Pomoc dzieciom z wadami serca w zakresie rehabilitacji i aktywizacji fizycznej – taki jest cel akcji charytatywnej „Siła Serca”, której efektem jest kalendarz z aktami trójmiejskich sportowców. Projekt zrealizowany został wspólnie przez Fundację Serce Dziecka i gdańskiego fotografa Jana Górczaka.

 

Fundacja Serce Dziecka jest ogólnopolską organizacją, działającą na rzecz dzieci z wadami serca. Wady serca i układu krążenia to najczęstsze wady wrodzone, które występują u około 1% żywo urodzonych noworodków. Niewykryte w odpowiednim czasie mogą prowadzić do wielu powikłań, ze śmiercią włącznie.

Jednak niektóre wady wrodzone serca przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych, dlatego są wykrywane dopiero u dorosłych. Odpowiednio szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie terapii daje spore szanse na ich pełne wyleczenie. Niektóre wady wrodzone stanowią zagrożenie dla życia noworodka, dlatego leczy się je chirurgicznie.

- Niezwykle ważna jest rehabilitacja kardiologiczna, ponieważ serce dziecka po operacji musi na nowo przystosować się do pracy. Ćwiczenia fizyczne pomagają przywrócić sercu prawidłowe funkcjonowanie, wpływając na jego bardziej równomierną pracę przy mniejszym zużyciu tlenu – dr n. med. Anna Turska-Kmieć, z Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka. 

To właśnie zainspirowało twórców kalendarza. Artystyczne zdjęcia sportowców promujących aktywny tryb życia oraz zdrowe ciało zwracają uwagę na dużą rolę aktywności fizycznej małych pacjentów w procesie ich leczenia i rehabilitacji. Kalendarz „Siła Serca” pokazuje, że zdrowy i aktywny tryb życia daje szanse dzieciom z wadami serca, aby - tak jak ich zdrowi rówieśnicy - mogli jeździć na rowerze, biegać, skakać, czy też pływać. 

- Zdecydowaliśmy się pokazać sportowców nago w ujęciu artystycznym. Nagość, ponieważ potrafi ona być jednocześnie tak samo krepująca oraz naturalna jak choroba. Często wstyd związany z nagością jest porównywalny do wstydu i lęku wykazywanego w obliczu rozmowy o chorobie - my staramy się go przełamać – mówi fotograf, Jan Górczak. 

Bohaterami kalendarza są sportowcy i trenerzy personalni: Kasia Dziurska (fitness), Klaudia Szczęsna-Rzepecka (fitness), Martyna Kuźnicka (sprinterka), Marta Stachowicz (pole sport), Dariusz Rzepecki (triathlon), Paweł Rakoczy (lekkoatletyka, olimpijczyk z Londynu), Piotr Kazubski (trener przygotowań motorycznych) oraz bracia Kacper, Karol i Sebastian Młynarkiewicz (trenerzy personalni). Kalendarz można zamówić na stronie www.sercedziecka.org.pl