Jak utrzymać własne, zdrowe zęby przez całe życie? My wiemy jak!
od lewej: Magdalena Różyńska, Emilia Augustyn, Mariola Dolna
Pomimo znacznych postępów w stomatologii, powszechnego korzystania ze znieczuleń, czy też usuwania próchnicy ozonem wizyta w gabinecie stomatologicznym rzadko komu kojarzy się z czymś przyjemnym. Jako dyplomowane higienistki chcemy zmienić ten stereotyp.
W klinice Den Arté dostrzegamy rosnące zainteresowanie oraz zapotrzebowanie ze strony pacjentów profilaktyką jamy ustnej. Higienizacja to nie tylko „ techniczny” zabieg oczyszczania, to również, a może przede wszystkim przedstawienie zagrożeń płynących z niedostatecznego dbania o jamę ustną oraz pobudzenie świadomości pacjentów w tak ważnym obszarze, jakim jest utrzymanie zdrowia, nie tylko zębów, ale całego organizmu.
Przyczyną problemów periodontologicznych (przyzębia) jest tworzenie się biofilmu bakteryjnego, czyli płytki bakteryjnej. Płytka nazębna rozkłada cukry i skrobie w pożywieniu i produkuje kwas przenikający w głąb powierzchni zęba wywołując próchnicę. Niedokładne usuwanie osadu i złogów nazębnych, chropowate, uszkodzone powierzchnie szkliwa oraz cementu korzeniowego tworzą nisze, w których zatrzymują się fragmenty pokarmów.
Usuwanie złogów nazębnych jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w naszej klinice w leczeniu chorób przyzębia. Poprzez systematyczne usuwanie złogów (scaling), piaskowanie zębów, a także wygładzanie powierzchni korzeni (root planing), skutecznie pozwalamy utrzymać pacjentom zdrowe przyzębie, co w rezultacie skutkuje zachowaniem zębów przez wiele lat.
Scaling to zabieg usunięcia kamienia nazębnego, płytki i osadu z koron, z korzeni zębów oraz uzupełnień protetycznych za pomocą ultradźwiękowego skalera. Rootplaning to oczyszczanie i wygładzanie poddziąsłowych powierzchni korzenia, mające na celu usunięcie drobniejszych resztek kamienia, jak również zainfekowanego bakteriami cementu korzeniowego.
Co wpływa na prawidłowy stan jamy ustnej? Przede wszystkim prawidłowa higiena zębów i przyzębia, preparaty wzmacniające, zawierające fluor lub hydroksyapatyty, odpowiednie odżywianie oraz regularne wizyty profilaktyczne minimum 2 razy w roku, aby jak najwcześniej wykryć objawy choroby i nie dopuścić do jej rozwoju.
Bardzo ważna jest dostateczna higienizacja jamy ustnej w domu - dokładne szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni między zębami - do tego używamy nitki, irygatorów lub szczoteczek międzyzębowych. Ważne jest także stosowanie płukanek oraz kiedy nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką, stosowanie bezcukrowych gum do żucia, które neutralizują kwaśne pH w jamie ustnej.
Spotkanie z higienistką to nierzadko pierwszy kontakt pacjenta w gabinecie ze specjalistą. Zanim trafi na fotel do dentysty, pokonuje swój strach przed leczeniem właśnie dzięki higienistce stomatologicznej. Jest to osoba wykwalifikowana, świadoma konsekwencji nieprawidłowego przestrzegania przez pacjentów higieny. Jest swojego rodzaju „łącznikiem” pacjenta z lekarzem stomatologiem.
Celem każdej higienistki powinna być pomoc w pokonywaniu oznak dentofobii oraz edukacja pacjenta, jak poprzez wzorowy sposób dbać o jamę ustną i utrzymać swoje uzębienie w idealnym stanie. Dzięki temu każdy pacjent może cieszyć się pięknym, białym i lśniącym uśmiechem, który daje nam pewność siebie, a jak wiemy zdrowy uśmiech to najpiękniejsza szata człowieka.
Autorkami artykułu są dyplomowane higienistki kliniki stomatologicznej Den Arté w Sopocie: Magdalena Różyńska, Emilia Augustyn, Mariola Dolna