ANDRZEJ LEWANDOWSKI PRZYGOTUJ SIĘ NA SŁOŃCE
Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i słonecznych dni, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia? O tym rozmawiamy z Andrzejem Lewandowskim, optometrystą, optykiem dyplomowanym i właścicielem firmy Optyk Lewandowski.
Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne należy traktować nie tylko jako modny dodatek do ubioru, ale także jako ważny element ochrony wzroku. Przedostające się do oka promienie UVA i UVB mogą stać się źródłem różnych schorzeń, np. takich jak zaćma. Mogą też prowadzić do degeneracji plamki żółtej (centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia i rozpoznawanie szczegółów) oraz dość częstego latem zapalenia spojówek, zaczerwienienia, łzawienia czy pieczenia oczu.
Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?
Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych warto wybrać się do specjalisty, który odpowiednio nam doradzi i dobierze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i naszej wady wzroku (nie każdy wie, że można mieć korekcyjne okulary przeciwsłoneczne). Samo zabarwienie soczewek okularowych nie wystarczy - stopień ochrony przed UV zależy od materiału z jakiego wykonane są soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień.
Czy fotochromy to okulary na co dzień?
Osobom szukającym uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu okulary z soczewkami fotochromowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV). Przykładowo soczewki fotochromowe Sensity firmy Hoya, na zewnątrz przyciemniają się nawet do 89%, czyli osiągają poziom zabarwienia wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych, a w pomieszczeniach pozostają bezbarwne.
A jaką ochronę dają soczewki polaryzacyjne?
Osoby spędzające sporo czasu nad wodą, wiedzą jak oślepiające potrafią być promienie słoneczne odbijające się od jej powierzchni. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich odblasków są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Blokują one określone fale światła, redukują irytujące refleksy i zapobiegają tym samym mrużeniu oczu. Inną zaletą polaryzacji jest zwiększenie kontrastu widzenia. Dodatkowo okulary z soczewkami polaryzacyjnymi gwarantują pełną ochronę przed promieniowaniem UV, są one także szczególnie wskazane dla kierowców.
Jakie znaczenie ma kolor?
Zabarwienie okularów ma duże znaczenie dla oczu. Najczęściej występujące zabarwienia to kolor szary, szaro - zielony oraz brązowy. Kolory soczewek szary i szaro - zielony nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, dzięki temu są one widziane w naturalny sposób, brązowy może nieco intensyfikować kontrast wybranych barw. Wystarczającą ochronę zapewniają soczewki zabarwione już w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu – powinny mieć nawet 85 do 90 proc.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję należy przedyskutować ze specjalistą - optykiem. Rozmowa z optykiem pozwoli ustalić niezbędne cechy idealnych okularów przeciwsłonecznych, a w przypadku osób z wadami wzroku – umożliwi wybór soczewek gwarantujących pełną ochronę przed słońcem.