Martwisz się nieestetycznym wyglądem swoich zębów, a może kompleksy wywołują u Ciebie widoczne braki zębowe? Rozwiązaniem Twoich problemów będzie wizyta u stomatologa świadczącego usługi z zakresu protetyki i dopasowanie przez niego odpowiedniego leczenia, dzięki któremu znów będziesz uśmiechać się z radością i pewnością siebie - mówi w rozmowie z Prestiżem lek. dent. Anita Suska z sopockiej kliniki AS Dent.
Pani doktor, kiedy i w jakich przypadkach warto skorzystać z leczenia protetycznego?
Jeśli pacjent utracił uzębienie w całości lub częściowo z powodu wypadku lub wcześniejszego zaniedbania, leczenie protetyczne jest w stanie przywrócić uśmiech. Z takiego leczenia warto tez skorzystać, kiedy chcemy poprawić kształt lub wygląd naszych zębów.
Na czym polega protetyka stomatologiczna?
Protetyka to dziedzina stomatologii, która pozwala na uzupełnienie braków zębowych, funkcji żucia oraz stworzenie pięknego uśmiechu.
W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień: uzupełnienia stałe i ruchome. Czym one się różnią od siebie?
Uzupełnienia stałe, jak sama nazwa wskazuje, to uzupełnienia, które są przymocowane do naszych zębów – zacementowania - na stałe. Daje to większy komfort ich użytkowania oraz pozwala na uzyskanie lepszej estetyki. Uzupełnienia ruchome to protezy częściowe lub całkowite - w zależności od rodzaju braków, szkieletowe lub akrylowe - w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Są użytkowane przez pacjenta w ciągu dnia, a wyjmowane na noc.
Jakie są najpopularniejsze uzupełnienia protetyczne stałe i w jakich sytuacjach, problemach je stosujemy?
Najpopularniejsze to mosty, korony i licówki. Korony stosujemy przy częściowym braku twardych tkanek zęba, w celu jego wzmocnienia lub poprawienia estetyki. Korony protetyczne pozwalają odbudowywać również bardzo zniszczone zęby. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy do odbudowy nie wystarcza już materiał kompozytowy, bo np. ząb jest zniszczony przez próchnicę lub złamanie. Wstawienie korony protetycznej odbudowuje i wzmacnia ząb. Most uzupełnia braki międzyzębowe i odtwarza czynności i kształt utraconego zęba lub zębów. Licówki stosujemy, aby poprawić kształt lub wygląd zębów przednich. Uzupełnieniem stałym jest również implant z koroną lub mostem protetycznym.
Jakie są wskazania do leczenia z zastosowaniem uzupełnień ruchomych?
Brak wszystkich zębów, gdy pacjent nie zdecyduje się na rekonstrukcje za pomocą implantów i mostów na nich oraz takie braki zębowe, których nie jesteśmy w stanie odtworzyć za pomocą uzupełnień stałych ze względu na ich umiejscowienie lub stan zębów filtrowych, czyli tych, na których miałoby być uzupełnienie.
Czy implant jest alternatywą dla koron i mostów protetycznych, czy implanty stosujemy w zupełnie innych przypadkach klinicznych?
Implant może być alternatywą dla mostu, jeżeli pozwala na to stan kości pacjenta. Implanty stosowane są również w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania mostu, a pacjent chce uniknąć uzupełnienia ruchomego.
Jaki jest przebieg leczenia protetycznego w AS Dent Clinic, od pierwszej wizyty do pełnego efektu ?
W naszej klinice pierwsza wizyta to konsultacja protetyczna, na której wykonujemy badanie kliniczne, oceniamy warunki zgryzowe, analizujemy rysy twarzy, wykonujemy na miejscu konieczne zdjęcie pantomograficzne i ewentualnie tomografię komputerową. Pobieramy wyciski pod modele orientacyjne, zazwyczaj proponujemy różne wersje planu leczenia, w zależności od oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta. Czasem konieczne jest wstępne leczenie ortodontyczne, aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy. Ostateczny plan leczenia przedstawiamy po zebraniu w/w informacji na drugiej wizycie konsultacyjnej.
Jak wyglądają kolejne wizyty?
Kolejne wizyty to, w zależności od planowanego uzupełnienia szlifowanie, czyli przygotowanie zębów pod uzupełnienie, następnie wyciski oraz przymiarki uzupełnienia, dobór koloru i kształtu, często przy współpracy technika, aż po finalne cementowanie uzupełnienia. W przypadku implantu procedura wygląda nieco inaczej. Po konsultacji, przy sprzyjających warunkach następuje wszczepienie implantu - jest to cześć chirurgiczna leczenia. Następnie po 3 do 6 miesiącach wykonuje się ostateczne uzupełnienie protetyczne.