5 prostych kroków do zrównoważonego życia w Trójmieście

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, 04 Czerwiec 2024

Czym jest zrównoważone życie w Trójmieście? Czy chodzi tylko o pogodzenie pracy i życia codziennego, czy może o coś więcej? Zrównoważony rozwój to zadanie dla wszystkich pokoleń polegające na znajdowaniu takich rozwiązań, które gwarantują dalszy wzrost, pozwalają na aktywne włączenie w procesy rozwojowe wszystkich grup społecznych, dając im jednocześnie możliwość czerpania korzyści ze wzrostu gospodarczego. To nasze codzienne zachowania, które wpływają również na komfort życia innych.

Recycling i dbałość o środowisko

Zrównoważone życie w Trójmieście polega na dbaniu o to jak żyjemy i jaki mamy wpływ na świat, który nas otacza. Od świadomości zaczyna się zmiana naszych codziennych wyborów i nawyków, które złożone w całość, mają duży wpływ nie tylko na naszą przyszłość. Ilość odpadów jaką produkujemy każdego dnia jest ogromna. Musimy ponosić tego konsekwencje i z dbałością podchodzić do kwestii recyklingu. Używać ponownie, co tylko możemy, segregować śmieci, zabierać swoją torbę na zakupy i nie wynosić ze sklepu spożywczego mnóstwa foliowych torebek. Nie marnować wody, gasić światło, gdy go nie potrzebujemy, odłączać ładowarkę od kontaktu po użyciu. Kupować z drugiego obiegu, co tylko się da: ubrania, meble, zabawki, rowery, itd.  Możesz zacząć ograniczać ilość odpadów z tworzyw sztucznych w kilku prostych krokach: podczas zakupów korzystaj z toreb wielokrotnego użytku, nie kupuj jednorazowych butelek, toreb i słomki na wodę i, jeśli to możliwe, unikaj produktów wykonanych z plastiku lub w nim pakowanych (np. wybieraj produkty nieopakowane w sklepie spożywczym).


Odpoczywaj i rozwijaj się

Znalezienie czasu dla siebie jest niezbędne do utrzymania zrównoważonego życia. Pamiętaj, aby zarezerwować czas na zajęcia, które sprawiają ci przyjemność i które sprawiają, że czujesz się zrelaksowany i naładowany energią. Może to obejmować czytanie książki, słuchanie muzyki, pójście na spacer lub medytację. Poza tym znajdź swoją pasję lub poświęć więcej czasu na tę, którą już masz. Nie rób tego na siłę. Musi to być rzecz, którą jednocześnie sprawia ci przyjemność i ciebie stymuluje czy to w rozwoju fizycznym, czy intelektualnym. Ważne, żeby próbować nowych rzeczy, wyzbyć się myślenia, że we wszystkim musimy być najlepsi. Czasami wystarczy, że dobrze się bawimy. Kiedy ty się rozwijasz, wszyscy na tym zyskują.

Bądź blisko natury

Mieszkając w Trójmieście, masz naprawdę wiele pięknych terenów do wykorzystania. Poczynając od pięknych plaż nadmorskich, poprzez Trójmiejski Park Krajobrazowy, na parkach kończąc. Nie zawsze musi być to pół dnia spędzonego na terenach zielonych. Czasami wystarczy krótki spacer po plaży, przed kolejnym spotkaniem, które masz w okolicy lub przejażdżka rowerem po świeże pieczywo jeszcze przed pracą. Okazji jest mnóstwo. Trzeba tylko umieć je dostrzegać i wykorzystywać. Obserwowanie drzew, ptaków, wpatrywanie się w szumiące fale wpływa pozytywnie zarówno na nasz nastrój, jak i nasz układ nerwowy. Przebywając blisko natury dostrzegamy również jej zalety i przypominamy sobie, jak ważne jest, żeby o nią dbać. Budujemy również przynależność do miejsca, w którym mieszkamy.  

Zaangażuj się 

Interesuj się tym, co dzieje się w twojej dzielnicy, firmie, jakie są lokalne akcje społeczne. Żyjąc w Trójmieście jesteśmy częścią trzech dużych miast, które oferują mnóstwo rozrywek, koncertów, ale również akcji charytatywnych, festynów, itd. To realne okazje do poznania innych osób, często sąsiadów, kontrahentów, z którymi na co dzień tylko się mijamy, a także do pomocy innym, słabszym, chorym. W tym również objawia się zrównoważone życie w mieście. Zamiast patrzenia tylko na swoje sprawy, warto spojrzeć szerzej, spotkać innych ludzi, poznać ich perspektywę, która może zmienić nasze podejście do pewnych rzeczy, być inspiracją, np. w pracy, którą wykonujemy, czy pomóc nam zrozumieć naszą rolę, jaką odgrywamy w społeczeństwie. To wszystko ma wpływ na to jak wszystkim, wspólnie, się żyje. 

Wybierz alternatywne środki transportu

Żyjąc w Trójmieście potrafimy utknąć w korku na kilkadziesiąt minut. Wspieranie innych środków transportu niż samochód, to nie tylko ekologiczne hasła (choć to też ważne), ale przede wszystkim łatwość w przemieszczaniu się, bez utrudniania sobie nawzajem życia. Do wyboru masz komunikację miejską: skmk-kę, pkm-kę, tramwaje, autobusy, trolejbusy. Wiosną i latem ilość opcji zdecydowanie się powiększa. Dochodzi rower, hulajnoga, rolki, deskorolka. Zawsze też możesz postawić na spacer. Często o tym zapominamy, że nie wszędzie trzeba podjeżdżać. Czasami można się przejść, co będzie z korzyścią dla naszego zdrowia, środowiska i innych mieszkańców metropolii, którym też zależy na dotarciu w wybrane miejsce na czas. 

Tych pięć prostych kroków pozwoli ci żyć w sposób bardziej zrównoważony w Trójmieście. Pamiętaj, żeby zadbać o siebie, ale też o innych. Myśleć o życiu w mieście w szerszej perspektywie, gdzie każdy z nas tworzy społeczeństwo. Dlatego każdemu powinno zależeć, żeby żyło się dobrze, komfortowo i w zgodzie z naturą.