-

Złoto to nie tylko ozdoba, ale też znakomity środek pozwalający odzyskać skórze jędrność, sprężystość i gładkość. Implantacja złotych nici to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Zabieg polega na implantacji pod skórę złotych nici o grubości 0,1 mm. Wykorzystuje się nici ze złota próby 999 (24 karaty). Za pomocą cienkiej igły lekarz tworzy tak zwaną siatkę wprowadzając 3 - 4 równoległe nici i tyle samo prostopadłych. Tworzy się w ten sposób konstrukcja nośna, która przez kilka lat będzie podtrzymywać i odmładzać skórę. Wokół złotych nici powstaje kolagen, dzięki któremu skóra staje się jędrniejsza i gładsza, niwelowane są procesy starzenia, znika zwiotczenie, zmniejszają się fałdy, zwiększa się elastyczność.

- Działanie złotych nici polega na stymulowaniu syntezy kolagenu wokół wprowadzonych nici ze złota. Powstała w ten sposób siatka młodych komórek stanowi rusztowanie napinające skórę i chroniące ją przed zwiotczeniem. Zabieg powinien być przeprowadzany do 50 roku życia, gdyż wtedy synteza kolagenu jest jeszcze na tyle wydajna, że zapewnia osiągnięcie dobrych efektów zabiegu. W późniejszym wieku proces kolagenogenezy jest wolniejszy i osiągane efekty są słabsze – wyjaśnia dr Mikołaj Pernak, sopocki chirurg.

- Nici implantuje się w różne części ciała, najczęściej w twarz tj. w policzki, podbródek oraz szyję, dekolt, piersi. W tych miejscach zależy nam najczęściej na powstrzymaniu procesu starzenia się skóry. Zabiegi wykonuje się również na pośladki, uda i ramiona w celu usunięcia wiotkości skóry, rozstępów bądź cellulitu – dodaje Beata Domosławska z Ośrodka Medycyny Estetycznej Dwór Kuźniczki w Gdańsku.

Przez około tydzień po zabiegu należy spodziewać się opuchlizny i zasinienia. Przez 4 tygodnie należy unikać urazów, sauny, solarium i obciążenia fizycznego. Efekt końcowy pojawia się po upływie około 6 tygodni.

Natalia Lebiedź