Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego człowieka. Z podziwem przyglądamy się białym zębom Nataszy Urbańskiej, Beyonce czy Scarlett Johansson. Podziwiamy i marzymy o błyszczącym perłowym uśmiechu. Nic prostszego, wystarczy wybrać jedną z wielu metod wybielania zębów.
Dlaczego nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem? Cały problem polega na tym, że na świat przychodzimy z genetycznie zaprogramowanym kolorem zębów. Mleczne, szare, białe, a nawet żółtawokremowe – do wyboru, do koloru. Jednak z wiekiem zęby w sposób naturalny ciemnieją.
Przed wybielaniem
Oczywiście pewne zachowania mogą ten proces przyspieszyć, np. częste picie kawy czy mocnej herbaty. Diametralnie odcień zębów może też zmienić zdrowa dla serca codzienna lampka czerwonego wina.
– Z fizjologicznego punktu widzenia za kolor zęba odpowiada zębina, czyli tkanka leżąca pod szkliwem w obrębie korony i korzenia. Natomiast jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to niebagatelne znaczenie ma sposób odżywiania i higiena. Największym wrogiem jest osad nikotynowy – mówi dr Marek Jankiewicz z Gabinetu Dentystycznego „NZOZ DAM” w Gdańsku.
Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z pomocy specjalnych zabiegów, by przywrócić blask naszemu uśmiechowi. Podstawowe metody wybielania zębów to żelowe nakładki i zabieg profesjonalną lampą emitującą zimne świtało. – Przed zabiegiem należy dokładnie ocenić stan zębów. W przypadku obecności kamienia czy osadu nazębnego należy przeprowadzić skaling i piaskowanie zębów. W pozostałych przypadkach wystarczy oczyszczenie profesjonalną szczoteczką w gabinecie stomatologa bezpośrednio przed wybielaniem – mówi dr Aaron Basir, właściciel Centrum Stomatologiczno-Implantologicznego Medico Dent w Gdyni.
Żelowe nakładki
Metoda nakładkowa polega na wykonaniu specjalnych indywidualnych nakładek nazębnych. Są one idealnie dostosowane do zębów.
– W przypadku tej metody pacjenci przeprowadzają wybielanie w domu, zakładając na zęby nakładki wypełnione żelem wybielającym – tłumaczy lek. stom. Honorata Sroczyńska z Bałtyckiej Kliniki Stomatologii Kosmetycznej Dental Spa w Gdańsku.
Nakładki stosuje się przez około dwa tygodnie na noc bądź w ciągu dnia przez około cztery godziny. Stężenie żelu oraz czas stosowania nakładek dobiera lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
– Przez ponad 20 lat byłem nałogowym kawoszem i palaczem. Moje zęby szybko zapomniały, jak wygląda biały kolor. Kiedy rzuciłem palenie, a picie kawy mocno ograniczyłem, postanowiłem odświeżyć swój uśmiech. Tym bardziej że zmieniłem też pracę na wymagającą dobrej prezencji i stałego kontaktu z klientami. Skorzystałem z metody nakładkowej. Szczerze mówiąc, nie sądziłem, że efekt może być aż tak widoczny – mówi Sebastian Nowakowski, szef gdańskiej firmy zajmującej się szkoleniami pracowników.
Gabinetowe wybielanie
Pan Sebastian skorzystał z nakładek, ale obecnie popularniejsza jest metoda wybielania zębów przy pomocy lampy. Zabieg odbywa się w klinice pod okiem profesjonalisty. Na przygotowane zęby nakłada się żel, który pod wpływem działania lampy BioWhite przyśpiesza proces wybielania. Żel działa na zębinę. Materiałem wybielającym w żelu jest nadtlenek mocznika, który utlenia tkanki zęba, wybielając je.
– Lampa usuwa zarówno przebarwienia powierzchowne, jak i głębokie.
– Efekt końcowy w obydwu metodach jest porównywalny. Różnica polega na tym, iż w przypadku zastosowania lampy efekt wybielenia jest praktycznie natychmiastowy. Natomiast żel stosowany w metodzie nakładkowej ma niskie stężenie, dlatego powinien być stosowany przez okres około dwóch tygodni, po kilka godzin dziennie – dodaje Honorata Sroczyńska.
Biała dieta
W przypadku obydwu metod efekt białych zębów utrzymuje się średnio od półtora roku do trzech lat. Po zabiegu zalecana jest tak zwana biała dieta, co znaczy, że z jadłospisu należy wyeliminować wszelkie produkty barwiące, takie jak buraki, marchew, czerwone wino, herbatę, kawę, sok pomidorowy czy porzeczkowy, itp.
– Wybielanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, nie naraża pacjenta na niebezpieczeństwo, nie ma negatywnego wpływu na szkliwo. Każdy produkt i preparat stosowany w gabinetach stomatologicznych przechodzi wieloletnie, zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne i testy laboratoryjne – zapewnia dr Aaron Basir.
Zatem nie ma się czego bać, a wizyta u stomatologa może okazać się całkiem przyjemna. Bielsze zęby poprawiają bowiem samopoczucie, powodują, że częściej się uśmiechamy,
Natalia Lebiedź
Cennik wybielania zębów
pasta wybielająca: od 8 do 90 zł
paski wybielające: od 30 do 200 zł
nakładki wybielające robione w gabinecie: od 700 do 1200 zł
wybielanie w gabinecie: od 800 do 1500 zł