Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia mając wadę wzroku? Idealnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. O zaletach takiego rozwiązania rozmawiamy z Andrzejem Lewandowskim, optometrystą, optykiem dyplomowanym i właścicielem firmy Optyk Lewandowski.
Zakładanie zwykłych okularów przeciwsłonecznych na soczewki kontaktowe to dość powszechny sposób na radzenie sobie ze słońcem. Pytanie czy najlepszy?
Sposób ten nie zapewnia maksymalnej ochrony naszego wzroku, szczególnie gdy spędzamy czas na plaży. W tym miejscu nasze oczy narażone są na jednoczesne działanie wody, piasku, promieniowania słonecznego i wiatru. Oczy mogą swędzieć i łzawić. Rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. Wybór jest bardzo szeroki. Ekstrawaganckie, sportowe, kolorowe lustrzanki. Szerokie spektrum najróżniejszych pomysłów kreatorów mody znajduje odzwierciedlenie w wielu modelach okularów przeciwsłonecznych. Dla większości osób kojarzą się one tylko z dodatkiem modowym lub ochroną oczu przed rażącym światłem. Niemniej, dla użytkowników okularów korekcyjnych mają także znaczenie jako pomoc w ostrym widzeniu.
Dla kogo są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne?
Dla każdego, kto na co dzień używa okularów korekcyjnych niezależnie od wielkości wady wzroku. Dla osób, które chcą chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować w pełni komfortowe i ostre widzenie jak w swoich okularach używanych na co dzień.
Czy w każdych okularach przeciwsłonecznych można zamontować szkła korekcyjne?
W większości okularów przeciwsłonecznych dostępnych w naszych salonach istnieje taka możliwość. W tej kwestii jednak warto zdać się na pomoc personelu, który kompetentnie doradzi w doborze najlepszych opraw do naszej wady wzroku.
Czy są jakieś dodatkowe korzyści ze stosowania okularów przeciwsłonecznych z korekcją?
Jest to zależne od rodzaju soczewek, które wybierzemy. Możemy stosować różnorodne powłoki np. antyrefleksyjne, które poprawiają przezierność soczewek, lustrzane zapewniające komfort nawet w bardzo intensywnym nasłonecznieniu. Filtr polaryzacyjny natomiast zredukuje odblaski, np. na szybach samochodowych lub zmniejszy odbicie światła od tafli wody. Także stopień zabarwienia soczewek okularowych jest dobierany indywidualnie do oczekiwań i życzeń klienta. Wszystkie okulary korekcyjne przeciwsłoneczne mogą zapewniać pełną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jakie mamy kolory do wyboru w okularach przeciwsłonecznych z korekcją?
Praktycznie całą paletę barw. Najczęściej jednak stosowane są barwienia w odcieniach szarości i brązu oraz szaro-zielone, które dobrze odwzorowują kolory. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także powłoki lustrzane, najczęściej spotykane w kolorze niebieskim, srebrnym i złotym, choć tu także wybór kolorów jest dużo większy.
Czy kolor soczewek ma znaczenie?
Jeżeli zależy nam na jak najdokładniejszym odwzorowaniu kolorów wybieramy barwienie fizjologiczne, np. w odcieniach szarości. Jeżeli kupujemy okulary z myślą o konkretnych aktywnościach, możemy wówczas stosować takie zabarwienie soczewek, które celowo podkreśla niektóre barwy, np. dla entuzjastów golfa oryginalne soczewki OAKLEY® PRIZM™ GOLF również z korekcją, dzięki którym możemy zwiększyć kontrast widzenia, co przekłada się na lepszą widoczność szczegółów i kształtu podłoża.
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się okulary słoneczne z korekcją?
O zastosowaniu na plaży już mówiłem wcześniej. Świetnie sprawdzają się także podczas jazdy samochodem, gdy ryzyko nagłego oślepienia słońcem jest duże oraz zimą podczas jazdy na nartach na silnie nasłonecznionych stokach. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję należy przedyskutować ze specjalistą - optykiem.