Prestiż patronuje

Looking Through Objects. Współczesne Polskie Projektantki

Miejsce: NOMUS
piątek, 12 Maj 2023

Na wystawie LTO znajdą się starannie wyselekcjonowane obiekty autorstwa kilkunastu polskich twórczyń, a także zdjęcia, teksty kuratorskie, fragmenty wywiadów i poszerzone opisy tych obiektów. Elementem wiodącym będą prace projektantek ilustrujące zmiany, jakie dokonały się w ostatniej dekadzie w Polsce. Wystawa powstała w ramach dwuletniego projektu „Looking Through Objects”. Podczas pierwszej, realizowanej w Tallinie odsłonie projektu, na który składał się m.in. program popularyzatorski, zagranicznej publiczności prezentowano przedmioty stworzone przez czołowe polskie projektantki.

Kontekstem wystawy jest podróż przez polską scenę designu, którą dziennikarz Gian Luca Amadei i fotograf Dario Lombardi odbyli 15 lat temu. Ich projekt zakończył się publikacją książki Discovering Women in Polish Design, która została opublikowana w ramach Polska!Year sezonu polskiego w Wielkiej Brytanii w 2009 roku. 

Dziesięć lat później Dario i Gian Luca wrócili do Polski, by przygotować projekt Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design wspólnie z kuratorką wystawy Agnieszką Jacobson-Cielecką, która była ich przewodniczką po polskiej scenie projektowej i partnerką projektu.

PROJEKTANTKI: Agnieszka Aleksandra Bar, Alicja Bielawska, Alicja Patanowska, Anna Bera, Izabela Sroka & Julia Cybis, Justyna Popławska, Karina Marusińska, Karina Królak & Patrycja Smirnow, Magda Jurek, Maja Ganszyniec, Malwina Konopacka, Maria Jeglińska, Megi Malinowsky, Monika Patuszyńska, Róża Brito, Wiktoria Szawiel 

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi

Miejsce: NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki 

Data: 12.05–6.08.202