Problem odstających małżowin usznych dotyczy 5% populacji i jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych u dzieci. Korekcja odstających uszu (otoplastyka) to także jeden z najpopularniejszych zabiegów w klinikach chirurgii plastycznej. Krótki czas trwania zabiegu, brak potrzeby hospitalizacji, bezbolesny przebieg oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, że zabieg ten wykonywany jest bardzo często nie tylko przez osoby dorosłe, ale również przez młodzież i dzieci.

Odstające uszy mogą być przyczyną wielu kompleksów i niepotrzebnego stresu, szczególnie u dzieci. Na porządku dziennym jest dokuczanie przez rówieśników, towarzyska izolacja, często przemoc fizyczna, co prowadzi do niskiej samooceny i braku wiary w siebie dotkniętego problemem odstających uszu dziecka. 

- Korekcja odstających uszu może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest to stosunkowo prosty zabieg, niewymagający zbyt dużej ingerencji. Nie wykonuje się zabiegu otoplastyki u młodszych dzieci, poniżej 6 roku życia. Zaletą przeprowadzenia operacji plastycznej uszu w młodym wieku jest fakt, że chrząstka jest wówczas bardziej elastyczna, dzięki czemu jest łatwiej uformować pożądany kształt – mówi dr Marek Muraszko-Kuźma, chirurg plastyczny z kliniki Medissima w Sopocie. 

Ototplastykę wykonuje się od 6 roku życia, kiedy ucho już osiągnie swój ostateczny wzrost. Niezmiernie istotny jest aspekt psychologiczny. W tym wieku, zanim jeszcze dziecko pójdzie do szkoły, zabieg zapewni mu komfort w kontaktach z rówieśnikami. U tak młodych dzieci zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. U dzieci starszych i dorosłych preferowane jest znieczulenie miejscowe z jednoczesnym podaniem leków sedatywnych (uspokajających) przed i po zabiegu.

Plastyka ucha to dobry pomysł, gdy pacjent ma odstające uszy, opadające płatki uszu lub doznał rozdarcia skóry, na przykład na skutek silnego pociągnięcia za kolczyk. Zabieg otoplastyki jest dosyć krótki i polega na korekcji tych części małżowiny usznej, które przyczyniają się do zbytniego odstawania uszu od czaszki. 

- Tuż przed rozpoczęciem operacji tylna powierzchnia małżowiny zostaje znieczulona. Zaczyna się od nacięcia skóry na tylnej powierzchni ucha i na odsłonięciu chrząstki. Chirurg usuwa skórę i chrząstkę lub przycina chrząstkę i zmienia jej kształt. Przy okazji możliwa jest zmiana kształtu uszu, zabieg jednak nie zmniejsza małżowiny usznej, możliwe jest nadanie im większej symetryczności. Po odpowiednim ukształtowaniu i założeniu rozpuszczalnych szwów modelujących małżowiny, uszy przylegają do głowy w sposób trwały i mają wygląd zbliżony do anatomicznego - tłumaczy dr Marek Muraszko-Kuźma.

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 4 tygodni. To niezwykle ważny czas, w którym koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza, by nie zepsuć efektu operacji. 

- Pierwszego dnia  ucho może jeszcze trochę pobolewać, potem już nie boli. W naszym gabinecie stosujemy szwy rozpuszczalne bez konieczności ich usuwania. W pierwszym tygodniu pacjent powinien nosić odpowiedni opatrunek na uszy. Podczas kolejnych dwóch tygodni zalecana jest opaska na dzień i noc, która chroni uszy przed wszelkimi urazami. W okresie miesiąca od zabiegu należy unikać przeciągów, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także dużego natężenia słońca, sauny czy solarium – mówi dr Marek Muraszko-Kuźma z kliniki Medissima w Sopocie.

Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu korekcji odstających uszu jest niewielkie, jednak nie można tego wykluczyć. Ważne jest by zabieg przeprowadzany był w specjalizujących się w tego typu zabiegach przez chirurgów plastycznych z odpowiednim doświadczeniem.

MEDISSIMA – SOPOT, ul. Armii Krajowej 72/3 tel:  733 310 080, www.medissima.pl