Soroptimistki zapraszają na jubileusz

Soroptimist International Gdańsk wspiera m.in. uzdolnioną studentkę medycyny z Kenii Laurę Makena

Karol Kacperski

Fundują stypendia artystyczne oraz udział muzyków w międzynarodowych konkursach. Pomagają też chorym dzieciom, wspierają hospicjum, a także młodym, utalentowanym kobietom, których sytuacja materialna nie pozwala na realizację pasji lub nauki. Gdańskie „Soroptimistki” obchodzą XX lecie działalności. Świętować będą 8 października w Starym Maneżu, a głównym punktem programu będzie koncert Alicji Majewskiej przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza. 

W październiku 1996r, w Dworze Artusa miała miejsce uroczystość, przyjęcia w struktury europejskie Pierwszego Klubu w Gdańsku Soroptimist International, a po dwudziestu latach  działalności, ósmego października organizacja będzie obchodzić swój jubileusz. 

Hasło przewodnie organizacji to: „doskonalić się i służyć innym”. Dzięki dochodom z organizowanych przez stowarzyszenie spektakli teatralnych, koncertów, imprez plenerowych oraz ofiarności wielu firm przyjaznych działalności, SI angażuje się w wiele charytatywnych akcji. 

Soroptymistki działają na  rzecz promocji kobiet, przyznając honorowy tytuł „Lady Soroptimist”, tworząc program pod nazwą Bank Ambitnych Kobiet, dedykowany młodym utalentowanym kobietom. Dotychczas w ramach programu przyznano osiemnaście stypendiów (na projekty artystyczne, edukacyjne, obywatelskie
i kulturowe). 

Dochód z jubileuszowego koncertu będzie w całości przeznaczony na wsparcie placówki opiekuńczo wychowawczej dla osadzonych matek z dziećmi w Zakładzie Karnym w Grudziądzu. Jest to zakład, w którym od 1949 roku istnieje możliwość wychowania dzieci w Domu dla Matki i Dziecka do lat 3.