Kiedy z jakiegoś powodu utracimy ząb jedną z pierwszych myśli, jaka przychodzi nam do głowy jest konieczność założenia implantu. Na ich temat istnieje wiele różnych opinii, które nie zawsze pokrywają się z faktami, a niezweryfikowane mogą zaburzyć naszą wiedzę i opinię na ich temat. Jakie są, zatem fakty i mity dotyczące implantów?
Implanty zastępują naturalne zęby i mogą służyć nam do końca życia gdyż nie psują się tak jak zęby naturalne.
FAKT - implanty rzeczywiście mogą służyć nam przez cale życie jednak dużo zależy od tego czy zostaną założone w fachowy sposób. Zadbajmy, więc o to, żeby implanty zakładać w profesjonalnej klinice implantologicznej.
Wszczepienie implantów jest zabiegiem bolesnym.
MIT - współczesna stomatologia wykorzystuje bardzo skuteczne metody znieczulania miejscowego, przez co podczas zabiegu pacjent czuje się komfortowo i praktycznie nie odczuwa bólu. Po wizycie u dentysty najczęściej występuje tylko niewielki obrzęk dziąsła, który nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu już następnego dnia. Pacjent może również zażyczyć sobie znieczulenia ogólnego.
Implanty zębów objęte są gwarancją.
FAKT - większość producentów implantów zapewnia dożywotnią gwarancję na swój produkt. Jeśli implant ulegnie zniszczeniu zostanie wymieniony na koszt producenta.
Nałogowi palacze są bardziej narażeni na odrzucenie implantu przez organizm.
FAKT - Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się pacjentom rzucenie palenia i odczekanie okresu około 6 miesięcy. Jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie implantów pomimo braku zerwania z nałogiem ryzykuje odrzucenie implantu przez organizm.
Wszystkie implanty są tej samej jakości, dlatego bez obaw można wybrać najtańszą ofertę.
MIT - Większość implantów wykonana jest z biokompatybilnego tytanu, ale ich jakość może znacznie różnić się od siebie. Istnieje ryzyko, że tańsze implanty nie mają certyfikatów jakości, warto więc wybierać kliniki, które oferują implanty najwyższej klasy, nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa. Przecież wybrane implanty mają nam służyć do końca życia.
Implantów nie wszczepia się dzieciom.
FAKT - implanty można wszczepiać od około 16-21 roku życia. Jest to związane z okresem całkowitego zakończenia procesu rozwoju kości szczęki.
O implanty należy dbać.
FAKT - choć implantom nie grozi próchnica należy o nie dbać tak jak o naturalne zęby. Szczotkować po każdym posiłku, nitkować powierzchnie między każdym implantem, a nawet dla zachowania higieny jamy ustnej używać płynu do płukania. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
Wszczepienie implantu to skomplikowana i długa operacja.
MIT - sam zabieg wszczepiania implantu zajmuje zaledwie 20-30 minut. Proces zrastania się sztucznego korzenia z kością, na który osadza się koronę trwa kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nadal pozostajemy z ubytkiem, na ten okres w miejscu brakującego zęba zwykle można zastosować uzupełnienie tymczasowe.
Implant może wywołać reakcję alergiczną.
MIT - implanty zębowe wykonane są z czystego tytanu, który jest materiałem wyjątkowo obojętnym dla ludzkiego organizmu, nie może więc wywoływać reakcji alergicznych w jamie ustnej. Problemy dotyczą natomiast zapaleń wokół implantów, które może wystąpić u statystycznie 5% przypadków implantów wszczepianych u pacjentów ze zdrowymi dziąsłami i do 20-30% implantów u pacjentów z chorobami przyzębia nie leczonymi, bądź niedostatecznie kontrolowanymi po implantacji.
Nie można wszczepić implantu bezpośrednio po usunięciu zęba.
MIT - uzupełnienie ubytku powinno nastąpić jak najszybciej od momentu utraty zęba. Luki w uzębieniu to nie tylko problem dotyczący estetyki uśmiechu. Pozostałe zęby na skutek ubytku mogą zacząć się przechylać i przemieszczać, co może również doprowadzić do zaburzeń zgryzowych. Nieuzupełniane braki zębowe mogą prowadzić poza tym do wielu różnych powikłań. Mogą spowodować zanik kości i uniemożliwić zastosowanie implantów w przyszłości, powodować przeciążenie pozostałych zębów wpływając na ich ścieranie, rozchwianie, a nawet powodować zaburzenia stawów skroniowo żuchwowych.