Coraz więcej słonecznych dni sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Wiosną coraz chętniej sięgamy po rower jako środek transportu lub wykorzystując go do na wspólne przejażdżki ze znajomymi. Zanim jednak wyruszymy w pierwszą trasę, trzeba go odkurzyć po zimie. Jak wygląda przygotowanie roweru do sezonu? Już podpowiadamy.
Znaczenie przygotowania roweru do sezonu, ogólny przegląd produktów
Przynajmniej raz w roku warto zdecydować się na porządny serwis roweru. Dokładny przegląd stanu technicznego, konserwacja oraz regulacja to czynności, które pozwolą nam przez długi czas cieszyć się przyjemnością z jazdy i zadbać o nasze bezpieczeństwo. Najmniej pracy czeka osoby, które jesienią schowały swoje dwa kółka do garażu lub piwnicy. Jeśli pojazd był solidnie przygotowany, większość kolarzy będzie w stanie szybko samodzielnie przygotować go do sezonu letniego. Należy: wytrzeć z kurzu, sprawdzić ciśnienie w oponach,, sprawdzić bieżnik, ustawić siodełko i kierownicę roweru, wyregulować przerzutki oraz upewnić się, że oświetlenie roweru jest sprawne. Po wykonaniu tych podstawowych czynności jedź na krótką przejażdżkę. Jeśli zauważysz spore usterki, z którymi nie możesz sobie sam poradzić, poszukaj najbliższego serwisu rowerowego, w którym specjaliści go naprawią.
Kontrola i regulacja
Kompleksowy przegląd roweru powinien obejmować również regulację. Zacznij od przerzutek. Sprawdź każdy bieg po kolei, aby upewnić się, że wszystko pracuje prawidłowo. Samodzielne ustawienie przerzutek nie powinno sprawić większego problemu. Jeśli jednak zastanawiasz się jak przygotować rower do sezonu, a podczas jazdy próbnej odczujesz, że przerzutki działają z inną precyzją niż zwykle, to prawdopodobnie nadszedł czas na ich regulację. Teraz czas na hamulce. Zakręć kołami i naciśnij dźwignię, aby zweryfikować, czy prędkość jest prawidłowo wytracana. Również niewymieniony w odpowiednim momencie łańcuch rowerowy może przyczynić się do poważnych uszkodzeń. Jak zadbać o ten element? Sprawdź, czy nie jest rozciągnięty, oceń poziom zużycia koronek, wyczyść i zakonserwuj łańcuch lub w razie konieczności wymień go na nowy.
Stan opon
W trakcie przygotowywania roweru do jazdy, warto sprawdzić koła. Obejrzyj dokładnie stan szprych, sprawdź płynność obracania się piast i zobacz, czy nie ma zbędnych luzów. Najprawdopodobniej po zimie, ciśnienie w oponach będzie na minimalnym poziomie. Dopompuj je i sprawdź dokładnie, czy nie są uszkodzone. Jeśli zauważysz na nich uszkodzenia, albo po pewnym czasie zacznie z nich uchodzić powietrze, wymień je. Sprawdź, jakie ciśnienie jest zalecane przez producenta opon. Zwykle znajdziesz je nadrukowane na bocznej ściance opony.
Dobierając wartość ciśnienia w oponach, możesz też zmieniać charakterystykę jazdy twojego roweru. Na suche warunki jazdy i twardą nawierzchnię zaleca się wyższe wartości, zaś na jazdę w terenie i maksimum przyczepności, lepiej trzymać się niższej wartości zalecanej przez producenta opon.
System kierowniczy i siodełko
Upewnij się, że siodełko i kierownica są odpowiednio ustawione do Twoich preferencji. Komfortowa pozycja wpływa na efektywność jazdy i minimalizuje ryzyko kontuzji.
Przegląd roweru musi obejmować także kierownicę i siodełko. Jeśli kierownica nie pracuje sprawnie, powinieneś dokładnie wyczyścić, a następnie ją nasmarować. Zakłada się, że czynność ta powinna być powtarzana średnio raz na rok lub dwa lata. Wykorzystuje się w tym celu specjalny smar. Nakłada się go cienką warstwą na bieżnie i miski sterowe. W przypadku kierownic typu baranek warto zdjąć owijkę. Należy sprawdzić, czy pod nią nie pojawiły się pęknięcia. Siodełko natomiast wyreguluj do swojgo wzrostu, wyczyść je też specjalnym preparatem konserwującym.
Sprawdzenie oświetlenia
Jeśli jeździsz w różnych warunkach pogodowych i wykorzystujesz oświetlenie, to całkiem możliwe, że zapomnisz o tym, by sprawdzić stan baterii. Każdy akumulator ma swoją określoną żywotność, a jeśli przechowujesz rower w zimnym pomieszczeniu poza sezonem, to wydajność akumulatorów w oświetleniu dodatkowo spada. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie lampki zasilanej przez popularny kabel USB. W tym przypadku wystarczy podłączyć lampkę nawet na 30 minut i rower znów będzie gotowy do jazdy nawet w nocy. Twoja widoczność wpływa na bezpieczeństwo na drodze.
Podsumowanie kompleksowego przygotowania roweru do sezonu
Dobrym nawykiem jest konserwowanie roweru przed zimą. Wówczas wiosną masz mniej pracy z przygotowaniem roweru. Unikaj długich okresów, w których rower stoi brudny i zaniedbany, to przyśpiesza jego zużycie. Jeśli podczas przeglądu technicznego stwierdzisz, że któreś z elementów wymaga wymiany, nie zwlekaj z tym. Pamiętaj, że zadbanie o sprawne funkcjonowanie roweru, regulacja i konserwacja są po to, żeby zapewnić ci bezpieczeństwo podczas jazdy.