Jolanta Kwaśniewska była gościem honorowym trzeciej już edycji Genezy Biznesu. Sala sopockiej restauracji L’Entre Villes pękała w szwach, na spotkanie z byłą Pierwszą Damą przybyło ponad 100 osób, które z zaciekawieniem wysłuchały także prelekcji drugiego gościa specjalnego. Była nim Grażyna Paturalska, trójmiejska projektantka mody i stylistka. 

Byli już prezydenci RP Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, teraz przyszedł czas na kolejne wielkie nazwisko związane z polityką i biznesem. Jolanta Kwaśniewska jest najlepiej ocenianą przez Polaków Pierwszą Damą, a po zakończeniu przez jej męża ostatniej kadencji na stanowisku Prezydenta RP, doskonale odnalazła się w biznesie i show-biznesie. 

- Geneza Biznesu, to przede wszystkim alternatywa dla wszelkiego rodzaju biznes klubów i stowarzyszeń. Z tym wyjątkiem, że nie ma tu miejsca na sztywny format konferencji. Spotkanie angażuje ludzi biznesu w interakcje z prelegentami. Swobodna i luźna atmosfera przy apetycznie zastawionych stolikach, powoduje natychmiastowe skruszenie pierwszych lodów, a ze spotkań wychodzimy naładowani potężną dawką wiedzy i inspiracji – mówi Hanna Kąkol, dyrektor zarządzająca firmy Perfect Consulting, prowadząca Genezę Biznesu. 

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat sukcesu w biznesie, widzianego z perspektywy niezwykłych kobiet. Jolanta Kwaśniewska starała się opowiadać gościom, zabawne i pouczające historie, które spotkały ją podczas pełnienia roli żony prezydenta. Nie zabrakło również ciekawych anegdot, dotyczących, czasów, kiedy jeszcze czynnie działała zawodowo. 

- Swoją pierwszą pracę podjęłam trzy lata po urodzeniu córki. Była to firma produkująca sztuczną biżuterię. Dotarłam do stanowiska dyrektora ds. handlowych. Z czasem jednak miałam poczucie, że czegoś mi w życiu brakuje, przyszło po prostu wypalenie. Odeszłam z firmy i założyłam agencję nieruchomości Royal Wilanów. To był rok 1991, firma się rozwijała, aż nagle w 1995 roku wszystko „popsuł” mój mąż wygrywając nieoczekiwanie wybory prezydencie – opowiada ze śmiechem Jolanta Kwaśniewska.

Po wyborczym sukcesie męża Jolanta Kwaśniewska fotel właścicielki firmy zamieniła na fotel Pierwszej Damy RP. Kierowanie agencją, zgodnie z obowiązującym prawem, musiała oddać w zarząd powierniczy. Notabene, po 10 latach kadencji swojego męża, wróciła do swojej firmy. 

- W każdej mojej działalności, czy to biznesowej, czy w roli Pierwszej Damy, czy to społecznej jako prezes fundacji „Porozumienie bez barier” najważniejsza zawsze dla mnie była i jest rodzina. To myśl o niej determinowała mnie do osiągania sukcesów. Ale tych sukcesów, i w ogóle chęci do pracy, do działania na różnych polach, nie byłoby, gdyby nie umiejętność otaczania się właściwymi ludźmi. To jest mój klucz do sukcesu w biznesie i w życiu – podsumowuje Jolanta Kwaśniewska. 

Według prezydentowej, innymi najistotniejszymi czynnikami, składającymi się na sukces w biznesie jest świadomość celu, cierpliwość, umiejętne zarządzanie zespołem, metoda realizacji, uczenie się na błędach i przyznawanie się do nich. Podobną filozofię wyznaje także Grażyna Paturalska, drugi gość spotkania. Historia trójmiejskiej projektantki i stylistki mogłaby się nadawać na film. Pełna jest ona wielkich sukcesów, spektakularnych upadków znaczonych hartem ducha i determinacją do stawania na nogi i walki o siebie. 

- Idea wydarzenia w swoim zamyśle jest rewelacyjna. Są to historie, które inspirują do działania i samorealizacji. Każda historia opowiadana z perspektywy doświadczenia niesie za sobą wiedzę. W wystąpieniu Jolanty Kwaśniewskiej utkwiło mi poświęcenie jakiego dokonała dla rodziny. Stanęła u boku swojego męża i wcieliła się w rolę, jaka została jej przypisana. Powiedziała bardzo mądre słowa. Rodzina to wartość nadrzędna, na której kobieta buduje swoje życie osobiste i zawodowe. Porównywała mechanizmy biznesowe do relacji rodzinnych. W biznesie jak w życiu. Raz na górze, raz na dole i jest to naturalne. Trudniejsze momenty należy brać jako doświadczenie i wyciągać z wnioski – mówi Grażyna Paturalska.