Jesteś kobietą, masz pomysł na innowacyjny, niekonwencjonalny biznes? Możesz wygrać 100 tys. złotych na jego rozwinięcie. Wystarczy zgłosić się do konkursu Darboven Idee Grant i przekonać jury, że to właśnie twój biznes ma największe szanse na komercjalizację i rozwój w polskich realiach gospodarczych.
Uroczysta inauguracja konkursu odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, a uświetniła ją debata pt. "Solidarność kobiet". W debacie prowadzonej przez Jakuba Jakubowskiego, redaktora naczelnego magazynu Prestiż, udział wzięły: Irena Eris - właścicielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, Teresa Kamińska - była Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Waris Dirie - ambasadorka przy ONZ w latach 1997-2003 i założycielka Fundacji "Kwiat pustyni".
- To, że między kobietami nie ma solidarności to mit, a nawet sztucznie wykreowany problem - przekonywała dr Irena Eris. - Potrafimy się wspierać, konkurować w atmosferze fair play i cieszyć się wzajemnie sukcesami. W całej mojej drodze zawodowej nie spotkałam się z przejawem kobiecej niesolidarności, czy zazdrości o sukces. Ja sama z uwagą przyglądam się pomysłom na biznes zgłaszanym na konkurs Darboven Idee Grant i mocno ściskam kciuki za powodzenie tych biznesów, bo wiele z nich ma przełomowe znaczenie dla wielu dziedzin życia - dodała Irena Eris.
Tak z pewnością było z projektami, które zostały wyróżnione w latach ubiegłych. Pomysł gdańszczanki Anny Supernat, właścicielki firmy Bio Crystal, to prywatny bank DNA. Klient zainteresowany zakonserwowaniem swojego DNA sam pobiera próbkę i wysyła ją do dalszej obróbki do firmy Bio Crystal. Tam DNA zostaje wypreparowane i zatopione w krysztale, który odsyłany jest jako gotowy produkt do klienta. DNA tak przechowywane może przetrwać nawet 100 lat.
Z kolei Mirosława Skupińska założyła firmę BioScientia, która zajmuje się opracowaniem szybkich testów diagnostycznych, pozwalających w ciągu kilku sekund zdiagnozować patogeny u zwierząt i roślin. Pierwsze testy, które zostały wprowadzone na rynek przeznaczone są dla pszczół i służą do skutecznego monitorowania zakażeń wirusowych w rodzinach pszczelich.
- Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD) jest zjawiskiem globalnym, a jedną z głównych przyczyn problemu są infekcje wirusowe. Około jedna trzecia tego co jemy, jest pośrednio lub bezpośrednio uzależniona od zapylania przez owady. Bez udziału pszczół plony większości gatunków owoców naszej strefy klimatycznej są dziesięciokrotnie niższe. Testy opracowane przeze mnie to wczesna i trafna diagnoza, mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji i przede wszystkim znacząco większe szanse na przeżycie pszczół - mówi Mirosława Skupińska.
W ostatniej edycji konkursu zwyciężył zaś projekt Joanny Ortyl z zakresu chemii polimerów. Dotyczy on produkcji i sprzedaży związków chemicznych pełniących rolę fotoinicjatora, stanowiącego bazę dla mieszanek, tj. farby UV, lakiery UV i kleje polimerowe UV.
- To już 6 edycja konkursu Darboven Idee Grant w Polsce. Spośród wielu zgłoszonych projektów najbardziej zapamiętałem laureatkę z roku 2010, Martę Wachowicz, która opracowała matematyczną metodę badania autentyczności dzieł sztuki, opartą na fizyce nieliniowej. Byłem pod niesamowitym wrażeniem przede wszystkim ogromnej wiedzy, którą ta młoda kobieta już zdobyła. Pamiętam też jej wykład o kosmosie i wszechświecie, o technologiach kosmicznych wykorzystywanych w życiu codziennym - mówi Albert Darboven, właściciel holdingu kawowego Darboven oraz fundator nagrody głównej.
Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 11.09.2016. Wnioski na stronie
www.darbovenideegrant.pl