma zakończyła budowę trzech z pięciu realizowanych obecnie w Polsce inwestycji:
Bernadovo w Gdyni, Czysta 4 we Wrocławiu i Panoramiqa w Poznaniu. We wszystkich projektach wdrożone zostały zrównoważone rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom przyszłych mieszkańców. – Nasze projekty cieszą się dużym zainteresowaniem także z uwagi na fakt, że powstają zgodnie z przyjętymi przez nas zasadami zrównoważonego rozwoju. Z myślą o potrzebach przyszłych pokoleń budujemy miastotwórcze inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach, które wyróżniają się na rynku. Widzimy rosnące zainteresowanie mieszkaniami w inwestycjach z ekologicznymi rozwiązaniami. – dodaje Béranger Dumont.
BPI Real Estate Poland wprowadza ekologiczne rozwiązania przy realizacji inwestycji w Polsce już na etapie budowy, projektowania, czy nawet zakupu nieruchomości. Przykładem jest warszawski projekt Chmilena DUO, do którego budowy projektu wykorzystano certyfikowany zielony beton. Inwestycja ta realizowana jest zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie „Very Good”. Wśród licznych zielonych rozwiązań w projekcie przewidziana jest m.in. retencja wody do podlewania zieleni. Z kolei zlokalizowane w Gdyni osiedle Bernadovo to pierwszy projekt mieszkaniowy BPI Real Estate Poland, w którym na etapie opracowania koncepcji założono uzyskanie certyfikacji BREEAM. Na osiedlu zostały wdrożone liczne proekologiczne rozwiązania jak zielone dachy, czy linia kroplująca do podlewania roślin. Inwestycję charakteryzuje także wysoka efektywność energetyczna dzięki odnawialnym źródłom energii, jak np. panele fotowoltaiczne. Zapotrzebowanie osiedla na energię jest o ponad 15 proc. niższe niż wytyczne krajowe. Co istotne, około 75 proc. terenu Bernadova jest pokryte zielenią, a blisko 50 proc. działki stanowi prywatny las graniczący z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Zgodnie z wymogami certyfikacji na poziomie „Very Good”, 85 proc. odpadów budowalnych powstałych w trakcie budowy zostało przekazanych do recyklingu i ponownego wykorzystania.
Z kolei w Poznaniu biuro sprzedaży inwestycji Cavallia jest częściowo zasilane energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Podobne rozwiązanie zastosowano w projekcie Panoramiqa, w którym słoneczną energią częściowo zasilane było biuro budowy. Po zakończeniu budowy panele, przy
zachowaniu gwarancji, docelowo znalazły się na dachach osiedla i będą produkować zielony prąd na potrzeby części wspólnych. Nowoczesną architekturę budynku dopełniają jasne elewacje i białe dachy zmniejszające nagrzewanie się budynku w okresie letnim. Natomiast retencjonowanie wód opadowych w celu wykorzystywania ich do podlewania zieleni w porach bezdeszczowych czy możliwość instalacji ładowarek dla samochodów elektrycznych bezpośrednio przy miejscach postojowych to pozostałe zastosowane w projekcie ekologiczne rozwiązania. Panoramiqa osiągnęła także bardzo korzystny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków określają, że są one o 17% (budynek A) i o 25% (budynek B) bardziej sprawne energetycznie niż definiują to wymagania krajowe, co m.in. przełoży się na niższe opłaty bieżące za utrzymanie budynku dla mieszkańców.
Rozwiązania ekologiczne zastosowano także we wrocławskiej inwestycji Czysta4 gdzie uwzględniono m.in. panele fotowoltaiczne podnoszące efektywność energetyczną nieruchomości. Czysta4 jest też pierwszym projektem, w którym została zamontowana bateria kumulująca energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne, która w danym momencie nie jest wykorzystywana. Prąd produkowany w dzień może być wykorzystywany wieczorem, kiedy zapotrzebowanie na oświetlenie części wspólnych rośnie. W projekcie uwzględniono także dużą ilość miejsc dla rowerów, system nawadniania oparty o wodę deszczową oraz zachowanie większości rosnących na działce drzew. Projekt uwzględnia również recykling materiałów budowlanych, w ramach którego np. elementy kamiennej elewacji pochodzące z rozbiórki wykorzystano w częściach wspólnych nowo wybudowanego budynku.
W kolejnych latach BPI Real Estate Poland na polskim rynku będzie kontynuować realizację nieruchomości mieszkaniowych z segmentu premium w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. - Obecnie we wszystkich pięciu realizowanych w Polsce projektach wdrażamy rozwiązania z zakresu ESG. Intensywnie przygotowujemy się także do uruchomienia nowych coraz bardziej zrównoważonych inwestycji deweloperskich – powiedział Béranger Dumont.
Więcej informacji w raporcie ESG Highlights 2023
O BPI Real Estate
BPI Real Estate jest firmą deweloperską należącą do belgijskiej grupy kapitałowej CFE, założonej w 1880 roku, prowadzącej działalność w kilku obszarach: nieruchomości, rozwiązań technicznych dla budynków i przemysłu, budownictwa i renowacji, a także rozwiązań infrastrukturalnych dla sektorów mobilności i usług.
BPI Real Estate powstało ponad 30 lat temu, od tego czasu zdobywając ogromne doświadczenie w realizacji wysokiej jakości inwestycji w segmencie nieruchomości mieszkaniowych, biurowych, handlowo-usługowych oraz tzw. obiektów specjalnych. Projekty dewelopera powstają na trzech europejskich rynkach – w Belgii, Luksemburgu i Polsce. Wyróżnia je innowacyjność i dbałość o szczegóły – w kwestiach związanych m.in. z planowaniem urbanistycznym, dobrą architekturą i efektywnością energetyczną. Misją BPI Real Estate jest wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach realizacji inwestycji, a celem realne zmniejszenie śladu węglowego, za który odpowiada sektor nieruchomości i budownictwa na całym świecie.
O BPI Real Estate Poland
BPI Real Estate Poland należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE i na polskim rynku jest obecne od 2009 roku. Portfolio firmy tworzy łącznie 12 projektów mieszkaniowych. Jest to 10 zrealizowanych inwestycji: Czysta4 i Bulwary Książęce we Wrocławiu, Vilda Park i Panoramiqa w Poznaniu, Cztery Oceany w Gdańsku, Bernadovo w Gdyni oraz Rezydencja Barska, wolaRE, Wola Libre i Wola Tarasy w Warszawie, jak również 2 pozostające w budowie: Chmielna Duo w Warszawie oraz Cavallia - wieloetapowy kompleks typu mixed-use realizowany w Poznaniu we współpracy z Revive Poland.
W kolejnych latach firma będzie kontynuować rozwój na rynku polskim w oparciu o segment nieruchomości premium. Podstawą działalności BPI Real Estate Poland jest dywersyfikacja oparta o różne produkty mieszkaniowe realizowane na rynkach, na których deweloper już działa: w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. U podstaw strategii biznesowej firmy leżą zasady zrównoważonego rozwoju, które są kluczowe dla realizacji każdej inwestycji deweloperskiej w portfolio BPI Real Estate Poland.
Więcej informacji na stronie: www.bpi-realestate.pl