Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem GDD jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. 

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia kolejny raz stanie się sercem  festiwalowych wydarzeń. Na każdym kroku spotkacie dobrze zaprojektowane przedmioty, inspirujących twórców oraz kreatywne i zaskakujące idee. Podczas wykładu „Life after Food” odsłonią się sekrety kuchni przyszłości. Czy wkrótce będziemy spożywać mięso z in-vitro, mąkę z owadów, a może jadalny druk? 

Podjęty zostanie również temat upcyklingu i recyclingu opakowań, projektowania usług czy kreatywnego kodowania. W tym roku część wykładów i warsztatów podzielona została na specjalne bloki tematyczne: grafika, wzornictwo, miasto + architektura, eco i wnętrza. Ekspert marki TAMO przedstawi praktyczne porady związane z pracą w litym drewnie. Goście będą mieli okazję stworzyć swoje własne torby i plecaki oraz wziąć udział w warsztatach z szycia kurtek dla bezdomnych. 

Ale Gdynia Design Days to przede wszystkim mądre wystawy, pokazujące czym tak naprawdę jest projektowanie. O co chodzi we współczesnym designie? Jak ma się do codziennego życia? Tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona zostanie innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości. 

- Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany. Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie obecnie radzić władze miast i ich mieszkańcy. Wystawa główna jest próbą odpowiedzi na te wyzwania – mówi Izabela Bołoz, kurator wystawy

Twórcy ekspozycji „Let’s talk about garbage” także dotkną jednego z palących wyzwań, jakie przed nami stoją: problematyki nadprodukcji i marnotrawstwa w codziennym życiu. Zjawiska nierozerwalnie towarzyszącemu współczesnemu, konsumpcyjnemu stylowi życia. 

Na gości czekać będzie również m.in. ekspozycja poświęcona 100-leciu niderlandzkiego ruchu De Stijl, wystawa jedzenia przyszłości „infuture food lab”, stworzona przez Natalię Hatalską i gdańską ASP, czy przekrój najlepszego polskiego wzornictwa XXI wieku. Wizyta na festiwalu to też znakomita okazja, aby zaopatrzyć się w niepowtarzalne artykuły wyposażenia wnętrz. Nadarzy się okazja do kupna limitowanych przedmiotów użytkowych z kolekcji MANUBA, powstałych ze współpracy projektantów i miejscowych rzemieślników. 

Choć sercem festiwalu jest PPNT Gdynia, to przez całe Trójmiasto przejdzie projektowa fala. Amatorzy jedzenia poza domem na pewno nie będą mogli przeoczyć akcji „Design w mieście”. W wybranych lokalach gastronomicznych na kilka tygodni zagości najlepsze polskie, współczesne wzornictwo - lampy, plakaty, ceramika, meble i tkaniny. 

W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku poświęcony twórczości jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów, Oskara Zięty. Wizyta w Muzeum stanie się to także okazja do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu na wystawie „Roundabout Baltic”.