AKWARIUM GDYŃSKIE
FASCYNUJĄCY PODWODNY ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
AKWARIUM GDYŃSKIE
FASCYNUJĄCY PODWODNY ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Ciekawość towarzyszy każdemu z nas. Jeśli kierujemy ją na poznawanie świata zwierzęcego, nie musimy od razu wyjeżdżać do dalekich krajów, przedzierać się przez dżunglę i badać inne nieodkryte rejony globu. Możemy zacząć od zwiedzania Akwarium Gdyńskiego, by bliżej poznać ciekawe zwyczaje gatunków zwierząt wodnych z zakątków całej kuli ziemskiej.
Aż trudno uwierzyć ile wrażeń mogą zafundować nam stworzenia wodne. Z pozoru nudne, bo wydaje się, że nie ma nic w ciągłym pływaniu w akwarium. Jednak, gdy się przyjrzymy, dociera do nas piękno natury i cała jej mądrość.
Obserwacja tego spektaklu niesie za sobą wiele walorów edukacyjnych i wizualnych. Nauka poprzez doświadczenia i podziwianie żywych organizmów jest bardziej efektywna. Szczególnie zyskują na tym dzieci, które zainteresowane podwodnym światem, korzystają z każdej okazji, by dowiedzieć się więcej.
Akwarium Gdyńskie to nie tylko ogród zoologiczny. To także placówka edukacyjna posiadająca wyodrębniony do tego celu dział, na który składają się doświadczeni i pełni pasji ludzie. Organizowane są tam zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Popularyzuje się na nich wiedzę o morzu, przybliża zagadnienia związane z biologią, ekologią i ochroną środowiska.
Dużą popularnością cieszą się lekcje w laboratorium biologicznym, gdzie przy użyciu profesjonalnego sprzętu można spojrzeć na okazy w zupełnie inny sposób. Kolejnymi formami są wykłady, wyjścia terenowe oraz gry i zabawy edukacyjne. Bardzo ważne jest, aby budować świadomość przyrodniczą wśród najmłodszych, ale odnajdą się tam również osoby dorosłe. Doświadczenia zbierane za pomocą zmysłów odciskają się najmocniej w naszej pamięci.
W tym nietypowym ogrodzie zoologicznym mamy do czynienia z różnymi ekosystemami. Poznamy gatunki Morza Bałtyckiego, wód Afryki, Azji, obu Ameryk, raf koralowych m.in. Pacyfiku, czy też Amazonii. Każde zwierzę ma swoją historię, przyzwyczajenia i ciekawy
sposób funkcjonowania.
Kto by pomyślał, jak niebywałym sprytem, mądrością lub troską o potomstwo wykazują się niektóre z nich. Na przykład pielęgnice w parach opiekują się narybkiem. Samiec pełni wartę odganiając inne ryby podpływające zbyt blisko. Gdy młode za bardzo się oddalą, przenosi je w otworze gębowym i wypuszcza z powrotem
przy samicy.
Ekspozycje obfitują w gatunki, które posiadają specyficzne dla siebie cechy. Ślepczyki jaskiniowe, pozbawione pigmentu, nie mają oczu, ale za to posiadają wspaniale rozwinięty zmysł węchu. Murena olbrzymia w swoim ciele przetrzymuje niebezpieczne dla człowieka toksyny. Zębacze długie tworzą pary na całe życie. Rogatnice wydają dźwięki przypominające „chrumkanie”. Rozgwiazda słonecznikowa może mieć aż 24 ramiona. Ryby wargaczowate potrafią zmienić płeć oraz barwę.
W ogrodzie zoologicznym obecni są także mistrzowie kamuflażu, tacy jak seleny, ryby skały niewidoczne wśród twardej rafy koralowej, czyli szkaradnice oraz ciężkie do wypatrzenia na dnie morskim płastugi. Te ostatnie cechuje specyficzny rozwój nieobserwowalny u żadnego
innego kręgowca.
Wszystkie okazy są wyjątkowe, a niektóre do tego niespotykanie piękne. Skrzydlice ogniste, choć wyjątkowo urodziwe, są też szczególnie niebezpieczne z racji swoich kolców z gruczołami jadowymi u ich nasady. Błazenki, Ustniczek cesarski czy Pensetnik pomarańczowopręgi to tylko niektóre z szerokiej gamy kolorowych ryb zamieszkujących rafę koralową.
Żaden opis nie odzwierciedli tego miejsca w stu procentach. Odwiedzając je mamy szansę poszerzyć naszą wiedzę, otworzyć się na nowe doznania i przemyślenia. A do tego miło spędzić czas podczas zimowej słoty.