Innowacyjne rozwiązania. Fotowoltaika na balkonie jako sposób na zmniejszenie rachunków za prąd
Innowacyjne rozwiązania. Fotowoltaika na balkonie jako sposób na zmniejszenie rachunków za prąd
Gwałtowny wzrost rachunków za prąd sprawił, że wiele gospodarstw szuka sposobów na ich obniżenie. Jednym z pomysłów może być montaż fotowoltaiki na balkonie. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko pomoże zmniejszyć rachunki za prąd, ale też zadbać o środowisko. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je zainstalować?
Jak działa fotowoltaika balkonowa?
System fotowoltaiczny na balkon działa na tej samej zasadzie co panele montowane na dachu. Ogniwa przekształcają energię słoneczną na prąd stały, a następnie inwerter zamienia go na prąd przemienny – czyli dokładnie taki, jaki wykorzystuje się w domach.
Fotowoltaika balkonowa to rozwiązanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno. Choć energia z małej instalacji raczej nie pokryje całego zapotrzebowania sprzętów domowych, to może obniżyć rachunki o kilkaset złotych rocznie. Do montażu nie jest potrzebny dostęp do dachu budynku, więc to doskonała opcja dla mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych. Fotowoltaikę balkonową docenią również właściciele domów, których dachy nie pomieszczą już więcej paneli.
Instalacja fotowoltaiczna na balkon – model off-grid
Fotowoltaika w modelu wyspowym off grid to rodzaj instalacji, która nie wymaga podłączenia do sieci. System jest samowystarczalny – sam produkuje prąd z energii słonecznej i go magazynuje. Cały wyprodukowany prąd może być wykorzystany przez właściciela w dowolnym momencie.
Ilość wytwarzanej energii zależy od liczby zainstalowanych paneli, ale z pewnością można zasilić nią oświetlenie, sprzęt RTV oraz inne urządzenia w domu. Tego typu fotowoltaika na balkon wymaga dużego nasłonecznienia i będzie najbardziej efektywna na południowych tarasach i balkonach.