Dieta a Hashimoto – najważniejsze zasady żywienia

prestiz
piątek, luty 18, 2022 - 22:27

Dieta a Hashimoto – najważniejsze zasady żywienia 

Hashimoto to jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych. W Polsce boryka się z nią obecnie 800 tyś osób. W chorobie tej niezwykle istotna jest właściwie skomponowana dieta, która ma duży wpływ na proces leczenia. Sposób żywienia przy Hashimoto powinien być zbilansowany i oparty na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Osoby cierpiące na Hashimoto powinny zwracać szczególną uwagę na właściwą podaż składników odżywczych w diecie, które mają kluczowe znaczenie dla optymalnej pracy tarczycy oraz produkcji hormonów T3 i T4. Czym dokładnie jest Hashimoto i jakie są najważniejsze zasady żywienia w tej chorobie autoimmunologicznej?

 

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto to choroba zapalna, znana także jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to stan, w którym układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę. 

Choroba Hashimoto zazwyczaj postępuje powoli, jednak z biegiem lat może spowodować przewlekłe uszkodzenie tarczycy, które skutkuje obniżeniem poziomu hormonów tarczycy we krwi. Jako najważniejsze dolegliwości i objawy związane z Hashimoto wymienia się:

  • uczucie zmęczenia, 
  • dokuczliwe uczucie zimna, 
  • senność,
  • wzrost masy ciała, 
  • zaparcia, 
  • ból stawów i mięśni,
  • depresja,
  • anemia,
  • spowolnienie czynności serca,
  • niskie ciśnienie,
  • zaburzenia pamięci,
  • złe samopoczucie,
  • suchość i bladość naskórka,
  • suchość i łamliwość włosów i paznokci. 

W powodu Hashimoto wiele kobiet cierpi na zaburzenia miesiączkowania i niepłodność. Z kolei w przypadku mężczyzn choroba Hashimoto może oznaczać problemy z potencją. 

Diagnostyka choroby Hashimoto polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, obrazowych i fizykalnych. Zalecane jest badanie stężenia TSH, którego celem jest ustalenie, czy stężenie tego hormonu we krwi mieści się w normie. 

Niestety Hashimoto jest schorzeniem przewlekłym i towarzyszy osobom chorym przez całe życie. Nie ma możliwości jego całkowitego wyleczenia, jednak stosuje się postępowanie, które polega na uzupełnieniu niedoborów hormonów, dzięki specjalnym lekom. Dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest przywrócenie odpowiedniego stężenia hormonów tarczycy i zminimalizowanie objawów związanych z Hashimoto.

 

W jaki sposób odżywiać się przy chorobie Hashimoto? Co jeść, a czego warto unikać

Odpowiedni tryb życia i właściwa dieta mogą skutecznie wspierać pracę tarczycy. W przypadku Hashimoto niezwykle ważne jest ograniczenie cukrów prostych, a także produktów, które posiadają wysoki indeks glikemiczny. Zalecana jest także całkowita eliminacja laktozy i glutenu. W zastępstwie można sięgać po węglowodany oraz żywność, która cechuje się wysoką zawartością błonnika. W diecie przy chorobie Hashimoto warto wybierać żywność bogatą jod (zawarty w rybach i owocach morza), cynk (obecny w pieczywie pełnoziarnistym, nasionach lnu, kaszach, pestkach dyni), selen (zawarty w mięsie, mleku i przetworach mlecznych oraz w pieczywie) oraz żelazo (nasiona, pestki, strączki, żółtka jaj, orzechy). 

Właściwie zbilansowana dieta może pomóc w obniżeniu poziomu TSH we krwi, co może być przyczyną do zmniejszenia dawki leku przez lekarza. Osoby zmagające się z Hashimoto powinni spożywać regularne i umiarkowane posiłki  – najlepiej 4-5 posiłków w ciągu dnia. Przygotowywane dania nie powinny być smażone i tłuste. 

Ważne jest, aby jadłospis w diecie Hashimoto był urozmaicony. Nie należy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu – warto wypijać minimum 2 litry płynów dziennie.

 

Catering dietetyczny dostosowany do choroby Hashimoto – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Najlepiej jest, gdy dieta w chorobie Hashimoto jest skomponowana indywidualnie i dostosowana do potrzeb. W tym celu warto skorzystać z konsultacji dietetyka, który pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis. 

Osoby chore na Hashimoto bardzo często zmagają się z nadwagą lub otyłością. Nie zaleca się jednak, by chorzy drastycznie obniżali kaloryczność swojej diety. Może to mieć negatywny wpływ na przemianę materii i aktywność tarczycy. 

Dobry pomysłem dla osób chorych na Hashimoto jest dieta pudełkowa. Dieta przygotowywana przez doświadczonych dietetyków może być gwarancją odpowiednio zbilansowanego sposobu żywienia. Dieta Hashimoto zmniejsza ryzyko rozwoju innych chorób współistniejących. Dieta pudełkowa to także oszczędność czasu i duża wygoda oraz połączenie zdrowia i wyjątkowego smaku. Catering dietetyczny dostosowany do choroby Hashimoto może być początkiem zmian żywieniowych, które na zawsze wprowadzą zdrowsze nawyki.