Aerobik – nuda, bieżnia – jeszcze większa nuda, rowerek – wolę na powietrzu… Od aktywności fizycznej często potrafimy się wykręcać na wszystkie możliwe sposoby. Jesteśmy też przy tym bardzo kreatywni… Może więc warto skorzystać z kreatywnych pomysłów na nowe, atrakcyjne formy rekreacji?
Wysiłek fizyczny nie musi oznaczać monotonii. W fitness klubach co chwilę pojawiają się nowe formy zajęć, czyniące trening bardziej przyjemnym i tym samym bardziej efektywnym.
Rowerem w wodzie
Niemożliwe? Spore wyzwanie, ale na tym właśnie polega aquacycling. Spróbować możecie go w hotelu Kozi Gród w Pomlewie koło Gdańska.
– To aktywność łącząca w sobie elementy spinningu i aqua aerobiku – tłumaczy Sabina Laskowska, specjalistka ds. sportu i rekreacji w hotelu Kozi Gród. – Zajęcia odbywają się na specjalnie przygotowanych do tego rowerach ze stali nierdzewnej, które podczas treningu zanurzane są w wodzie. Woda jest głównym czynnikiem wspomagającym efektywność treningu na rowerach. Oprócz przyjemnego ochłodzenia, stawia opór, który nie tylko pozwala wzmocnić mięśnie, ale także odciąża stawy i pozwala cieszyć się ruchem bez zmęczenia takiego jak na lądzie – dodaje Sabina Laskowska.
Aquacycling redukuje tkankę tłuszczową, wysmukla i ujędrnia sylwetkę, zapobiega powstawaniu cellulitu, ułatwia jego likwidację, zapobiega żylakom, zapaleniom stawów, problemom układu sercowo - naczyniowego i oddechowego, uwalnia endorfiny, które wpływają korzystnie na samopoczucie. Zajęcia sprawdzą się również jako uzupełnienie rehabilitacji. Są też dobrą alternatywą dla pań w ciąży.
Joga na... hamaku
Innowacje wkradają się nawet w tak tradycyjne formy relaksu jak znana od setek lat joga. Gdy wydaje się, że świat przerobił już wszystkie wariacje jogi, nagle pojawia się kolejny pomysł jak urozmaicić te wzmacniające ciało i umysł ćwiczenia. Jedną z takich form jest właśnie Air Yoga – joga na hamaku. Ta eksperymentalna technika łączy gimnastykę z dobrą zabawą.
Air Yoga należy do tzw. slow fitnessu, a więc aktywności rozciągająco - relaksującej przeznaczonej dla każdej grupy wiekowej. Nie wymaga też żadnych predyspozycji. Siła grawitacji powoduje, że wszystkie ćwiczenia wykonuje się nie odczuwając rzeczywistej wagi ciała. Jest to szczególne ważne dla osób mających problemy z kręgosłupem. Na Air Yogę wybrać się możemy do Klubu Impuls w Gdańsku Wrzeszczu
Kinesis znaczy ruch
Tak właśnie określa się ruch w biologii, jest to także nazwa ultranowoczesnego urządzenia do ćwiczeń. W skład Kinesis wchodzi moduł zawierający 4 typy stanowisk. Co ciekawe ta maszyna automatycznie dostosowuje się do potrzeb ćwiczącego, a nie na odwrót, co jest sporą zaletą.
- To metoda treningu, która pozwala na wykonywanie ponad 250 ćwiczeń i ruchów poprawy siły, sprawności i balansu. Korzystanie z Kinesis jest całkowicie bezpieczne, bo ruch jest naturalny i zbalansowany – mówi Maciej Angielewicz, właściciel Fitness Clubu Locales na Pogórzu.
Kinesis mieści w sobie tak naprawdę całą siłownię. Choć brzmi to nieco jak (tani) slogan reklamowy, to jednak dodatkowe elementy, czy możliwości ustawiania stopnia oporu sprawiają, że trenować możemy wszystkie partie ciała w taki sposób, jak nam to odpowiada.
A to cyrk!
Innowacje wprowadzane są także przez koncerny odzieżowe i producentów sprzętu. Nikt by się chyba jednak nie spodziewał, że nowatorski program treningowy oparty na technice stretchingu, firma Reebok opracuje we współpracy z... ekipą artystów z Cirque du Soleil. Ten program nazywa się Jukari Fit to Flex i można z niego skorzystać w klubach sieci Pure Jatomi Fitness. Całość oparta jest przede wszystkim na dobrej zabawie, która jednocześnie poprawia elastyczność ciała, rozciąga mięśnie, wzmacnia kręgosłup oraz zwiększa ruchomość stawów i zasięg ruchów. Wszystko to dzięki zastosowaniu taśmy Jukari Band.
Inną wariacją treningu Jukari jest program Fit to Fly, do którego używa się specjalnego sprzętu o nazwie flyset, zainspirowanego trapezem tanecznym wykorzystywanym w pokazach akrobatycznych. Zestaw ćwiczeń opracowany po to, aby wzmocnić mięśnie całego ciała oraz poprawić naszą kondycję fizyczną. Płynność ruchów, precyzja, poczucie równowagi – to przecież właśnie tego najbardziej zazdrościmy artystom Cirque du Soleil, czyż nie?