Jego budowa trwała prawie 4 lata i pochłonęła ponad 200 milionów złotych. Europejskie Centrum Solidarności zostało otwarte przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i legendarnego przywódcę Solidarności Lecha Wałęsę.
ECS otwarte zostało w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów. W placówce są także: archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo – naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno – szkoleniowy.
W żadnym innym muzeum w Gdańsku roli eksponatu nie gra samochód ciężarowy STAR i stoczniowa suwnica. Wewnątrz żadnego innego budynku w Gdańsku nie rosną drzewa. A żadna inna biblioteka nie ma antresoli i pomostów. Za cel Europejskie Centrum Solidarności stawia sobie zachowanie atrakcyjności i aktualności ideałów ruchu Solidarności. Centrum ma także za zadanie zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji.