DR KAROLINA KONDEJ PLASTYKA POWIEK NOWE SPOJRZENIE NA ŚWIAT

W miarę upływu lat powieki górne rozciągają się i zaczynają opierać się na rzęsach, w przypadku powiek dolnych tworzą się „worki” pod oczami zmieniając wygląd twarzy na smutny i zmęczony. Zachodzące zmiany dodają lat i niestety nie dają się skorygować żadnymi kremami. Wiotkość powiek to problem wielu osób, często jest też przyczyną ograniczenia pola widzenia, które nasila się pod koniec dnia, i jest szczególnie dotkliwe u osób, które pracują przy komputerze lub dużo czytają. Czy tak musi być? Na ten temat rozmawiamy z dr Karoliną Kondej – chirurgiem plastycznym.

Pani Doktor,  co można zrobić w przypadku opadających powiek?    Rozwiązaniem jest plastyka powiek zwana także blepharoplastyką. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru rozciągniętej skóry i mięśnia okrężnego oka. Blizna po zabiegu ukryta jest w naturalnym zagięciu powieki i jest niezauważalna dla otoczenia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Korekcja powiek górnych jest rutynowym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który w spektakularny sposób odmładza wygląd twarzy.

A co z powieką dolną i tzw. workami pod oczami? 

"Worki" pod oczami to nic innego, jak tkanka tłuszczowa, która przesunęła się z oczodołów pod skórę, przez nadmiernie rozciągnięty mięsień oka. W tym przypadku wykonuje się zabieg, który polega na usunięciu fragmentu tkanki tłuszczowej i przywróceniu prawidłowego napięcia mięśnia oraz skóry. Cięcie skórne prowadzone jest 2 mm poniżej linii rzęs i w przyszłości powstała tam blizna jest niewidoczna, bo przysłonięta przez rzęsy. Cięcia wychodzą poza kąt oka, ale zlokalizowane są w obrębie naturalnych zmarszczek, tzw. "kurzych łapek". Zabieg trwa około 1,5 godziny i może być również przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Kiedy można wrócić do pracy? 

Oba zabiegi nie wymagają hospitalizacji. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. W miejscu cięcia zakładane są szwy, na szwy naklejane są cieniutkie plasterki, które w żaden sposób nie przeszkadzają w otwieraniu i zamykaniu powiek, a tym samym w widzeniu. Należy spodziewać się obrzęku powiek, który stopniowo ustępuje. W pierwszych trzech dniach obrzęk może utrudniać domykanie powiek, dlatego zalecane są krople nawilżające. Możliwe jest wystąpienie siniaków, które będą się wchłaniały przez następne 7-10 dni. Po upływie 7 dni szwy są usuwane i można już normalnie myć twarz, kremować skórę, podjąć wzmożoną aktywność fizyczną. Po upływie tego czasu kobiety mogą już  nawet wykonać makijaż. W przypadku ekspozycji na słońcu wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych i kremów z filtrem przez kilka tygodni.

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Obrzęk, tkliwość, zasinienie to typowe objawy w przebiegu rekonwalescencji po zabiegu korekcji powiek i mogą utrzymywać się przez kilkanaście dni, a nawet trwać do miesiąca. Należy liczyć się z tym, że rany powiek mogą goić się odmiennie po obu stronach. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, tj. krwiak, zakażenie rany, rozejście się brzegów rany. Poważnym powikłaniem będzie wywijanie się powiek dolnych. Zbyt duże wyciągnięcie tłuszczu z przepukliny może doprowadzić do zapadnięcia się gałki ocznej i związanych z tym poważnych następstw. Zbyt szerokie wycięcie rozciągniętej skóry, nawet o kilka milimetrów, doprowadzi do odwinięcia powieki, niedomykalności i braku ochrony gałki ocznej przez powiekę dolną. Dlatego ważne jest, by zabieg przeprowadzała osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Kiedy najlepiej poddać się takiemu zabiegowi?

Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych można wykonać w każdym wieku, o ile występują obiektywne zmiany nadające się do operacji. Zabieg ten wykonuje się, gdy niewydolny mięsień okrężny oka powoduje powstawanie charakterystycznego fałdu na powiece górnej lub powstanie przepuklin tłuszczowych na powiece dolnej. Może wystąpić u osób w wieku podeszłym, jak i u osób młodych. Nie zawsze przyczyną wiotkich powiek jest wiek, czasami nasz wygląd jest zasługą otrzymanych od rodziców genów. Tak więc zdarza się, że  przeprowadzam zabiegi u pacjentów przed 30 rokiem życia, jak i po 70-tce.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Zabieg jest trwały, jego wyniki utrzymują się latami. Jednakże nie można zapominać, że proces starzenia, rozciągania i zaniku tkanek, cały czas postępuje. Aby utrzymać efekt zalecam troskę o higieniczny styl życia, m.in. rzucenie palenia, unikanie opalania. 

www.drkondej.pl