Jedną z głównych metod poprawiania wyglądu uzębienia w stomatologii estetycznej jest zakładanie licówek porcelanowych. To właśnie dzięki tej metodzie swój uśmiech zawdzięcza tak liczne grono gwiazd show biznesu. Licówki pozwalają na uzyskanie szybkiej i spektakularnej metamorfozy, przy minimalnej ingerencji w tkanki twarde zębów. O tym czym są licówki rozmawiamy z lek. stomatolog Anną Sarzyńską specjalistą protetyki prestiżowego Uniwersytetu SIENIE, właścicielką Anna Dental Clinic w Gdańsku.
Pani doktor, w gabinecie Anna Dental Clinic znajduje się laboratorium dentystyczne. W jaki sposób wpływa to na jakość leczenia?
Prace protetyczne, które wykonujemy, są indywidualnie dopasowane do wyglądu twarzy i potrzeb pacjenta. Każdy ma bowiem inny kształt twarzy, inny rodzaj uśmiechu, mimiki. Obecność technika w trakcie wizyty w gabinecie zapewnia możliwość idealnego doboru kształtu i koloru koron, mostów i protez już na etapie wizyty w gabinecie. Możliwe jest indywidualne malowanie prac protetycznych w ustach pacjenta. Wszelkie korekty są również wykonywane na miejscu, nie muszą być odsyłane do pracowni w tym celu. Gdy technik pracuje z pacjentem, nie wykonuje jedynie pracy na modelach, ale jest z nim w stałym kontakcie. Dla uzyskania najwyższego stopnia precyzji, każda korona i każdy most tworzone są z wykorzystaniem techniki CAD/CAM. Dzięki temu nie musisz godzić się na kompromisy w zakresie estetyki, funkcjonalności i trwałości.
Jedną z głównych metod poprawiania wyglądu uzębienia w stomatologii estetycznej jest zakładanie licówek. Czym są licówki?
Licówki są to cienkie płatki porcelany przyklejane do szkliwa zębów własnych, po ich minimalnym przygotowaniu lub nawet bez szlifowania. Każda licówka jest projektowana i wykonana indywidualnie tak, aby wyglądem nie odbiegała od naturalnego uzębienia. Stosowany w tej metodzie materiał ceramiczny (porcelana) jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, a barwą, przeziernością i stopniem odbijania światła doskonale imituje naturalne szkliwo.
Dla kogo są licówki?
Licówki możemy stosować od 18 roku życia. Za pomocą licówek można skorygować prawie każdy uśmiech. Stosując je, możemy zamykać nieestetyczne szpary między zębami, wydłużać starte zęby, pokrywać przebarwienia, a także korygować krzywo ustawione zęby, tak żeby uśmiech był równy i estetyczny. Stosuje się je także przy niedostatecznym efekcie wybielania, czy do pokrycia martwych, przebarwionych zębów. Gwiazdy show-biznesu obecnie projektują i korygują swój uśmiech właśnie w ten sposób. Tę metodę estetyczną zastosować można w przypadku pojedynczych zębów, jak i na wszystkie zęby widoczne w uśmiechu.
Jakie są rodzaje licówek i jakie są kryteria doboru?
W naszym gabinecie stosujemy tylko licówki porcelanowe ze względu na ich trwałość i estetykę. Nowoczesne licówki na zęby służą bardzo długo, nawet 15-20 lat.
Gdzieniegdzie wykonywane są kompozytowe licówki, one szybko się przebarwiają i nie można uzyskać tak dobrych efektów jak przy porcelanowych oraz często powodują stany zapalne dziąseł, ze względu na ich niedokładność i nasiąkliwość. Licówki porcelanowe nie zmieniają koloru. Porcelana jest przy tym odporna na przebarwienia oraz na rozwój próchnicy.
Najpopularniejsze są licówki porcelanowe, ale ponoć nie są one dla każdego? Jakie problemy z zębami dyskwalifikują licówki porcelanowe?
Przeciwskazaniem jest brak szkliwa lub znaczne zniszczenie zębów. Wtedy najpierw trzeba wykonać koronę. Jeżeli występują braki zębów tylnych, wtedy trzeba wykonać koronę zamiast licówki.
Jak przebiega leczenie?
W naszej klinice leczenie odbywa się na dwóch wizytach. Pierwsza wizyta polega na badaniu stomatologicznym uzębienia, delikatnym przygotowaniu zębów w znieczuleniu, po czym brany jest wycisk i zakładane są licówki tymczasowe. Na drugiej wizycie praca protetyczna jest mierzona i cementowana. Lekarz wspólnie z pacjentem i technikiem protetycznym, ocenia estetykę i konieczność ewentualnych poprawek. Dbamy o to, aby nasz pacjent czuł się dobrze ze swoim uśmiechem. Po zaakceptowaniu gotowe licówki porcelanowe są cementowane. Nowy uśmiech jest gotowy.