Postanowienia noworoczne są znane wszystkim. Nowy rok – nowe wyzwania. Jednak najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Przytaczając najczęściej stawiane sobie cele na nowy rok, podajemy pięć porad, które pomogą wam dotrzymać postanowień noworocznych.
Wraz z nadejściem nowego roku snujemy plany i marzenia, co dobrego może nam przynieść. Często jest to też dla nas moment zatrzymania się, przeanalizowania tego, co już mamy, a co zamierzamy osiągnąć. Bierzemy notatnik do ręki i sporządzamy listę postanowień noworocznych. Dobrze, gdy dzielimy je na te, które możemy osiągnąć szybko i te, które wymagają więcej czasu. Urealnienie naszych pragnień pomaga osiągnąć zamierzone cele i wytrwać w postanowieniach.
Postanowienia noworoczne – dlaczego są tak popularne?
Nowy rok – nowa ja. Kto tego nie słyszał? Kolejny rok w kalendarzu otwiera przed nami nowe możliwości. Być może po ciężkim poprzednim roku mamy nadzieję na większą opatrzność losu. Snujemy plany i zapisujemy postanowienia noworoczne. Data graniczna kojarzy się nam z początkiem i końcem. Jeśli zaczynać, to najlepiej na początku, zwłaszcza rzeczy, które chcemy wprowadzić na stałe. Nowe nawyki żywieniowe, siłownia, więcej spacerów – są to postanowienia noworoczne, które mają sprawić, że będzie się nam lepiej żyło. Każdy rok rozpoczynamy z nadzieją na: nowe, lepsze, zaskakujące rzeczy, które może przynieść nam los. Symbolicznie żegnamy stary rok w Sylwestra, by otworzyć się na kolejne doświadczenia. Sami również chcemy być lepsi, dlatego postanowienia noworoczne są tak popularne.
Postanowienia noworoczne – jakie są najczęstsze?
Do najczęstszych postanowień noworocznych z pewnością można zaliczyć te dotyczące poprawy naszego wyglądu. Zmiany nawyków żywieniowych, przejście na dietę lub ograniczenie cukru w diecie to jedne z popularniejszych postanowień noworocznych. Kolejnym jest: więcej ruchu! Zadbanie o kondycję to podpunkt, który bardzo często pojawia się na listach postanowień noworocznych. Kupujemy chętnie karnety na siłownię, zapisujemy się na squasha lub taniec i chcemy poprawić kondycję naszego ciała. Nowy rok, to także dobry pretekst do rzucenia nałogu. To właśnie wtedy rzucamy palenie lub decydujemy się na abstynencję, wyłączając rzadkie okazje. W noworocznych postanowieniach nie brakuje też celów związanych z samorozwojem czy pracą: chcemy ukończyć kursy branżowe, rozpocząć naukę nowego języka lub innej umiejętności, która przyda nam się w życiu zawodowym i prywatnym.
Załóż realne cele
Osadzenie naszych marzeń, celów w rzeczywistości, to klucz do sukcesu. Kiedy uświadomimy sobie co mamy, czego nie, żeby dotrzymać postanowień, będzie nam łatwiej się w tym odnaleźć. Możemy rzucać się na głęboką wodę, myśląc: będę ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu i codziennie biegać. Podczas, gdy nasz kalendarz jest tak zapełniony, że możemy poświęcić na trening godzinę raz w tygodniu. Realne cele mają większą szansę na ziszczenie się.
Ustal plan
Ustalenie planu, którego starasz się trzymać jest kluczem do realizacji postanowienia. Sporządzając plan (nawet jeśli robisz go tylko w swojej głowie) pamiętaj o metodzie małych kroków: lepiej wykonać 15 minut dziennie treningu niż nie zrobić go wcale. Zwłaszcza na początku nowej aktywności, małe sukcesy, pomogą w utrzymaniu systematyczności. Poza tym, gdy planujesz kolejne dni, miesiące, bądź ze sobą szczera. Jeśli już na tym etapie wiesz, że w piątek przed urodzinami nie pójdziesz na lekcję tańca, to jej tam nie planuj, tylko ustal ją np. na poniedziałek. Zaoszczędzi ci to rozczarowań i dezorganizacji czasu twojego i trenera.
Zrozum po co wprowadzasz zmiany
Świadomość po co to robię będzie twoim motywatorem. Jeśli zdecydowałaś, że w tym roku schudniesz i będziesz lepiej wyglądać, to uświadom sobie, że robisz to dla siebie. Nie dla innych, tylko dla siebie, swojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli postanowiłeś nauczyć się nowego języka, żeby dostać awans, pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy nie chce ci się iść na lekcję. Musisz widzieć cel, który ci przyświeca, żeby ci się chciało, zwłaszcza wtedy, kiedy dopadnie cię dzień słabości i czujesz, że trudno wytrwać w postanowieniach.
Wyrób odpowiednie nawyki
Nawyk to w terminologii psychologii: zautomatyzowana czynność, którą nabywa się w wyniku ćwiczenia, głównie powtarzania. Wyrobienie odpowiednich nawyków nie jest łatwe, wymaga od nas regularności. Według badań średnia dla wytworzenia nowego nawyku wynosi 66 dni, czyli ponad dwa miesiące. Jednak, gdy dana czynność, jedno z postanowień noworocznych, wejdzie nam w nawyk, będzie nam o wiele łatwiej ją kontynuować.
Śledź postępy
Nic tak nie motywuje do działania jak widoczne efekty. Dlatego, gdy rozpoczynamy pracę z trenerem robimy sobie zdjęcie „przed” i „po”, żeby zobaczyć jaką drogę przeszliśmy. Na bieżąco śledźmy swoje postępy, sprawdzajmy siebie. Możemy zastosować metodę odhaczania np. dni bez słodyczy, wykonanych treningów itd., żeby zobaczyć na własne oczy, że pracujemy nad sobą i doprowadzamy do realizacji postanowień noworocznych.
Czy odpowiedź na pytanie: jak wytrwać w postanowieniach noworocznych jest prosta? Na pewno nie. Natomiast jeśli zastosujecie pięć porad zawartych w tym artykule, będziecie wytrwali i często będzie wizualizować sobie swój cel, to postanowienia noworoczne staną się rzeczywistością. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie.