ADVA Optical Networking w Tensorze

Krzysztof Nowosielski

Ponad 300 osób pracuje w gdyńskim oddziale firmy Adva Optical Networking. To międzynarodowa firma produkująca innowacyjne urządzenia telekomunikacyjne. Podczas uroczystego otwarcia gdyńskiego biura znajdującego się w kompleksie Tensor przy ul. Łużyckiej w Gdyni, władze firmy ogłosiły inaugurację kilku nowych inicjatyw angażujących firmę w działa społeczności lokalnej.

Korzenie polskiego oddziału ADVA Optical Networking sięgają roku 2003 i wywodzą się z... Wejherowa. To właśnie w tym mieście narodziła się i funkcjonowała przez wiele lat firma GryfSoft, która od początku zajmowała się tworzeniem oprogramowania telekomunikacyjnego. Od początku też pracowała dla niemieckiego koncernu ADVA Optical Networking. 

- Właściwie sto procent naszej działalności to była praca dla tej firmy. W pewnym momencie władze ADVA Optical Networking doszły do wniosku, że już zbyt wielu inżynierów z GryfSoft pracuje dla nich, i że są wręcz zależni od nas. Chcieli ten "problem" rozwiązać, a w dzisiejszych czasach w takiej sytuacji po prostu przejmuje się firmę - mówi Kazimierz Miotk, dyrektor zarządzający oraz starszy dyrektor pionu R&D ADVA Optical Networking.

I tak w 2007 roku firma GryfSoft zmieniła się w polski oddział ADVA. Czterech z pięciu pierwszo zatrudnionych pracowników dalej pracuje w firmie i pełni w niej wysokie funkcje kierownicze. Przez tych ostatnich 13 lat firma bardzo się rozwinęła i przeniosła się do Gdyni. W tej chwili pracuje w niej ponad 300 osób. Cała firma ADVA Optical Networking zatrudnia ok. 1800 osób i ma 21 oddziałów na świecie. 

- Nasz gdyński oddział jest największym oddziałem badawczo - rozwojowym w całej firmie. Nie jesteśmy małym trybikiem w wielkiej korporacji, wręcz przeciwnie, jesteśmy ogniwem wiodącym. W całej firmie 750 osób zajmuje się działalnością badawczą, w tym przeszło 200 pracuje właśnie w Gdyni. Jesteśmy największym działem R&D w ramach firmy. Drugi jest oddział w Atlancie w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje 100 osób – dodaje Kazimierz Miotk.

Nad czym pracuje gdyński oddział? Chodzi o globalne sieci telekomunikacyjne, sieci telekomunikacyjne o najwyższej przepustowości. Stara infrastruktura do obsługi tej sieci jest niewystarczająca, nie nadąża za potrzebami klientów. 

- Trzeba więc wymyślić coś nowego i takim najnowszym hasłem w naszym obszarze jest Software Defined Networking – mówi Kazimierz Miotk.

ADVA Optical Networking to nie tylko kadra znakomitych fachowców, ale też grono ludzi, dla których ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu i działalność na rzecz lokalnej społeczności. Firma podjęła współpracę z III LO w Gdyni i będzie wspierać rozwój młodzieży utalentowanej matematycznie i informatycznie. Będzie współtworzyć konkursy, w których nagrodą będzie m.in. staż w firmie. Od początku 2017 roku firma zorganizuje konkurs dla mieszkańców Trójmiasta, w którym będzie można co kwartał wygrać rower. Szczegóły będą publikowane na fanpage'u ADVA na facebooku.