Już sama myśl o chirurgicznych zabiegach stomatologicznych wzbudza w nas nierzadko niechęć, a nawet przerażenie. Czy słusznie? Nowoczesne techniki pozwalają wykonywać nawet najbardziej skomplikowane procedury, nie wywołując jednocześnie dyskomfortu u pacjenta. Jakie rozwiązania są obecnie dostępne? 

 

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy podstawową chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękową oraz implantologiczną. Ta pierwsza, najbardziej typowa, obejmuje m.in. takie zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Wśród innych zabiegów wchodzących w zakres chirurgii stomatologicznej wymienić można te wykonywane m.in. w Klinice Medicodent oraz w gabinecie Stomatologicznym Mawident w Gdyni. 

Są to: hemisekcja (zabieg polegający na częściowym usunięciu zęba wielokorzeniowego, który potem może pełnić rolę zęba filarowego przy odbudowie protetycznej); resekcja wierzchołka korzenia, plastyka połączeń ustno - zatokowych, czy też operacyjne odsłonięcie zęba zatrzymanego oraz dłutowanie zębów mądrości. 

W gdyńskiej klinice Mawident możemy także wyciąć kapturek dziąsłowy. Zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyrzynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyrzynaniu się zębów ósmych, co likwiduje dolegliwości bólowe i przyspiesza prawidłowe ustawienie się zęba w łuku zębowym. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przez co jest całkowicie bezbolesny. Okazuje się jednak, że to wcale nie tego typu zabiegi wywołują u pacjentów największe emocje. 

- Jeszcze do niedawna chirurgia odtwórcza, a więc implantologiczna wzbudzała u pacjentów najwięcej strachu. Obecnie we wszystkich procedurach uczestniczy anestezjolog, a same znieczulenia są niemalże bezbolesne i skuteczne. Wbrew pozorom umieszczenie implantu to mniejszy zabieg niż usunięcie zęba  – podkreśla dr n. med. Adam Ziemlewski z Impladent Medical & Dental Clinic. 

Warto też wspomnieć o wykonywanych w Impladent & Dental Clinic zabiegach z zakresu chirurgii szczękowej - osteotomia szczęki i żuchwy, plastyka nadmiernie wysuniętej lub cofniętej brody, czy przeszczepy autogenne bloków kostnych. Często wymagają one pełnego znieczulenia, stąd też klinika wyposażona jest w blok operacyjny z jednoosobowymi salami pooperacyjnymi. Choć chirurgia szczękowa obejmuje skomplikowane i inwazyjne zabiegi, to jednak pacjenci są do nich odpowiednio przygotowywani. Dzięki czemu mogą czuć się pewnie i bezpiecznie.

- Tworzymy symulacje komputerowe zabiegu, aby omówić go dokładnie z pacjentem. Takie planowanie z jednej strony sprawia, że osoba, którą czekają wielkie zmiany, czuje się bardziej komfortowo, a jednocześnie nam, specjalistom, pozwala zmniejszyć ryzyko błędu do minimum - tłumaczy dr n. med. Adam Ziemlewski. 

Dodatkowo tworzone są tzw. szablony chirurgiczne, pozwalające przenieść zaplanowane pozycje implantów do ust pacjenta i bezpiecznie przeprowadzić nawet najtrudniejszy zabieg. Co więcej, kąt oraz głębokość nawiercania jest kontrolowana przez tytanową tuleję wklejoną w szablon, co eliminuje możliwość wystąpienia powikłań.

W chirurgii stomatologicznej wykorzystywany jest także laser. Niedawno gdańska klinika stomatologiczna Nawrocki Clinic wzbogaciła się o kolejny sprzęt wysokiej klasy, jakim są najbardziej zaawansowane lasery stomatologiczne na świecie: Nd-Yag i Er-Yag. 

- Dzięki biomodulacji tkanki, dolegliwości pozabiegowe, jak obrzęk, czy ból zostają zminimalizowane. Pacjenci czują się dzięki temu bardziej komfortowo, a gojenie przebiega szybciej - mówi lek. dent. Michał Nawrocki z Nawrocki Clinic.

Różne procedury stomatologiczne wymagają zastosowania różnych długości fal laserowych. Określone tkanki organizmu wchodzą bowiem w różne interakcje, w zależności od źródła promieniowania. Praktycznie wszystkie wspomagane laserowo procedury dentystyczne mogą być wykonywane za pomocą lasera Er-YAG, charakteryzującego się najwyższą absorpcją na wodzie, lub za pomocą lasera Nd-YAG o najgłębszej penetracji w tkance.

Boisz się dentysty? Wokół wizyt u tego specjalisty narosło wiele mitów. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy zapytać lekarza o wszelkie procedury i dostępne rozwiązania. Zabiegi są coraz bardziej spersonalizowane - dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, a dyskomfort z nimi związany jest za to coraz mniejszy.