Psychologia sukcesu wg. Grzesiaka
Skoncentrowany umysł, efektywne działanie, kontrola emocji, silna osobowość oraz zrealizowane cele - to zewnętrzne oznaki sposobu myślenia ludzi, którzy regularnie odnoszą sukcesy. Gdy zaczniesz myśleć jak oni to efekty w twoim życiu staną się błyskawicznie zauważalne - przekonywał Mateusz Grzesiak, trener rozwoju osobistego. Był on gościem specjalnym konferencji "Psychologia sukcesu" zorganizowanej w Amber Expo.
Impreza zgromadziła ludzi pragnących podnieść swoje kompetencje, poszukujących zasad i technik, które pomagają w osiągnięciu sukcesu w każdej dziedzinie życia. Jak każda dyscyplina, tak i psychologia sukcesu bazuje na określonych fundamentach. Ten tzw. mindset, czyli podejście, to kamień węgielny całej dziedziny.
- Najważniejsza jest pasja. Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi i poświęcenie temu swojego życia. To indywidualna kreacja i stworzenie sobie zawodu – w przeciwieństwie do urzeczywistniania czyjegoś pomysłu na swoje życie - mówił Mateusz Grzesiak.
Po pasji następnym determinantem sukcesu okazuje się pomaganie innym. Nie dość, że daje to wielką motywację, to dodatkowo sprzyja finansom – wszyscy chętnie płacimy tym, którzy bardziej myślą o nas, niż o sobie. Altruizm wpływa też pozytywnie na produkcję endorfin – hormonów szczęścia.
- Trzecim aspektem jest długotrwała praca – nie ma się co oszukiwać, sukces jest zarezerwowany dla pracusiów. Przykład: 60% światowych miliarderów pracuje ponad 60 godzin tygodniowo! Jak mówił Arnold Schwarzenegger, jeśli śpisz więcej niż 6 godzin, to śpij szybciej! - mówił Mateusz Grzesiak.
Następną cechą ludzi sukcesu jest skupienie na jednej rzeczy – zamiast robić ich wiele, trzeba wziąć pod uwagę, że nie można być dobrym we wszystkim i że znacznie łatwiej jest zostać mistrzem w jednej dziedzinie. Kolejnymi cechami są powtarzanie i nawykowe działanie – by twoje umiejętności nabrały cech mistrzowskich, musisz systematycznie je ćwiczyć. Trzeba też pamiętać o konieczności samodoskonalenia – ci ludzie, którzy stawiają na bycie lepszym i na rozwój umiejętności miękkich, są zdecydowanie bardziej predysponowani do osiągania sukcesu.