Moda za wielkim murem
Z premedytacją podchodzę do wszystkiego z dystansem. W cyklu moich felietonów zobaczycie świat mody moim pomorsko - kaszubskim okiem. W tym cyklu nie będzie wywiadów z największymi projektantami, czy najnowszych kolekcji światowych marek… będzie to, co dookoła, co bliższe, co nasze. A tak naprawdę o twórcach i artystach z dużego i małego Trójmiasta.
Chcę zacząć od początku. Jestem artystycznym „chomikiem”, który kompletuje ciekawe i nietuzinkowe przygody artystyczno - modowe z całego świata. Jeśli zdecyduję się wspierać projektanta, artystę i zaproszę go do uczestnictwa w danym projekcie, to przenoszę na język sceny, sesji, studia filmowego to o czym marzy, koordynuję artystycznie działanie wszystkich zaangażowanych ekip. Pracuję na każdym etapie przygotowań, aż do wielkiego finału, jakim jest pokaz.
Od jakiegoś czasu jest tak, że branża modowa już nie jest tylko modowa. Teraz to również branża widowiskowa. Wspomnę tym razem o projekcie Amber Look Project. Mam zaszczyt być „ojcem założycielem” tego konkursu dla twórców i projektantów w większości młodych ciałem, ale przede wszystkim młodych duchem. Amber Look Project to jedna, spójna wizja twórcza - połączyć świat mody i biżuterii opartej na polskim złocie, czyli bursztynie bałtyckim. Bursztyn jest kamieniem niezwykle szlachetnym i pięknym. Chciałem pokazać, iż może on być modny, ciekawy i nieco awangardowy. Stąd też w niektórych kolekcjach konkursowych, biżuteria była subtelnym dodatkiem, a w niektórych wybijała się na plan pierwszy.
W 2014 roku odbyła się pierwsza edycja kolekcji finałowych w trakcie gali Amber Look Trends & Styles 2014. Wieńczyła ona międzynarodowe targi bursztynu Amberif. Największe uznanie zdobyła wtedy para Yan Novac (fashion) z Amsterdamu i Maria Fudakowska (biżuteria) z Gdańska z kolekcją „Hanza”. W nagrodę zostali zaprezentowani w Pekinie w ramach kampanii promocyjno - informacyjnej „made in Poland” promującej polską gospodarkę na pięciu zagranicznych rynkach. W ogrodach Ambasady RP w Pekinie modelki chińskie i europejskie prezentowały dwie wyjątkowe kolekcje: wspomnianą „Hanzę” oraz „Urban” – dzieło moje i Mariusza Gliwińskiego z Ambermoda.
Olbrzymia impreza, ambasada, chińskie modelki, wizażyści z Pekinu, znakomity fotograf Marcin Kruk, oraz zaproszona sama Anina.net – ceniona światowa modelka i organizatorka wydarzeń modowych i technologicznych. To właśnie zdjęcia z sesji kolekcji nagrodzonej „Hanza” możecie oglądać na łamach kwietniowego Prestiżu. Pekin pod osłoną nocy! Pokaz w Pekinie, całe wydarzenie pod względem wizualnym i artystycznym opracowałem wspólnie z Mariuszem Gliwińskim. Nie ukrywam – duży sukces, prominenci, artyści, celebryci, towarzystwo z najwyższej półki i my z Trójmiasta, z nagrodzoną kolekcją „Hanza” i osobistym udziałem twórców.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu trzech tygodni współtworzyłem z Aniną.net oficjalną galę otwarcia MobilAsia Expo w Szanghaju z resztą finalistów pierwszej edycji Amber Look Project 2014. Był też pokaz kolekcji w jednym z najlepszych klubów w Pekinie należącym do znanej, międzynarodowej sieci MGM. Potem była cudowna sesja zdjęciowa w starym Pekinie z przepiękną, cenioną na świecie chińską modelką Kelly oraz zaproszenie na pokazy dyplomowe Pekińskiej Szkoły Projektowania Raffless, ale o tym już kiedy indziej.