SailBook Cup i Baza Dawców Szpiku DKMS czyli marSZPIKiel!

Organizatorzy SailBook Cup po raz kolejny zdecydowali się zmotywować żeglarzy i turystów do wsparcia osób potrzebujących. Wraz z Fundacją DKMS w czasie regat zorganizowany będzie tzw. Dzień Dawcy. 15 i 16 lipca 2016 na Molo w Sopocie będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych oraz wesprzeć działania Fundacji. Rejestracja to jedynie 2 minuty na pobranie wymazu z ust oraz wypełnienie 1 formularza!

Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w Marinie Sopot i planowane jest przed południem 16 lipca 2016. Linia startu ustawiona będzie tak by kibice i goście mogli obserwować jednostki ruszające na trasę. Do pokonania mają około 600 mil - dookoła Gotlandii i wyspy Gotska Sandon. W sumie rywalizacja trwać będzie około tygodnia. Jachty startują w 3 głównych klasach - przelicznikowych ORC i KWR oraz w klasie Open. Srebrny puchar SailBook Cup w tym roku trafi w ręce zwycięzcy w KWR. Pierwsze miejsce w grupie ORC uhonorowane zostanie pucharem ufundowanym przez Senatora RP.

„Witamy uczestników powracających do nas rok rocznie, witamy wielkich przegranych, których awarie lub lądowe życie zmusiło o przerwania wyścigu w poprzednich edycjach i witamy wszystkich debiutujących w naszych regatach, którzy pragną w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze spróbować swoich sił w morskiej rywalizacji na długiej trasie – zapewnia Komandor regat Jacek Zieliński. „Od żeglarzy dla żeglarzy – to hasło, które realizujemy od pierwszej edycji naszej imprezy. Chcemy by nasze regaty wyróżniały się pod tym względem. Od kilku lat korzystamy z najlepszego dostępnego trackingu YellowBrick. Nie tylko organizujemy SailBook Cup, ale również płyniemy z uczestnikami.”

 Na liście startowej jest już ponad 30 jednostek z całej Polski. Wśród nich są zarówno duże jachty regatowe jak AdrenaSea (Sydney 40), Falcon (One Off 50) czy Fujimo (Clas 50) jak i małe jachty turystyczne (Goplana - Nefryt; 2easy - Albin Accent 26, Atom - Setka). Wiele jachtów wystartuje w SailBook Cup po raz kolejny - Copernicus, Sunrise, Quick Livener czy Polled 2. Organizatorzy zapewniają, że jak co roku nie zabraknie ducha rywalizacji oraz miłej atmosfery.

Regaty po raz pierwszy w historii zostały objęte patronatem Senatora RP Jerzego Wcisły. Senator Jerzy Wcisła w swoim piśmie podkreślił, że impreza ta jest przykładem dobrej, żeglarskiej roboty, ma pozytywny wpływ na promocję żeglarstwa na wodach Bałtyku oraz świetną atmosferę dżentelmeńskiej rywalizacji.